Suwałki
W dzisiejszej „Audycji Z Ratusza” – Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, przekazał kolejne informacje na temat pomocy Miasta Suwałki dla uchodźców z Ukrainy.
– Od wybuchu wojny tak naprawdę 100% czasu ja i moi współpracownicy poświęcamy na sprawy związane z Ukrainą. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować wolontariuszom i organizacjom pozarządowym, które niosą pomoc, ale również pracownikom Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek organizacyjnych, którzy od ponad dwóch tygodni często poświęcając swój wolny czas po godzinach pracy i w weekendy realizują zadania związane z pomocą ludności ukraińskiej. Dziękuję również Państwu, mieszkańcom Suwałk, za Wasze otwarte serca i energię. Jestem dumny z Państwa postawy – mówił w Audycji Z Ratusza Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Miasto Suwałki w miarę możliwości koordynuje pomoc zarówno tę na odległość, wysyłając dary i konwoje humanitarne oraz tu na miejscu pomagając uchodźcom trafiającym do naszego miasta.
Każdy dzień przynosi coś nowego. Są to nowe wyzwania, na które samorząd musi reagować na bieżąco. O ile opanowana została kwestia zbiórki darów, pomocy uchodźcom, lokowania ich w punktach do tego stworzonych na terenie Suwałk, o tyle pojawił się dość znaczny problem z osobami, dla których Suwałki są tylko tranzytem w dalszej drodze.
Problem polega na tym, że w Suwałkach „kończą się tory”. Dojeżdżając do Suwałk pociągiem nie wyruszymy koleją dalej, bo nie ma żadnego międzynarodowego połączenia z Litwą i krajami na północ. Od kilku dni wolontariusze, pracownicy miejscy, otaczają ich opieką wszystkie te osoby, które wysiadają na stacji PKP w Suwałkach, zapewniając im schronienie, wyżywienie, a także organizując transport do punktów recepcyjnych w Alytusie i Mariampolu. Tam przejmują ich już Litwini i kierują w dalszą drogę.
Ponadto zgodnie z poleceniem wojewody podlaskiego, w najbliższych czasie suwalska hala OSiR przy ul. Wojska Polskiego 2 zostanie przekształcona na tymczasowe miejsce pobytu uchodźców z Ukrainy.
– W związku z tym zwracam się do mieszkańców Suwałk, którzy kierują swoje dary do punktu w hali Suwałki ARENA, by były to nowe: koce, pościel, ręczniki, bielizna i klapki. Oczywiście będziemy wdzięczni za wszystkie pozostałe dary! Jednak te, aktualnie będą najbardziej potrzebne – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
W hali OSiR pomieści się ponad sto osób. Będzie to tymczasowe miejsce pobytu Ukraińców, których z każdym dniem trafia do Suwałk coraz więcej. Tylko dziś w punktach przygotowanych przez miasto Suwałki jest ich już ponad dwustu.
Przed miastem kolejne duże wyzwanie. Sejm w środę (9 marca) przyjął specustawę w sprawie pomocy ludności ukraińskiej. W momencie wejścia w życie zawartych w niej przepisów ważną rolę w ich wdrożeniu odegrają samorządy. Rządowa specustawa reguluje kwestie związane z legalnością pobytu Ukraińców w Polsce. Ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski od dnia 24 lutego 2022 r., będą mogli otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Ukraińcy, których pobyt w Polsce zostanie zalegalizowany, będą mogli podjąć w Polsce pracę, uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej oraz edukacji.
Dlatego też Urząd Miejski, miejskie jednostki organizacyjne jak MOPR czy placówki oświatowe, ale także Powiatowy Urząd Pracy już teraz przygotowują się do nowych zadań, które zostaną przed nimi postawione.
Autor: UM Suwałki