Kupno domu to poważna i trudna decyzja. Wiąże się z inwestycją dużych środków pieniężnych, dlatego może przysporzyć wielu nerwów. Przed rozpoczęciem procesu kupna należy dobrze przemyśleć wiele aspektów, aby uniknąć rozczarowań. Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu? Podajemy kilka pomocnych rad dla poszukiwaczy swojego wymarzonego miejsca.
1. Pierwsza decyzja – rodzaj wymarzonej nieruchomości
Do najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz, należą te jeszcze przed rozpoczęciem procesu kupna. Pierwszą decyzją, którą musisz podjąć, to wybór rodzaju nieruchomości. Zdecyduj, czy jesteś zainteresowany domem wolnostojącym, w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej. Musisz również ustalić kwestię, czy dom twoich marzeń będzie murowany, czy drewniany. Jeśli jesteś zainteresowany drewnianym domem, musisz wziąć pod uwagę kwestię docieplenia.
Ważną kwestią będzie decyzja na temat stanu domu. Czy szukasz domu do kapitalnego remontu, czy po generalnym remoncie? Musisz określić także, czy interesujesz się ofertą domu parterowego, piętrowego czy z poddaszem. Dom to miejsce, które musi spełniać twoje oczekiwania, dlatego nie bój się stawiać warunki. Wiele firm oferuje bezpłatną prezentację domu wolnostojącego, bliźniaka czy domu szeregowego. Warto obejrzeć wiele nieruchomości, aby sprecyzować swoje oczekiwania.
2. Lokalizacja domu – kwestia, którą musisz dobrze przemyśleć
Określenie lokalizacji domu to kluczowa kwestia. Jeśli jesteś zwolennikiem życia w mieście, wybierz domy zlokalizowane w większych miejscowościach. Jeśli natomiast interesuje Cię spokojna okolica, najlepiej w niewielkiej wsi, szukaj nieruchomości oddalonych od zgiełku miasta. Zwróć uwagę na kwestię dojazdu. Droga dojazdowa to kluczowa kwestia, której nie można pominąć.
Nieruchomość zlokalizowana na wsi to marzenie wielu poszukiwaczy domu. Coraz więcej osób mieszkających w dużych aglomeracjach miejskich decyduje się na zmianę lokalizacji. Popularnością cieszą się mniejsze miejscowości. Mniejsze miejscowości są idealnym połączeniem miejskiej wygody i spokoju wsi. Jeśli szukasz wspomnianej kombinacji na Podlasiu, zajrzyj na https://kazo.pl/domy/bransk.
3. Rynek wtórny czy umowa z deweloperem?
Wybór pomiędzy domem używanym oraz od dewelopera w dużej mierze zależy od Twoich możliwości finansowych. Kupno domu używanego ma wiele plusów. Jednym z nich jest brak konieczności długiego oczekiwania na oddanie nieruchomości oraz ewentualnych opóźnień. Należy jednak dokładnie sprawdzić budynek, aby wyeliminować możliwość istnienia wad fizycznych budynku. Jeśli zdecydujesz się na dom z rynku pierwotnego, musisz dokonać skrupulatnej analizy inwestycji. Sprawdź wiarygodność dewelopera. Dobrym sposobem będzie analiza opinii na jego temat, za ich pomocą sprawdzisz doświadczenia kupujących. Bez względu na to, jaki rodzaj domu wybierzesz, zwróć uwagę na rozłożenie pomieszczeń. Jeśli Twoim marzeniem jest otwarta przestrzeń na parterze domu, musisz wziąć pod uwagę koszty ewentualnej przebudowy.
4. Sprawdź księgę wieczystą
Księga wieczysta jest dokumentem, który należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości. Numer księgi wieczystej powinieneś otrzymać od właściciela domu lub pośrednika, który jest upoważniony sprzedać dom. Księga wieczysta dostarczy Ci informacji na temat rozmiaru działki oraz ewentualnej hipotece. Domy na sprzedaż często posiadają długi, dlatego konieczne jest upewnienie się przed rozpoczęciem procesu kupna.
5. Nie bój się skorzystać z pomocy
Komfortowy dom to wspaniała inwestycja. Jeśli nadal zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie domu, sprawdź kompletny poradnik: https://radio5.com.pl/2022/07/mieszkanie-wciaz-najbardziej-oplacalna-inwestycja/. Skorzystaj z pomocy specjalistów, pośredników, którzy doskonale znają rynek i pomogą Ci przy zakupie domu marzeń. Nie bój się pytać znajomych, którzy kupno domu mają za sobą. Każda rada może okazać się przydatna.
Kupno domu może przytłoczyć. Musisz zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. Nie zniechęcaj się. Niekiedy proces poszukiwania domu marzeń może trwać wiele lat, jednak Twoje trudy zaowocują w przyszłości.
Artykuł sponsorowany