Czy inne leki mogą zakłócać działanie tabletek antykoncepcyjnych ?

1eeer

Pigułki antykoncepcyjne są bardzo skuteczne, ale istnieje wiele leków, które wpływają na działanie pigułki i jej skuteczność. Przyjmowanie dwóch lub więcej leków może powodować interakcje między nimi, dlatego kobiety powinny być świadome potencjalnych interakcji, które powodują, że antykoncepcja hormonalna przestaje działać.

Zawsze warto porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą przed przyjęciem jakichkolwiek innych leków wraz z pigułką, w tym leków ziołowych i uzupełniających, które są dostępne bez recepty. Lekarz pierwszego kontaktu będzie mógł udzielić Ci bardziej szczegółowych porad i wskazówek.

Dlaczego inne leki mają wpływ na działanie pigułki antykoncepcyjnej ?

Niektóre leki mogą powodować spadek poziomu estrogenu i progesteronu, jeżeli przyjmujesz również pigułkę. Pewne poziomy tych hormonów są niezbędne, aby zapobiec owulacji, więc ich obniżenie może oznaczać, że nie jesteś już chroniona przed ciążą. Głównymi sprawcami spadku poziomu estrogenu i progesteronu są induktory enzymatyczne.
Przyspieszają one przetwarzanie niektórych hormonów antykoncepcyjnych, obniżając ich poziom szybciej niż normalnie, przez co stają się mniej skuteczne. Wiele leków zawiera induktory enzymów. Do schorzeń, które często leczy się induktorami enzymów, należą epilepsja, depresja i HIV. Induktory enzymów mają wpływ zarówno na tabletki złożone, jak i minipigułki. Mogą mieć również wpływ na inne hormonalne metody antykoncepcyjne, takie jak plaster, pierścień dopochwowy czy implant. Więcej informacji w serwisie medicot.pl

Co mam zrobić, jeśli muszę przyjmować 2 lub więcej leków ?

Jeżeli stosujesz przez krótki czas lek dodatkowy, zaleca się stosowanie tymczasowej formy antykoncepcji, która nie będzie miała wpływu na działanie leku. Są to prezerwatywy, spirala lub zastrzyk tylko z progesteronu. Alternatywna forma antykoncepcji może być stosowana przez 7 do 28 dni po zakończeniu przyjmowania leku wchodzącego w interakcję z pigułką.
W przypadku długotrwałego leczenia może być lepiej unikać leków wymienionych powyżej, ale zawsze warto porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu o rozpoczęciu lub zakończeniu przyjmowania jakiegokolwiek leku.

Leki, które wpływają na działanie pigułki

Ulotki informacyjne dla pacjenta znajdujące się w opakowaniach leków powinny informować Cię o wszystkich potencjalnych interakcjach, ale poniżej znajduje się lista leków, które często zmniejszają skuteczność pigułki.
Większość powszechnie stosowanych antybiotyków, takich jak amoksycylina, trimetoprim i erytromycyna, nie wpływa na działanie pigułki, chyba że powodują one znaczną biegunkę lub wymioty. Wyjątkiem jest rifampina (stosowana w leczeniu zapalenia opon mózgowych i gruźlicy), która może obniżyć skuteczność pigułki antykoncepcyjnej.

Pigułka „dzień po

Wersja ellaOne zawiera lek o nazwie uliprystal, który może tymczasowo zmniejszyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, dlatego warto stosować prezerwatywy aż do następnej miesiączki.

Leki przeciwpadaczkowe (AED)

Ryzyko zajścia w ciążę jest większe u kobiet przyjmujących pigułkę, które stosują leki przeciwdrgawkowe w celu kontrolowania napadów, padaczki, migreny i bólu związanego z nerwami. Należą do nich fenytoina, okskarbazepina, karbamazepina, rufinamid, topiramat, fenobarbital i prymidon. Popularne markowe formy tych leków to Tegretol, Topamax, Dilantin, Trileptal, Mysoline, Luminal i Solfoton.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version