Jak aktywnie spędzić urlop w Tatrach? Oto nasze propozycje

1 15 1

Tatry co roku odwiedzają tysiące turystów – nie tylko z Polski. Można tam spędzać czas w ciekawy sposób o każdej porze roku, w tym oczywiście w okresie zimowym, kiedy panują odpowiednie warunki do szusowania na nartach. Góry urzekają swoim pięknem. Co robić w Tatrach, by wypoczywać aktywnie?

Wyprawy na szlaki turystyczne

Istnieje wiele szlaków turystycznych w Tatrach, różniących się poziomem trudności oraz celem wędrówki. Jedne wiodą po dolinach tatrzańskich, inne pozwalają na zdobywanie okolicznych szczytów, na czele z Giewontem, Kasprowym Wierchem, Orlą Percią czy Rysami, które są najwyższym polskim szczytem. Całą rodziną można wędrować po górach, nawet jeśli nigdy wcześniej nie chodziło się po szlakach.
Początkujący mogą wybrać drogi o najniższym stopniu trudności, np. w Dolinie Kościeliskiej. Można dotrzeć nimi aż do Smreczyńskiego Stawu, dostosowując czas wyprawy do możliwości fizycznych. Trasa zaczyna się już w Kościelisku, a szlak pozwala na podziwianie piękna Tatr Zachodnich.
Podobnie będzie w przypadku wędrówek po Dolinie Chochołowskiej, skąd można próbować zdobyć Wołowiec – miejsce, z którego rozpościerają się piękne widoki na okolicę. W tej urokliwej lokalizacji można odpocząć przed zejściem na dół.
Do najpiękniejszych szlaków tatrzańskich zaliczyć można trasę przez Rusinową Polanę, wiodącą na Gęsią Szyję. Jej poziom trudności jest już wyższy. Do celu doprowadzi piechurów droga złożona z ponad tysiąca schodów. W wykazie najładniejszych tras pieszych w Tatrach nie można też pominąć Siklawy, czyli wodospadu w Dolinie Roztoki. To jednocześnie największy wodospad w Polsce.

Sporty zimowe w Tatrach

Miłośnicy zimowego szaleństwa i sportów z nim związanych z pewnością będą mogli aktywnie wypoczywać w Tatrach. Samo Zakopane oferuje wiele tego rodzaju atrakcji, m.in. stoki o różnej wielkości i stopniu zaawansowania, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego czy też lodowiska i trasy saneczkowe.
Początkującym narciarzom polecane są stoki znajdujące się na Antałówce, Gubałówce, Lipkach, przy Wielkiej Krokwi czy na Nosalu. Wytrawni narciarze mogą skorzystać z wyciągów na Polanie Szymoszkowej i Harendzie oraz na Kasprowym Wierchu. W okolicy warto spróbować biegów narciarskich, np. z Butorowego Wierchu.
Emocji dostarczyć mnogą kuligi po okolicy. Wystarczy wynająć hotel Tatry, który ma w swojej ofercie dodatkowe usługi tego rodzaju. To bardzo ciekawa rozrywka, która może zakończyć się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Atrakcje wodne w Tatrach

Kiedy warunki narciarskie w Tatrach nie są najlepsze, wędrówka w góry jest wykluczona z uwagi np. na halny wiejący w górach, można zdecydować się na inne przyjemności. Warto zaliczyć tatrzańskie termy – Termy Bania w Białce Tatrzańskiej czy Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie dostępne są baseny sportowe, rekreacyjne, sauny, jacuzzi i zjeżdżalnie. Oferta jest różnorodna i przeznaczona dla osób w każdym wieku. Nieopodal granicy Polski, po stronie słowackich Tatr, jest też aquapark Tatralandia.
Jeśli nie będzie możliwości, by zarezerwować hotel z basenem w górach, zawsze można wybrać kwatery w centrum Zakopanego i wybrać się do miejscowego aquaparku. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z wodnego szaleństwa w Termach Chochołowskich, czyli największym tego typu kompleksie na Podhalu.
Ciekawym miejscem na odpoczynek od wędrówek po górach oraz szusowania na nartach może być wizyta w Termach Gorący Potok w Szaflarach, gdzie można skorzystać z kąpieli w gorących basenach. Woda ma tam temperaturę w granicach od 30 do nawet 38 stopni Celsjusza. Strefa Wellness i SPA pozwoli odprężyć się po całodziennym zwiedzaniu okolicznych atrakcji w Tatrach.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version