Przeziębienie w ciąży – co powinnaś wiedzieć?

1eeeeeeee

Przeziębienie w ciąży może utrudniać codzienne funkcjonowanie i przyczyniać się do obniżenia samopoczucia przyszłej mamy. Ze względu na szczególny stan, jaki jest ciąża, możliwości leczenia choroby są dość ograniczone i w znacznym stopniu opierają się na domowych, naturalnych sposobach. Część kobiet obawia się, że przeziębienie w ciąży może stanowić zagrożenie dla płodu. Sprawdźmy, co warto wiedzieć na temat tej popularnej infekcji wirusowej.

Przeziębienie w ciąży – przyczyny i objawy infekcji

Zastanawiasz się, co powoduje przeziębienie w ciąży? Jest to choroba o podłożu wirusowym, za której rozwój najczęściej odpowiadają: rinowirusy (30-50% wszystkich zachorowań), a w dalszej kolejności również koronawirusy, wirus RSV, HBoV, andenowirusy. Jak ciężarna może zachorować na przeziębienie? Poprzez kontakt z innym chorym (droga kropelkowa), dotykając zakażonych przedmiotów (droga kontaktowa) np. klamki, szklanki. Tak naprawdę za rozwój tej popularnej choroby infekcyjnej może odpowiadać jeden z ponad 200 wirusów. Pierwsze symptomy pojawiają się po około 1-2 dniach od zakażenia. Jak rozpoznać przeziębienie w ciąży? Do głównych objawów należy:

Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

Przy przeziębieniu w ciąży bardzo ważny jest odpoczynek. Nie można się przemęczać, najlepiej dochodzić do siebie w łóżku i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pamiętaj, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia, w którym przebywasz. Wskazane jest picie wody mineralnej, herbatek owocowych i ziołowych (np. z czarnego bzu, lipy). Dobrym rozwiązaniem jest też przygotowanie syropu z cebuli domowej roboty i picie ciepłej herbaty z dodatkiem imbiru oraz cytryny. Warto też jeść czosnek np. dodając go do kanapek, sałatek, dań obiadowych. Pomocne w walce z nieżytem nosa mogą okazać się inhalacje z soli fizjologicznej lub dodatkiem olejków eterycznych np. miętowym, eukaliptusowym. Ulgę przy nieżycie nosa może przynieść też maść majerankowa.
Kobiety w ciąży powinny ograniczyć do minimum przyjmowanie farmaceutyków przy przeziębieniu. Zabronione są leki z pseudoefedryną, ibuprofenem i ketoprofenem w składzie. W wypadku wysokiej gorączki dozwolony jest paracetamol. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, zanim sięgniesz po jakikolwiek lek na przeziębienie w ciąży (a raczej łagodzący objawy infekcji, gdyż choroba przeziębieniowa ma charakter samoograniczający).

Czy przeziębienie w ciąży to powód do niepokoju?

Łagodne przeziębienie w ciąży nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka, zwykle wystarczy odpoczynek w łóżku i domowe sposoby leczenia, aby poradzić sobie z tym problemem. Jednak jeżeli po 2-3 dniach nie ma poprawy, a wręcz przeciwnie objawy się zaostrzają, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Warto mieć świadomość, że wysoka gorączka może być przyczyną wad płodu, a także może sprowokować czynność skurczową macicy. Szczególnie ostrożne powinny być kobiety na początkowym etapie ciąży. W pierwszym trymestrze istnieje ryzyko, że patogeny przedostaną się przez łożysko i spowodują np. wady rozwojowe.
Podsumowując, pamiętaj, aby nigdy nie lekceważyć żadnej infekcji w ciąży, gdyż może doprowadzić do wielu powikłań, w tym poronienia lub porodu przedwczesnego. W ramach działań profilaktycznych staraj się unikać dużych skupisk ludzkich w okresie zwiększonej zachorowalności (okres wiosenno-jesienny). Dbaj bardziej, niż zwykle o higienę rąk, myjąc starannie dłonie wodą z mydłem przez 15-30 sekund. Staraj się wzmocnić swoją odporność poprzez codzienne spacery, aktywność fizyczną i odpowiednią dietę (bogatą w cynk, selen, witaminę C). Warto rozważyć również poddanie się szczepieniom ochronnym przeciwko grypie.

OTC/11327/08/22

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version