Z pewnością usłyszałeś gdzieś o działaniu cieciorki na zdrowie. W poniższym wpisie znajdziesz kompendium wiedzy na ten temat oraz jakie efekty może dać spożywanie ciecierzycy i jakie potrawy można z nią skomponować.
Cieciorka a ciecierzyca – najważniejsze informacje
Cieciorka oraz ciecierzyca są to rośliny strączkowe. Należą do rodziny bobowatych, jednak są to dwa odrębne gatunki. Mają bardzo podobny smak i wyglądają podobnie, jednak jest kilka zasadniczych różnic. Nasiona ciecierzycy są odrobinę większe niż te cieciorki, dodatkowo są nieregularnych kształtów, chropowate oraz matowe. Cieciorka jest w swoim kształcie równa, gładka oraz ma błysk. Jednak w smaku i wartościach odżywczych obydwie rośliny są praktycznie identyczne, przez co zamiennie używa się tego słownictwa.
Inną nazwą jest również groch włoski. Co ciekawe cieciorka jest rośliną jednoroczną. Sama roślina rosnąc może osiągnąć wysokość 50 – 100 cm. Ma kwiaty w kolorze: białym, fioletowym lub purpurowym. Owoce ciecierzycy mają biało-żółtą, czerwoną, jak również brunatną barwą. Roślina uprawiana głównie jest w krajach śródziemnomorskich m.in. w Austrii, Słowacji, ale również a Afryce Północnej oraz w Azji Mniejszej i Środkowej.
Co zawiera cieciorka?
Cieciorka to bardzo dobre źródło węglowodanów oraz jest źródłem białka. Co ważne sama jakość białka jest lepsza niż w innych roślinach strączkowych. Cieciorka posiada bardzo wysoką liczbę potrzebnych aminokwasów. Skrobia to główny węglowodan zapasowy, dodatkowo występuje błonnik pokarmowy, oligosacharydy oraz cukry proste, glukoza, sacharoza.
Kolejno cieciorka jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe. Są to m.in.: kwas linolowy i oleinowy. β-sitosterol, kampesterol i stigmasterol – to niezwykle ważne sterole występujące w oleju z cieciorki. Inne składniki to wapń, magnez, fosfor, potas.
Cieciorka jest świetnym źródłem ważnych witamin. Wśród nich wyróżnia się ryboflawinę, niacynę, tiaminę, kwas foliowy oraz prekursor witaminy A β-karoten.
Jakie efekty daje spożywanie ciecierzycy?
Cieciorka ma silne właściwości zdrowotne i wartości odżywcze. Ciecierzyca posiada niski indeks glikemiczny (IG=30), ma wysoką zawartość błonnika, który pomaga stabilizować poziom cukru we krwi. Dzięki temu zwiększa poczucie sytości i co za tym idzie ogranicza apetyt oraz zmniejsza chęć na podjadanie. Dzięki spożywaniu takiej ilości błonnika można mówić również o utracie masy ciała. Ciecierzyca może być zatem sycącym dodatkiem do każdego z przepisów, które mają zawierać błonnik, węglowodany złożone oraz białko.
Ciecierzyca zawiera makroskładniki odżywcze, współpracujące ze sobą, które zapewniają uczucie sytości, a z drugiej strony pomagają w kontroli poziom cukru we krwi i utrzymywaniu energii.
Dodatkowo dzięki zwartości błonnika ułatwione jest prawidłowe trawienie i pokarm szybko przemieszcza się przez przewód pokarmowy, pomaga przy tym zmniejszyć objawy zespołu jelita drażliwego (IBS) oraz zaparć. Poprawia perystaltykę jelit.
Cieciorka zawiera również błonnik, który wspomaga zdrowie serca, chroni przed rakiem, chorobami serca, kamieniami nerkowymi. Dodatkowo ciecierzyca obniża zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz zmniejsza otyłość.
Jakie potrawy mogą powstać na bazie ciecierzycy?
Cieciorkę można niezwykle łatwo włączyć na stałe do diety. Zastosowanie cieciorki jest niezwykle proste. To rozwiązanie przystępne cenowo i wygodne w przygotowaniu. W sklepach spożywczych można ją kupić w puszkach lub suszach. Cieciorka jest wszechstronna i można ją używać w różnych potrawach. Świetnie sprawdzi się do sałatek, zup lub kanapek.
Nasiona ciecierzycy są wykorzystywane do produkcji mąki, można ją stosować do zagęszczania zup oraz sosów. Można ją dodać do placków, naleśników, a w kuchni wegańskiej często jest zamiennikiem jajek. Z racji, że nie zawiera glutenu świetnie sprawdzi się u osób, które cierpią na alergię lub celiakię.
Ciecierzyca w puszce lub w słoikach powinna zostać podgrzana. Suszoną cieciorkę zaś warto namoczyć przed gotowaniem, z racji, że jest bardzo twarda. Można to zrobić na dwa sposoby:
- wrzucić cieciorkę do miski, a kolejno zalać zimną wodą, użyć przy tym dużej ilości wody, z racji, że pęcznieje ona podczas namaczania. Pozostawić na noc lub na 8-12 godzin aż do wchłonięcia wody i pęcznienia,
- wrzucić ciecierzycę do rondelka i zalać dużą ilością zimnej wody, gotować przez 1 minutę. Ugotowaną ciecierzycę odstawić na około 1 godzinę.
Ciecierzycę można łatwo wykorzystać jako dodatek do kanapek. Można ją kupić w większości sklepów spożywczych, albo przygotować samemu. Pasta z ciecierzycy sprawdzi się świetnie do smarowania pieczywa. Jest podstawą pod świeże warzywa, po czym dodajemy pozostałe składniki np. przyprawy w tym szczyptę soli. W smaku sama cieciorka cechuje się lekko orzechową nutą. Jako dodatki do pasty sprawdzą się m.in. papryka w proszku, natka pietruszki, ząbek czosnku, odrobina soku z cytryny czy też oliwki. Posiłek pełen składników odżywczych można dopełnić pokrojonymi warzywami.
Czy często używacie w swojej diecie ciecierzycy? Jakie są Wasze ulubione potrawy z tego składnika?
Artykuł sponsorowany