Gry komputerowe przez internet wymagają niewątpliwie nieprzeciętnie szybkiego połączenia sieciowego. Na co zwrócić uwagę analizując oferty operatorów? Oto co warto wiedzieć, dobierając łącze pod kątem planowanej rozrywki online.
Internet do gier online — na co zwrócić uwagę?
Lubisz grać online niemalże bez ograniczeń? Jedną z kluczowych rzeczy w takim razie będzie odpowiednia prędkość internetu. Powinna być ona dostosowana do danego sprzętu, który stanowi źródło rozrywki. A tu nie brak zaskoczeń – np. konsole do gier skonstruowane są tak, by mieć konkretne pułapy szybkości, które pozwalają na optymalne ich wykorzystanie.
Różnią się one także szybkością pobierania oraz wartościami specjalistycznymi takimi jak upload czy ping. Różnice mogą być zaskakująco duże.
Dobierając internet do gier, należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry szybkości internetu. Powinny być dostosowane do tego, by nie dochodziło do opóźnień czy zacięcia transmisji. Specjaliści porównywarki www.panwybierak.pl radzą, by minimalna prędkość internetu wysyłanego miała 1 Mb/s. – Pobieranie powinno sięgać minimum 6 Mb/s. Z kolei za minimalny ping uznaje się 100 ms.
Jaki internet do gry na konsoli?
Badania przeprowadzane przez producentów sprzętu do gier wykazują, że internet dla XBox One S powinien mieć wartość minimalną na poziomie 1 Mb/s wysyłania. Jednocześnie trzeba mieć min. 3 Mb/s pobierania oraz ping na poziomie 150 ms. Podobne parametry są ważne również dla np. PlayStation 4 oraz Nintendo.
Dość często można spotkać się z pytaniem o to, jak można poprawić szybkość internetu do gier. Naturalnym wyborem będzie tu sięgnięcie oczywiście po lepszy internet. Oferty o szybkości kilkuset Mb/s można mieć już za kilkadziesiąt zł – dla osób regularnie grających online nie jest to wydatek, którego nie można ponieść; szczególnie jeśli w grę wchodzi naprawdę lepszy komfort sieciowej rozrywki.
Czy istnieją jeszcze jakieś inne sposoby na dobry internet do gier? Kluczową kwestią jest w tym przypadku weryfikacja, czy dany dostawca usług internetowych zgodnie z umową zapewnia przepustowość na poziomie, jaki był deklarowany w ofercie. Gdy ta nie jest zgodna z założeniami – co weryfikuje np. Speedtest – dobrze byłoby sprawdzić właściwe działanie poszczególnych urządzeń, na które dociera internet. To zarówno komputer jak i modem i router.
Dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie tego, czy np. Nikt nie włamał się do Wi-Fi i nie czerpie z generowanego w ten sposób sygnału. Jeśli hasło jest banalnie proste, sąsiad – lub ktoś inny – mógł je przejąć i korzystać z dostępnego sygnału, co ogranicza jego przepustowość.
Koniecznie należy także zweryfikować, czy problem nie leży, po prostu, w niewłaściwie działającym Wi-Fi. Nie należy tego rozumieć wyłącznie jako potencjalny błąd konfiguracji. Możliwie bowiem, że dane urządzenie jest się za daleko od routera. W tym kontekście naturalne jest również to, by ocenić ogólny stan modemu. Starsze modele mogą po prostu nie sprostać potrzebom dzisiejszego internetu, co odbija się na jakości połączenia. W takiej sytuacji koniecznie zainwestuj w nowy modem do internetu bezprzewodowego.
Artykuł sponsorowany