Coraz cieplejsza pogoda i nadchodzące lato z pewnością zachęcają do wyjazdów nad morze, rzekę czy jezioro. Wypoczynek nad wodą to świetny pomysł na wykorzystanie wolnego czasu, dlatego warto zadbać, aby przebiegał spokojnie i bezpiecznie. Należy pamiętać, że nawet najspokojniejsza woda może w kilka chwil stać się niebezpiecznym dla zdrowia i życia żywiołem, dlatego dostosowanie planowanych aktywności i użytkowanego sprzętu do prognoz pogody i panujących warunków atmosferycznych to podstawa. Jednakże, aby chronić bezpieczeństwo swoje i innych, należy również zapoznać się z panującymi na danym terenie lub obiekcie wodnym zasadami. Ważne jest także, aby w przypadku ewentualnego wypadku bezzwłocznie poinformować o nim służby ratownicze, które w razie zagrożenia gotowe są do udzielenia pomocy. Spośród służb wzywanych na ratunek w przypadku utonięcia lub podtopienia w większości przypadków pierwsi na miejscu zdarzenia pojawiają się strażacy.
Czym zajmują się służby ratownicze na obszarach wodnych?
Podstawowy zakres ratownictwa wodnego wykonywany może być przez wszystkie jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej, a także inne uprawnione jednostki. Są one odpowiedzialne za niesienie pomocy tonącym, przeprowadzanie ewakuacji ludzi oraz zwierząt poza strefę zagrożenia, udzielanie pierwszej pomocy i przekazywanie poszkodowanych zespołom Państwowego Ratownictwa Medycznego. Ratownik wodny prowadzący działania w zakresie podstawowym ma również za zadanie rozpoznanie zagrożenia niebezpiecznego dla środowiska, a także usunięcie (lub przynajmniej ograniczenie) substancji i czynników stanowiących potencjalne zagrożenie. Oprócz tego ratownicy z jednostek zarówno Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, odpowiedzialni są za pomoc ludziom na terenach powodziowych, a także asekurację ratowników podczas czynności prowadzonych na wodzie, w obszarach zalodzonych i na brzegu.
Z kolei bardziej specjalistyczne działania wymagają interwencji ze strony wyspecjalizowanych grup sonarowych i specjalnie wyszkolonych grup ratownictwa wodno-nurkowego Państwowej Straży Pożarnej.
Pas ratowniczy węgorz – obowiązkowy na każdym kąpielisku i pływalni?
Zarówno działania podstawowe, jak i specjalistyczne nie byłyby możliwe do przeprowadzenia bez odpowiedniego sprzętu. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia ratowników wodnych jest pas ratowniczy Węgorz, stosowany w ratownictwie już od lat 90 (w tym także przez WOPR) i przydatny podczas transportu na brzeg zarówno przytomnej, jak i nieprzytomnej osoby tonącej. Odpowiedniej jakości Węgorz ratowniczy jest na tyle wytrzymały, aby udzielić pomocy nawet poszkodowanemu o większych gabarytach. Zbudowany jest ze specjalnej pianki z tworzywa sztucznego o zamkniętych komórkach, gwarantując trwałą, a jednocześnie elastyczną konstrukcję. Dzięki takiej budowie oraz wysokiemu współczynnikowi wyporu pas bez problemu uniesie na wodzie dorosłą osobę, a odporność jego elementów na niszczące działanie promieniowania UV stanowi gwarancję, że pas zachowa swą wytrzymałość przez długi czas użytkowania. Atrakcyjną ofertę na pas ratowniczy węgorz, produkowany przez renomowaną, amerykańską firmę KEMP USA zaprezentuje Sklep Pożarniczy Remiza 24. Zgodnie z normą korpus pasa ratowniczego powinien mieć kolor czerwony, żółty lub pomarańczowy. Karabińczyk służący do zapięcia w pas osoby nieprzytomnej nie może posiadać ostrych krawędzi ani występów mogących przeciąć lub zranić ciało poszkodowanego.
Warto pamiętać, że w dużej mierze bezpieczeństwo nad wodą zależne jest od nas samych. Aby odpoczynek był udany i przebiegał bez niemiłych niespodzianek, warto podczas wszystkich aktywności zachować zdrowy rozsądek. Jednakże nawet wtedy zdarzają się wypadki, podczas których do działania wkraczają odpowiednio wyszkoleni ratownicy, którzy dzięki odpowiedniemu sprzętowi są w stanie przeprowadzić ratujące życie i zdrowie akcje ratunkowe.
Artykuł sponsorowany