Nadchodząca wiosna to dobry moment na dołączenie do grona rowerzystów. Rower to środek transportu, którym dojedziesz do pracy, na zakupy, ale nie tylko. Rower może stać się codziennym treningiem lub sposobem na kilkudniową wycieczkę po polskich szlakach. Czy jeden rower może spełniać wszystkie wymagania? Rower trekkingowy to najlepsze rozwiązanie.
Jak wygląda rower trekkingowy?
Rowery trekkingowe nazywane są także turystycznymi, zostały stworzone z myślą o osobach, które jeżdżą na rowerze na co dzień i od święta. Ich konstrukcja jest bardzo wytrzymała, sporniki kierownicy są skierowane nieco w górę, siodełko jest obniżone i szerokie. To wszystko sprawia, że nasza postawa ciała jest wyprostowana podczas jazdy. Dzięki temu wielogodzinna jazda rowerem trekkingowym jest bardzo komfortowa.
Ten typ roweru jest przystosowany do montowania sakw i toreb, w których możemy umieścić ekwipunek. Rower posiada bagażnik, a niektóre modele nawet dwa — z tyłu i z przodu. Dla zwiększenia komfortu rower turystyczny wyposażony został w kilkanaście przełożeń i przednią amortyzację. Średnica kół to od 26 do 28 cali, opony są stosunkowo cienkie, co pozwala osiągnąć sporą prędkość na asfalcie.
Dla kogo przeznaczone są rowery trekkingowe?
Rowery trekkingowe mają zapewniać komfortową jazdę na długodystansowych wyprawach, jak i podczas dojazdów do pracy. Wygodna i wyprostowana postawa sprawia, że rowerzyści chętnie wybierają ten model roweru, ponieważ nie powoduje on dyskomfortu podczas jazdy.
Rower możemy w łatwy sposób przystosować do długiej wycieczki i z łatwością zdemontować zbędne elementy i wykorzystać go jako środek transportu do pracy. Dwa bagażniki i możliwość montowania sakw i toreb sprawia, że bez problemu możemy pojechać rowerem na większe zakupy do sklepu.
Trekkingowe rowery – na co zwrócić uwagę przy zakupie
Wybierając rower, musimy zwrócić uwagę na jego wersję. Rowery trekkingowe damskie mają niżej umieszczoną górną część ramy, szersze siodełko i węższą kierownicę. Przy zakupie warto sprawdzić wszelkie opisane przez producenta udogodnienia i postawić na sprawdzone rowery trekkingowe od Romet. Na rynku istnieją także uniwersalne modele. Rower trekkingowy męski posiada wyższą ramę, węższe siodełko i szerszą kierownicę. Model unisex jest pośrednim rozwiązaniem.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę czy rower jest gotowy do jazdy. Powinien posiadać miejskie wyposażenie: dzwonek, oświetlenie, błotnik, nóżkę stopkę, bagażnik, amortyzatory i hamulce tarczowe. Dzięki tym cechom rower trekkingowy staje się wszechstronny i bezpieczny w każdym warunkach.
Komfort jazdy
Wszelkie udogodnienia zwiększają komfort jazdy. W rowerach trekkingowych liczy się lekka rama. Jeśli ma on służyć podczas kilkudniowych wycieczek z zapakowanymi po brzegi sakwami, musi być lekki. Warto zwrócić uwagę na hamulce, najnowszym rozwiązaniem są hamulce hydrauliczne tarczowe, które są podobne do tych montowanych w motocyklach.
W rowerze trekkingowym bardzo ważne jest oświetlenie, musi działać przez dowolną ilość godzin. Dynamo w piaście przedniego koła to mniejsze opory toczenia, a także możliwość ładowania nawigacji czy telefonu. Ten rodzaj dynamo umożliwia wielogodzinną jazdę bez nieprzyjemnych przygód.
Jakość podzespołów
Bezpieczeństwo podczas aktywnego wypoczynku zapewniają dobrej jakości podzespoły takie jak opony czy hamulce. Przed zakupem należy sprawdzić ich stan i jakość wykorzystanych materiałów. Po dobraniu ramy do stylu jazdy i naszych indywidualnych wymagań skupmy się na kołach i oponach. Rozmiar obręczy dostosowujemy do ramy i wzrostu rowerzysty.
Układ napędowy zależny jest od naszych potrzeb. Niektórym wystarczą zębatki z 3 przełożeniami z przodu i 7 z tyłu. Podczas jazdy najczęściej wykorzystuje się 8-9 przełożeń. Hamulce muszę być sprawne i nasmarowane. Pamiętajmy, że niezależnie od podzespołów rower potrzebuje naszej uwagi i częstej konserwacji, szczególnie po i przed sezonem.
Dodatkowe wyposażenie roweru trekkingowego
Dodatkowe wyposażenie rowerów trekkingowych przeznaczone jest do długiej jazdy. Bagażniki i sakwy odciążają nasze plecy, mogą pomieścić wiele rzeczy z niezbędnego ekwipunku, a niektóre z nich mają możliwość udźwignięcia nawet 25 kg. Rowerem turystycznym możemy wyruszyć w długą trasę, dlatego nie możemy zapomnieć o zabraniu bidonu. Odpowiednie nawodnienie to podstawa każdej wyprawy rowerowej.
Niezależnie czy rower ma służyć do długich wycieczek, czy codziennych dojazdów do pracy, nie może w nim zabraknąć dzwonka. To małe i niepozorne urządzenie usprawni nam komunikację z innymi użytkownikami ruchu. Jeśli rower służy do pokonywania własnych słabości, zwiększania tras czy treningu, zaopatrzy się w licznik. To małe urządzenie pozwoli na kontrolę prędkości poruszania, sprawdzenie pokonanego dystansu i czasu, w jakim nam się to udało. W długą podróż koniecznie zabierzmy ze sobą pompkę, która ochroni nas przed katastrofą. Napompujemy oponę w każdym momencie, nawet kiedy stanie się to w najmniej oczekiwanym miejscu.
Artykuł sponsorowany