Co wyróżnia sprężyny naciskowe? Możesz się zdziwić!

man s hand holding chrome spring isolated white background

freepik.com

Otaczają nas przedmioty, wyposażone w sprężyny naciskowe. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, wszyscy korzystamy z nich na co dzień. Natomiast w przemyśle znajdują jeszcze większe zastosowanie. Co warto wiedzieć o tego typu sprężynach? Co je wyróżnia? Sprawdźmy!

Sprężyny naciskowe, czyli części specjalistyczne

Na pozór sprężyna naciskowa to element bardzo prosty. Rzeczywiście, jej konstrukcja nie jest skomplikowana. Mowa o zwojach metalu o niewielkiej grubości. Jednak jak się okazuje, produkcja tych elementów wymaga dużego profesjonalizmu. Niezbędna jest wiedza, odpowiedni sprzęt i właściwe podejście do tematu. Otóż w kwestii sprężyn bardzo ważne są odległości pomiędzy zwojami, średnica, długość, jakość i rodzaj materiału wykonania, czy wreszcie parametry wytrzymałościowe.

To wszystko decyduje o prawidłowej pracy sprężyny, a tym samym wielu zaawansowanych technologicznie konstrukcji. Z powyższego jasno wynika, że sprężyny naciskowe warto kupować od sprawdzonych firm, takich jak Cloos. To przedsiębiorstwo oferujące jakościowe modele od najlepszych producentów. Uwagę zwraca szeroka oferta.

W asortymencie dostępne są sprężyny walcowe naciskowe, znajdzie się też sprężyna naciskowa stożkowa, falista, czy wibracyjna. Kształt elementu to kolejna bardzo ważna cecha, którą zawsze należy brać pod uwagę przy wyborze.

Jak pracują sprężyny naciskowe walcowe, faliste i inne?

Jak już wspomnieliśmy, sprężyny są mocno zróżnicowane. Jedna z różnic dotyczy kształtu. W rzeczywistości kształt nie wpływa znacząco na sposób pracy sprężyny. Wybiera się go w zależności od specyfiki konstrukcji, w której ma zostać zamontowany element. Kształt ma znaczenie dla sposobu rozchodzenia się obciążeń i czasu reakcji, a także dla kilku innych parametrów. Jednak mechanizm pozostaje bardzo podobny lub identyczny bez względu na kształt.

Otóż sprężyny to elementy, które uginają się pod wpływem nacisku. Stąd też nazwa sprężyny naciskowe. Dochodzi wtedy do zmniejszenia ich długości. Mowa o częściach o bardzo dużej sprężystości, a jednocześnie twardości, ze względu na zastosowanie stali do ich konstrukcji.

Dzięki temu nie dochodzi do zniszczenia elementu, który po ustaniu działania siły zewnętrznej powraca do swojej pozycji wyjściowej. Tym samym sprężyna pełni funkcję elementu odciążającego daną konstrukcję. Ponadto służy amortyzacji. Jest też elementem stanowiącym łącznik pomiędzy poszczególnymi częściami urządzenia, maszyny czy dowolnego przedmiotu.

Sprężyna do zadań zwyczajnych i specjalnych

Na pewno tym, co wyróżnia sprężyny naciskowe, jest ogromna uniwersalność. Otóż elementy te stosuje się niemalże wszędzie. Stanowią wyposażenie mebli, są elementami prostych narzędzi, ale też zaawansowanych maszyn przemysłowych. Oczywiście w poszczególnych zadaniach lepiej sprawdzają się odmienne sprężyny.

Poza uniwersalnością należy wskazać również na różnorodność tych elementów. Nie brakuje prostych części przeznaczonych do pracy w zwyczajnych warunkach. Jednak dostępne są też elementy o wyższych parametrach. Mowa o częściach ze stali nierdzewnej, wzmacnianych, aby znosić nawet największe obciążenia.

Sprężyna o ogromnych możliwościach

Wydawać by się mogło, że tak prosty konstrukcyjnie i zwykle niewielki element ma bardzo ograniczone możliwości. W rzeczywistości sprężyna dociskowa może znosić bardzo duże obciążenia. Czasami mowa o obciążeniach rzędu dziesiątek kilogramów. Warto przy tym zaznaczyć, że często stosuje się zestawy sprężyn. W takich sytuacjach ich możliwości wzrastają nawet kilkakrotnie.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version