Termometry bezdotykowe — kto i kiedy powinien się na nie zdecydować?

1vbbb

Szybka diagnoza to podstawa skutecznego leczenia, dlatego też tak ważne jest już przy pierwszych objawach grypy sprawdzenie, czy pojawiła się gorączka. Nie będzie to jednak możliwe bez odpowiedniego sprzętu medycznego, jakim jest termometr. W sprzedaży dostępny jest w kilku wersjach, dziś jednak przyjrzymy się wyłącznie bezdotykowym. Co je wyróżnia? U kogo i w jakich okolicznościach sprawdzą się najlepiej? Tego dowiesz się poniżej — zapraszamy do lektury!

Termometr bezdotykowy, czyli jaki?

Termometr to urządzenie medyczne, które służy do pomiaru temperatury ciała. Wraz z biegiem czasu jego forma się zmieniała — początkowo były to modele rtęciowe, następnie elektroniczne, a dziś w sprzedaży królują bezdotykowe. Czym wyróżniają się te ostatnie?
Bezdotykowe termometry pozwalają na zmierzenie temperatury poprzez zbliżenie ich na niewielką odległość do ciała. Wystarczy przysunąć takie urządzenie na 2-3 cm od czoła, nadgarstka czy szyi, by w ciągu kilku sekund uzyskać wynik. Różnorodne termometry bezdotykowe znajdziesz w internetowej aptece A-manada, tu: https://a-manada.pl/termometry-bezdotykowe.

Komu i kiedy najbardziej przyda się bezdotykowy termometr?

Termometry bezdotykowe mogą być stosowane w wielu miejscach ze względu na skuteczność, jak i łatwość użytkowania. Kto dokładnie powinien po nie sięgnąć i kiedy?

Termometr elektroniczny bezdotykowy: najlepszy wybór do placówek medycznych

Termometr na podczerwień to doskonałe rozwiązanie dla placówek medycznych. Mogą być używane m.in. przez przychodnie, poradnie czy szpitale. Przemawia za tym kilka aspektów. Przede wszystkim jest to szybkość działania, która pozwala na zmierzenie temperatury wielu osób w bardzo krótkim czasie. Jest to szczególnie ważne np. w czasie szpitalnego odchodu czy nawet przy wejściu do poradni rodzinnej, kiedy liczy się szybkość i efektywność działania.
Co ważne, termometry bezdotykowe mogą pobierać pomiar temperatury m.in. z czoła, ucha czy nadgarstka, co daje większe możliwości względem ich uniwersalności zastosowania, ale także często ułatwia cały proceder. Zdecydowanie łatwiej jest zmierzyć bezdotykowo temperaturę np. osobie leżącej. I co najważniejsze — brak kontaktu ze skórą sprawia, że urządzenie nie sprzyja przenoszeniu chorób między pacjentami i nie wymaga każdorazowej dezynfekcji.

Bezdotykowy termometr do użytku domowego

Bezdotykowe termometry są rozwiązaniem, które może być wykorzystywane zarówno w placówkach medycznych, jak i prywatnych domach. Przemawia za tym ich poręczność, ale także prostota użytkowania. Wystarczy bowiem przyłożyć termometr zdalny na odpowiednią odległość od ciała, by po kilku sekundach otrzymać wynik. Co więcej, takie urządzenia bardzo często posiadają dodatkowe funkcje, m.in. informowania dźwiękowego o prawidłowej wartości czy występującej gorączce. To sprawia, że nawet niedowidzący senior z łatwością się nimi posłuży.
Za wykorzystaniem bezdotykowego termometru w domowym zaciszu przemawia także szybkość otrzymywanych wyników — szczególnie gdy choruje dziecko. Trudno namówić malucha na usiedzenie kilku minut w bezruchu i jednoczesne trzymanie termometru elektrycznego np. pod pachą. Z modelem bezkontaktowym tego unikniesz, ograniczając stres zarówno u siebie, jak i u dziecka.
Warto wiedzieć, że termometr bezdotykowy może być wykorzystywany również w innych celach, zwłaszcza kiedy w domu jest niemowlak. Z jego pomocą będziesz w stanie sprawdzić wysokość temperatury przygotowanej wody do kąpieli czy mleka w butelce, a tym samym zapewnić dziecku odpowiednią troskę i bezpieczeństwo.

Jak wybrać najlepszy bezdotykowy termometr?

Jak widać powyżej, termometry zdalne to świetne, nowoczesne rozwiązanie, na które warto postawić. Jak jednak wybrać najlepszy model? Wiele oczywiście zależy od jego przeznaczenia, ale też preferencji jego przyszłego użytkownika. Są jednak aspekty, które warto przemyśleć bez względu na to. Jakie dokładnie?
W pierwszej kolejności zwróć uwagę na zakres i dokładność pomiaru. Jest to niezwykle ważne, ponieważ im bardziej precyzyjny wynik, tym większa szansa na dopasowanie odpowiedniego leczenia. W sprzedaży znajdziesz modele o zakresie mierzącym temperaturę w przedziale 36-42 stopni Celsjusza, z dokładnością pomiaru do +/- 0,2 stopnia Celsjusza.
Bardzo ważna jest również szybkość wykonywanego pomiaru. Większość modeli potrzebuje około 2-5 sekund, by uzyskać wynik, ale znajdziesz również takie, którym wystarczy 0,5 sekundy. I nie zapomnij przy tym o sprawdzeniu obecności funkcji, jaką jest automatyczne wyłączenie termometru. Dzięki temu nie będziesz się musiał martwić o to, czy na pewno zrobiłeś to samodzielnie.
Ważnymi aspektami są również: wielkość wyświetlacza, obecność trybu nocnego i trybu cichego, ale także sama waga czy wymiary urządzenia. Praktyczną funkcją jest także pamięć urządzenia, zapamiętująca kilka-kilkanaście ostatnich wyników, co znacznie ułatwia monitorowanie przebiegu choroby.
Termometry bezdotykowe to urządzenia, które z pewnością przydadzą się w każdym domu czy placówce medycznej. Postaw na jeden z nich i przekonaj się, jak praktyczne są to sprzęty.


Artykuł sponsorowany

Exit mobile version