Gdy po kilku mroźnych miesiącach nareszcie widoczne są pierwsze oznaki wiosny, każdy z nas zabiera się za porządki nie tylko w domu, ale również w ogrodzie. Rośliny budzą się do życia, jednak aby mogły prawidłowo się rozwijać, trzeba stworzyć ku temu odpowiednie warunki. Co zatem warto zrobić w ogrodzie przed nadchodzącą wiosną?
Przycinanie krzewów i żywopłotów
Ozdobne krzewy i żywopłoty powinny zostać podcięte zaraz po okresie dużych mrozów, czyli mniej więcej w połowie marca. Regularnie przycinane rośliny nie tylko prezentują się bardziej estetycznie, ale także lepiej się rozwijają i są znacznie zdrowsze. Krzewy ozdobne kwitną wiosną i w pierwszych tygodniach lata, dlatego należy przycinać je dość oszczędnie. Usuwamy tylko nadłamane i stare pędy oraz te z łuszczącą się korą. Wyjątkowo ostrożnie należy postępować m.in. z jaśminowcami, kalinami, różami parkowymi czy krzewuszkami. Aby mieć pewność, że usunięte zostały tylko zbędne części rośliny, warto wykorzystać precyzyjny sekator lub nożyce teleskopowe, które pozwalają dotrzeć nawet do najtrudniej dostępnych miejsc w głębi krzewu.
Formowanie kształtu żywopłotów również najlepiej rozpocząć od doboru odpowiednich narzędzi. Ta kwestia uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju krzewu. Rośliny iglaste i te o drobnych liściach przycinać należy nożycami lub specjalnym sprzętem mechanicznym. Z kolei żywopłoty o dużych liściach podcinamy w ten sposób, aby nie ścinać blaszek liściowych w połowie. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się proste nożyce.
Przycinanie krzewów i drzewek owocowych
Wraz z nadejściem cieplejszym miesięcy przycięcia wymagają również krzewy oraz drzewka owocowe. Należy usunąć wszystkie zainfekowane, przemarznięte i stare gałęzie oraz suche pędy. Warto pozbyć się również tych gałązek, które rosną zbyt bujnie i tym samym blokują dostęp do światła wewnętrznym częściom rośliny. Taki zabieg sprawi, że drzewka i krzewy będą obficie kwitnąć, wydadzą również smaczniejsze i dorodniejsze owoce. Jeśli chodzi o krzewy, które kwitną podczas letnich miesięcy, należy przyciąć je dość mocno, najlepiej o ok. ⅔ długości. Aby wykonać tę czynności sprawnie i precyzyjnie, najlepiej sięgnąć po sekator teleskopowy, którego ostrza szybko i dokładnie utną nawet grube gałęzie.
Porządkowanie trawnika
Jedną z podstawowych czynności podczas wiosennego porządkowania ogrodu jest oczywiście dokładne wygrabienie trawnika. Przez zimę z pewnością nagromadziło się na nim dużo zeszłorocznych liści, gałęzi, igieł, starej trawy i innych zanieczyszczeń, których najłatwiej pozbyć się przy pomocy grabi. Grabie powinny być wyposażone w ostre, najlepiej druciane zęby, które z łatwością usuną drobne liście i trawę.
Po dokładnym wygrabieniu trawnika należy sprawdzić, czy nie ma konieczności przeprowadzenia aeracji lub dosiewki trawy. Następnie można wyrównać brzeg murawy, aby całość prezentowała się schludnie i estetycznie. W tym celu przyda Ci się solidny szpadel, najlepiej taki o zaokrąglonym kształcie, który jeszcze wielokrotnie wykorzystasz podczas prac w ogrodzie. Pamiętaj również o regularnym nawożeniu trawy, które warto zacząć już po pierwszym koszeniu.
Odświeżanie oczka wodnego
Na początku sezonu wiosennego warto zadbać również o oczko wodne, a w szczególności dokładnie je wyczyścić. Należy usunąć wszystkie suche rośliny wodne i inne elementy, które nie prezentują się zbyt dobrze. Dodatkowo dobrze jest wybrać muł z dna zbiornika, zwłaszcza jeśli przez długi czas tego nie robiliśmy. Aby ułatwić sobie sprawę, najlepiej sięgnąć po szeroki szpadel, za pomocą którego sprawnie pozbędziemy się zalegających glonów i mułu. Dlaczego warto to zrobić? Przede wszystkim z uwagi na spłycanie się oczka i gazy wydzielane przez martwą materię organiczną (amoniak i siarkowodór). Mogą być one zabójcze dla roślinności wodnej i wszelkich innych żyjących w niej istot. Po wyczyszczeniu dna należy zadbać o rośliny nabrzeżne. Usuwamy stare liście, obumarłe korzenie, przycinamy trawę i trzciny, aby ustrzec je przed procesem gnicia. Rośliny wodne warto również podzielić i przesadzić, dzięki czemu szybko i bujnie rozrosną się wokół zbiornika.
Porządkowanie ogrodu to nieodłączny element przygotowań do nadejścia wiosny. W zależności od wielkości przestrzeni i rodzaju roślinności, konkretne czynności mogą być bardziej lub mniej skomplikowane. Jeśli chcesz ułatwić sobie sprawę, wyposaż się w wysokiej jakości akcesoria ogrodowe, dzięki którym sprzątanie będzie dużo przyjemniejsze i prostsze. Najlepsze rozwiązania znajdziesz wśród propozycji marki Cellfast – spośród dużych i małych narzędzi ogrodowych wybierz modele, które najlepiej dopasowane będą do specyfiki pracy i rodzaju roślin w Twoim ogrodzie!
Artykuł sponsorowany