Jak działa Esperal? Wszystko na temat wszywki alkoholowej

glownea

Długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego powoduje szereg zmian metabolicznych, biochemicznych i strukturalnych w całym organizmie człowieka. Negatywnie wpływa na funkcjonowanie większości organów wewnętrznych: serca, trzustki, żołądka, wątroby, nerek, a nawet mózgu. Jedynie przerwanie ciągu alkoholowego i trwanie w abstynencji może przyczynić się do odwrócenia niektórych zmian. Brak alkoholu etylowego w organizmie osoby zmagającej się z długotrwałymi ciągami alkoholowymi jest jednak dla niej na tyle dotkliwy, że w utrzymaniu wstrzemięźliwości konieczne może okazać się wsparcie środków farmaceutycznych. Najpopularniejszym z nich jest Esperal, który wspiera proces leczenia, skutecznie motywując pacjenta do zaprzestania sięgania po alkohol.

Esperal pomaga w leczeniu choroby alkoholowej, stanowiąc rodzaj odstraszacza, ułatwiającego pacjentowi osiągnięcie długotrwałego stanu abstynencji. Już podczas konsultacji lekarskiej przed zabiegiem poznaje on bowiem mechanizm działania leku i możliwe objawy niepożądane połączenia go z etanolem. Chorzy powstrzymują się zatem od spożywania alkoholu głównie ze strachu. Wszywka alkoholowa wzbudza w nich obawę i awersję. Boją się oni gwałtownej reakcji swojego organizmu i nieprzyjemnych lub niebezpiecznych objawów zatrucia etanolem i aldehydem octowym (reakcji disulfiramowej).

Jak działa Esperal?

W większości polskich aptek oraz w siedzibie Centrum Medycznego Galmedic Esperal dostępny jest dla pacjenta pod nazwą Disulfiram WZF – produkują go bowiem Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne. Substancją czynną leku jest disulfiram, który należy do grona inhibitorów (blokerów) reakcji zachodzących w organizmie człowieka. Ta konkretna blokuje wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu niezbędnego dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia alkoholu etylowego w ludzkiej wątrobie. Gdy enzymu brakuje, etanol przekształca się w szkodliwy dla organizmu aldehyd octowy i w takiej postaci kumuluje się w krwiobiegu. W fizjologicznych warunkach enzym uczestniczy w dalszym metabolizmie aldehydu octowego, przekształcając go w nietoksyczny kwas octowy, a następnie dwutlenek węgla i wodę. Nadmiar aldehydu octowego wywołuje w organizmie „zaszytego” pacjenta szereg nieprzyjemnych objawów określanych mianem reakcji disulfiramowej. Są one odczuwalne tylko wtedy, gdy pomimo zaleceń lekarskich pacjent nie powstrzymuje się od spożywania alkoholu podczas terapii Esperalem.
W przypadku spożycia alkoholu etylowego podczas stosowania awersyjnych metod wspierających leczenie alkoholizmu  pacjent może odczuwać zwielokrotnione symptomy przypominające zatrucie alkoholowe. Należą do nich przede wszystkim: bóle i zawroty głowy, drżenia mięśniowe, nudności, wymioty, nadpotliwość, tachykardia, zaburzenia krążenia i wartości ciśnienia krwi, duszności, napady lękowe. Objawy te występują już kilkadziesiąt minut po spożyciu alkoholu, mogą się utrzymywać nawet przez kilkanaście godzin. Wraz z upływem czasu przybierają zwykle na sile, zagrażając zdrowiu i życiu pacjenta, który nie pozostaje pod opieką specjalistów. Głównie ze względów bezpieczeństwa wszywkę alkoholową zaleca się wyłącznie tym nałogowcom, którzy współpracują z lekarzami i stosują się do ich zaleceń.

Czy wszywka alkoholowa jest skuteczna?

