warmińsko-mazurskie
Bilans legalności zatrudnienia publikują pogranicznicy z Warmii i Mazur. To wyniki kontroli prowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w ciągu ostatnich 11 miesięcy.
Jak poinformowała Mirosława Aleksandrowicz rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiego oddziału od początku roku do 30 listopada wszczętych zostało 121 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Działaniami objęto prawie 5,5 tys. obcokrajowców i jak się okazało ponad 1,3 tys. z nich pracowało niezgodnie z przepisami.
Największe uchybienia funkcjonariusze stwierdzili w branży budowlanej. Tutaj nielegalnie zatrudnionych zostało 28% obcokrajowców. Na drugim miejscu znalazły się firmy pośredniczące w zatrudnianiu, to 19%. Kolejne branże, w których stwierdzono naruszenia przepisów to: gastronomia 16% i produkcja 13%. Nieprawidłowości wykazano także w branży usługowej, w turystyce, rolnictwie, handlu, transporcie, a także w górnictwie.
Na czym polegały uchybienia?
Jak wyjaśnia Mirosława Aleksandrowicz- pracodawcy powierzali wykonywanie obowiązków bez zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej.
Obywatele Ukrainy stanowili największą grupę nielegalnie pracujących, to 68% skontrolowanych. Kolejną grupą byli Białorusini – 10% oraz obywatele Gruzji i Indonezji – po 9%.
Najwięcej cudzoziemców pracowało niezgodnie z przepisami w powiecie olsztyńskim 25%, w powiecie ełckim to 12%, w powiatach iławskim i ostródzkim po 8%, mrągowskim, giżyckim i piskim po 7%.
Sądy od początku roku do końca listopada wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę ponad 130 tys. zł.