Giby: Była modlitwa, ale też słowo o podziałach

8 1

Giby

Obchody 77. rocznicy Obławy Augustowskiej odbyły się w niedzielę (17.07) w Gibach. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych i licznie przybyli mieszkańcy. Mszę Świętą w intencji ofiar obławy przed miejscową świątynią celebrował i kazanie wygłosił ksiądz biskup Jerzy Mazur.
Zebrani modlili się za ofiary Obławy Augustowskiej – zamordowanych działaczy niepodległościowego podziemia, ale też o odkrycie prawy o miejscu ich pochówku. Do dziś nie wiadomo bowiem, gdzie spoczywają pojmani i wywiezieni przez Sowietów mieszkańcy Suwalszczyzny. Dotychczas ustalono nazwiska około 600 zabitych. Współcześni badacze mówią, że mogło być ich trzykrotnie więcej.

Po modlitwie zebrani udali się na pobliskie wzgórze będące symbolicznym grobem ofiar zbrodni, gdzie odczytano listy, które skierowali patroni uroczystości: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. List skierował też wiceminister i poseł Adam Andruszkiewicz. Głos zabrali zabrali między innymi Krzysztof Jurgiel, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości i Robert Bagiński, wójt gminy Giby.

Dodajmy, że tuż przed mszą święta ksiądz biskup ełcki Jerzy Mazur wystąpił z oświadczeniem w sprawie organizacji uroczystości. Odbywające się dziś uroczystości, w trzecią niedzielę lipca, od 30 lat przygotowuje gmina i miejscowa parafia. Jak zawsze mają one charakter diecezjalny. Natomiast od dwóch lat obchody organizuje też Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku i Komitet, któremu przewodzi Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Suwałk. Odbywają się one bliżej daty ustanowionego przez Sejm Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który przypada 12 lipca.

Ksiądz biskup podziękował Związkowi za dokonania i wyraził zadowolenie z decyzji Sejmu. Zwrócił jednak uwagę, że Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej na czele z księdzem Stanisławem Wysockim nie konsultował zmiany terminu obchodów.
– Prosiłem, nie róbcie tego, bo nastąpi podział. Niestety, jest ktoś, kto chciał podzielić, chyba po to, by samemu obchodzić to świętowanie – mówił ksiądz biskup.

Biskup zaznaczył, że już rok temu otrzymał w tej sprawie wiele telefonów, również od rodzin ofiar Obławy Augustowskiej i samorządu, dlatego postanowił trzymać się daty wypadającej w trzecią niedzielę lipca. Dodał, że datę można zmienić, ale w sposób demokratyczny, po spotkaniu ze wszystkimi zainteresowanymi. Zapowiedział, że jeśli nie będzie w tej sprawie porozumienia, to msza święta będzie odprawiana w trzecią niedzielę lipca i każdy zainteresowany podmiot może się w to włączyć.

 

8 1
Exit mobile version