Esperal powinien być łączony z innymi elementami kompleksowej terapii choroby alkoholowej, zwłaszcza psychoterapią. Takie działanie pozwala na skuteczniejsze pożegnanie się z nałogiem i uniknięcie jego nawrotów. Wszywka alkoholowa raz umieszczona wewnątrz organizmu pacjenta jest skuteczna przez okres 8-12 miesięcy. W tym czasie substancja czynna leku stopniowo uwalnia się do ustroju. Dla trzeźwego nałogowca pozostaje ona niezauważalna i nie powoduje występowania żadnych objawów. Jej istnienie odczuwają wyłącznie ci chorzy, którzy decydują się na ryzykowne próby przepicia wszywki. Są one zabronione przez lekarzy, stwarzają bowiem bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia nałogowców.

Przygotowanie do zabiegu

Koniecznym etapem przygotowania pacjenta do wszycia Esperalu jest jego wizyta konsultacyjna w Centrum Medycznym Galmedic. Podczas niej lekarz zbiera od chorego szczegółowe informacje medyczne i eliminuje ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Implementacji nie mogą poddać się nałogowcy, którzy spożywali alkohol przez 24 godziny poprzedzające zabieg oraz ci, u których stwierdzono nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Jeżeli chorzy zmagają się z zaburzeniami krążenia, przewlekłymi schorzeniami kardiologicznymi, neurologicznymi lub zaburzeniami psychicznymi, zabieg również dla nich może okazać się niewskazany. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest również występowanie zaburzeń depresyjnych i myśli samobójczych w przeszłości pacjenta.
By odpowiednio przygotować się do zabiegu, pacjent powinien przerwać ciąg alkoholowy przynajmniej 24 godziny przed wykonaniem procedury medycznej. Może samodzielnie odstawić substancję odurzającą lub zgłosić się do specjalistycznej placówki terapii uzależnień. W Centrum Medycznym Galmedic jako jedną z opcji pakietowych pacjent może wybrać 12-godzinne odtrucie alkoholowe, które kończy się wszyciem Esperalu.

Na czym polega implementacja Esperalu?

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej trwa kilkadziesiąt minut. Jest bezbolesny i mało inwazyjny, przez co obarczony jest minimalnym ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych. Dzięki temu pacjent opuszcza placówkę medyczną już w dniu wykonania zabiegu.
Po przygotowaniu skóry pacjenta i jej znieczuleniu chirurg przystępuje do wykonania nacięcia tuż nad mięśniem pośladkowym. Cięcie jest zwykle niewielkie, ale lekarz prowadzi je w głąb ciała pacjenta, docierając w ten sposób do obszaru podpowięziowego. Tam wypreparowuje kieszonkę, w której wnętrzu umieszcza wybraną dawkę Esperalu. Powstałą na skórze ranę chirurg zaszywa dzięki niciom chirurgicznym. Brzegi rany zbliża do siebie i łączy, a całość zakrywa jałowym opatrunkiem. Przekazuje pacjentowi zalecenia dotyczące domowej rekonwalescencji. Zaleca również wizytę kontrolną po upływie 10-14 dni od zabiegu, podczas której usuwa się szwy nierozpuszczalne.

Czy Esperal jest legalny i bezpieczny?

Esperal oferowany pacjentom przez lekarzy Centrum Medycznego Galmedic jest substancją legalną, dopuszczoną do obrotu farmaceutycznego. Decydując się na wszycie wszywki alkoholowej w tej placówce, pacjent nie musi posiadać skierowania na zabieg ani recepty na lek. Odpowiednią dawkę disulfiramu otrzymuje on podczas zabiegu, a jej koszt wliczony jest w cenę oferowanej usługi. Więcej informacji na temat zabiegu wszycia Esperalu dowiesz się na stronę https://galmedic.pl/uslugi/esperal/
Wszywka alkoholowa nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Co więcej, nie ogranicza codziennych możliwości pacjenta pod warunkiem, że podczas terapii nie sięga on po alkohol. Po zabiegu wszycia Esperalu należy unikać czystego etanolu i wszelkich produktów zawierających nawet jego śladowe ilości. To przede wszystkim płyny stomatologiczne na bazie alkoholu, słodycze, leki, ocet, perfumy i wody toaletowe.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version