Jak wygląda zakładanie licówek? Wszystko, co musisz wiedzieć

1 13 1

Do jednych z najmniej inwazyjnych metod stomatologii estetycznej, która pozwala na korektę niedoskonałości w wyglądzie zębów lub całkowitą metamorfozę uśmiechu należy zakładanie licówek. Cienkie nakładki porcelanowe doskonale imitują naturalną koronę zęba, poprawiają jego kształt i maskują przebarwienia. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda zakładanie licówek!

Czym właściwie są licówki? 

Kształt i wygląd zębów ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu – zarówno wygody w trakcie jedzenia, jak i satysfakcji z własnego wyglądu. Niestety wiele osób nie jest zadowolonych ze swojego uzębienia. Problemem są nierówności, pęknięcia szkliwa, nieestetyczne przebarwienia i żółtawy odcień zębów. Rozwiązaniem są różnego rodzaju uzupełnienia protetyczne, których opracowaniem zajmuje się protetyk. Jedną z często wybieranych metod protetycznych i zarazem estetycznych są licówki, które pozwalają na uzyskanie znakomitych i bardzo trwałych efektów.
Licówki to nakładki wykonane z różnych tworzyw, głównie porcelany, które osadza się na stałe na wargowej części zęba – jego powierzchni widocznej od przodu, bez ingerencji w tkanki zębowe znajdujące się od strony podniebienia, jak to ma miejsce w przypadku koron. Nakładki takie są bardzo cienkie. Ich grubość zależy od rodzaju i zwykle wynosi zaledwie od 0,2 do 1 mm.

W jakim celu zakłada się licówki? Możliwe efekty

W zależności od potrzeb i oczekiwanych rezultatów estetycznych, licówki zakłada się na pojedynczych zębach, kilku lub całym łuku (dolnym, górnym lub obu). Za pomocą cienkich płytek lekarz stomatolog może m.in.:

Od czego zaczyna się procedurę zakładania licówek? 

Wszelkie zabiegi protetyczne wymagają wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Wybór najlepszych metod zależy głównie od kondycji zębów i dziąseł. Licówki można założyć tylko na zdrowe zęby. Nie jest to metoda odpowiednia dla każdego. Zęby bardzo zniszczone (złamane, zajęte próchnicą, nierówne) niekiedy można odbudować tylko za pomocą innych metod protetycznych – koron, implantów, protez. Przed podjęciem decyzji o zakładaniu licówek zwykle konieczne jest wykonanie badania obrazowego, które pozwala na ocenę struktury zęba niewidocznej gołym okiem.
Zabieg zakładania licówek często wymaga wcześniejszego leczenia próchnicy i przeprowadzenia higienizacji zębów poprzez usunięcie osadu i kamienia. Jeśli licówkę zakłada się tylko na część zębów, niekiedy zalecane jest wybielanie pozostałych, a dopiero w następnym kroku wybór odpowiedniego odcienia uzupełnień protetycznych pasujących do reszty uzębienia. Jeśli natomiast Pacjent decyduje się na założenie licówek na wszystkich widocznych zębach, wybór ich koloru pozostaje kwestią gustu.

Dalsze kroki zakładania licówek

Po zakwalifikowaniu do zabiegu zakładania licówek i ewentualnym wyleczeniu zębów przychodzi pora na ich opracowanie. W większości przypadków konieczne jest usunięcie zaledwie od 3 do 30 procent zewnętrznej części zęba. Zeszlifowane tkanki zostaną uzupełnione płytkami porcelanowymi. Dzięki temu zęby po założeniu licówek nie są nadmiernie szerokie czy długie.
Stopień szlifowania zależy m.in. od rodzaju zastosowanych licówek, tym samym ich grubości. Zabieg taki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Czas jego trwania zależy od ilości zębów, na jakie zostaną założone nakładki. Po odpowiednim przygotowaniu lekarz stomatolog pobiera wycisk, który jest wysyłany do pracowni protetycznej. Na jego podstawie technik protetyczny przygotowuje idealnie dopasowane licówki.
Oczywiście Pacjent przed ostatecznym cementowanie licówek nie wraca do domu bez zabezpieczenia oszlifowanych zębów. Lekarz przygotuje dla niego nakładki tymczasowe, które ochronią zęby i zapewnią efekt estetyczny.
Podczas następnej wizyty gotowe licówki zostają przymierzone. Po ich akceptacji przez Pacjenta lekarz za pomocą specjalnego cementu stomatologiczne przymocowuje je na stałe. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, która nie różni się od dbania o naturalne zęby, doskonałymi efektami estetycznymi można cieszyć się nawet 10–15 lat.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version