Poznaj 5 czynników, od których zależy wysokość zwrotu podatku z Holandii

Zwrot podatku

Polacy pracujący legalnie w Holandii mogą ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy. Średnia nadpłata wynosi nawet kilkaset euro. Wśród kluczowych czynników wpływających na wysokość zwrotu podatku z Holandii należy wskazać m.in. status rezydenta, ulgę rozłąkową czy źródło dochodu. Sprawdź, o czym warto pamiętać przed rozliczeniem się z Belastingdienst, czyli holenderskim urzędem skarbowym.

1. Rozliczanie się na zasadach rezydenta podatkowego

Jeżeli minimum 90% Twoich dochodów ogólnoświatowych w danym roku powstało wskutek legalnej pracy w Holandii, możesz rozliczyć podatek zgodnie z przepisami dotyczącymi rezydentów holenderskich.

Belastingdienst wymaga zaświadczenia UE/WE, które wystawia urząd skarbowy w Polsce. Dokument jest wydawany po złożeniu odpowiedniego wniosku. Ze względu na zawarte w nim informacje, koniecznej jest wcześniejsze złożenie deklaracji podatkowej PIT36 z załącznikiem ZG, uwzględniającym holenderskie dochody. Dzięki zaświadczeniu UE/WE można udowodnić, że Polakowi pracującemu w Holandii przysługują ulgi podatkowe właściwe dla rezydentów holenderskich. Ulgi zwiększają nadpłatę do zwrotu – wyjaśnia ekspert z euro-tax.com.

Aby uzyskać status rezydenta holenderskiego, trzeba prowadzić centrum interesów gospodarczych i życiowych w Holandii. Samo legalne zatrudnienie nie jest wystarczające – rezydent musi wykazać się chociażby stałym zameldowaniem. Oczywiście brak statusu rezydenta nie przekreśla szansy na otrzymanie zwrotu podatku z Holandii. Nadpłata jest jednak mniejsza, ponieważ urząd skarbowy nie bierze pod uwagę niektórych dodatków i ulg.

2. Rozliczenie z partnerem fiskalnym zamiast rozliczenia indywidualnego

Partnerami fiskalnymi są osoby, które:

Partnerom fiskalnym uzyskującym minimum 90% wspólnych dochodów ogólnoświatowych w Holandii przysługuje tzw. rozłąkowe (Heffingskorting), czyli specjalna ulga podatkowa, dzięki której zwrot podatku jest wyższy nawet o kilkaset euro. Złożenie wspólnego zeznania podatkowego jest możliwe w sytuacji, w której jedna osoba pracuje w Holandii, a druga przebywa w Polsce i nie pracuje lub zarabia bardzo mało. W tym przypadku również jest niezbędne wyżej wspomniane zaświadczenie UE/WE. Holenderskie dochody powinny wynosić minimum 10 000 euro, a odprowadzony podatek – 800 euro.

Niestety, systematyczne zmniejszanie ulgi rozłąkowej zakończy się jej całkowitym zniesieniem po 2022 roku. Osoby rozliczające się indywidualnie przez minione 5 lat mają ostatnią szansę na skorzystanie z rozłąkowego.

3. Ulgi podatkowe i dodatkowe świadczenia

Co prawda ogólna ulga podatkowa (Algemene Heffingskorting) przysługuje wszystkim podatnikom, ale w różnym stopniu. Wysokość ulgi jest zależna od okresu zatrudnienia w Holandii i statusu rezydenta.

Jedną z popularniejszych ulg podatkowych wśród Polaków pracujących w Holandii jest ulga na dziecko (Inkomensafhankelijke Combinatiekorting, w skrócie IACK), które 1 stycznia danego roku rozliczeniowego nie przekroczyło 12. roku życia. Z ulgi korzystają zarówno samotni rodzice, jak i osoby uzyskujące dochody niższe od partnerów. Ponadto pociecha musi być zameldowana pod adresem podatnika przez minimum 6 miesięcy w danym roku. Wysokość IACK w 2022 roku została obniżona o 281 euro – aktualnie maksymalna ulga na dziecko wynosi 2534 euro.

Warto wiedzieć też o Zorgtoeslag, czyli dodatku do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii, który wynosił do 107 euro miesięcznie w zależności od rocznego dochodu w 2021 roku. Zwrot należy się osobom, których ubiegłoroczne dochody nie przekroczyły 31 500 euro. W 2022 roku nastąpiła podwyżka dodatku – maksymalnie można otrzymać 111 euro za miesiąc. Roczne dochody uprawnionych do Zorgtoeslag powinny wynosić mniej niż 32 000 euro.

4. Specyfika pracy w Holandii

Jeśli pracujesz dorywczo, czyli wykonujesz tzw. prace poboczne (bijbaan), lub podpisujesz kontrakty jako freelancer, prawdopodobnie uzyskasz mniejszy zwrot podatku z Holandii w porównaniu z osobami mającymi stałe zatrudnienie. Dzieje się tak, ponieważ zaliczki na poczet podatku dochodowego mogły nie być odprowadzane, więc zredukują potencjalną nadpłatę.

Zdarza się, że osoba chcąca ubiegać się o zwrot podatku z Holandii nie dysponuje ani oryginałem, ani kopią karty podatkowej (Jaaropgaaf). Na szczęście do rozpoczęcia procedury może wystarczyć także Salaris, czyli tzw. pasek z wypłaty za ostatni miesiąc pracy. Ponadto możemy zwrócić się o wydanie duplikatu karty podatkowej do holenderskiego urzędu skarbowego lub pracodawcy w imieniu klienta – tłumaczy ekspert z euro-tax.com.

Przy okazji trzeba podkreślić, że podatnik przebywający na zasiłku chorobowym ma szansę na wyższy zwrot podatku z Holandii dzięki odliczeniu niektórych kosztów leczenia, które wykraczały poza ubezpieczenie.

5. Zmiany w progach podatkowych

Wyróżnikiem Holandii są nie tylko atrakcyjne zarobki, lecz także spore podatki, będące jednymi z najwyższych w krajach europejskich. Zmiany w przepisach wprowadzone przez Belastingdienst będą odczuwalne dla osób pracujących w Holandii od co najmniej 2 lat. W rozliczeniu podatkowym za 2021 rok obowiązują tylko dwa progi podatkowe zamiast trzech: 37,35% dla dochodów do 68 507 euro i 49,50% dla dochodów powyżej 68 507 euro. Dla porównania – najwyższy próg podatkowy w 2020 roku wynosił aż 51,75%.

Co istotne, seniorzy, którzy ukończyli 65. rok życia, czerpią korzyści zarówno dzięki uldze podatkowej dla osób w podeszłym wieku, jak i z niższych stawek podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Najbliższy termin złożenia deklaracji podatkowej mija 1 lipca, aczkolwiek możemy złożyć wniosek o przedłużenie tego terminu na życzenie klienta. Rozliczenie jest obowiązkowe dla osób spodziewających się nadpłaty powyżej 16 euro lub niedopłaty wynoszącej minimum 47 euro. W przypadku terminowego złożenia zeznania średni czas oczekiwania na zwrot podatku z Holandii wynosi ok. 3 miesięcy, więc warto dopełnić formalności bez zbędnego opóźnienia – wyjaśnia ekspert euro-tax.com.

Exit mobile version