Ełk
Prawie 46 milionów na inwestycje przeznaczy w przyszłym roku powiat ełcki. Radni jednogłośnie przyjęli budżet na 2023 rok. Według szacunków starosty zadłużenie powiatu na koniec tego roku wyniesie 19 milionów złotych. W przyszłym roku planowany jest deficyt rzędu 8 milionów. Aby pokryć ten niedobór środków, samorząd wyemituje koleje obligacje.
Obecnie największym problemem powiatu są rosnące koszty energii elektrycznej i cieplnej. I nie chodzi tu o ograniczenie zużycia ciepła i prądu, bo taki program starostwo wprowadziło już kilka lat temu. Chodzi o wypełnienie rządowych zaleceń, które trafiły do wszystkich samorządów. Rząd chce, by samorządy ograniczyły wydatki przynajmniej o 10 procent.
– My oszczędzamy od kilku lat, więc obecnie będzie problem z większym zaciskaniem pasa – mówi starosta Marek Chojnowski.
Przyszły rok, to czas inwestycji. We współpracy z samorządem miejskim i gminami będą remontowane drogi. Najwięcej pieniędzy pochłonie w przyszłym roku rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Tu prace już trwają.
Kolejne inwestycje to między innymi budowa boiska przy Zespole Szkół Mechanicznych i Zespole Szkół nr 5 oraz modernizacja hal sportowych przy Ekonomiaku i Białym Ogólniaku. Powiat przygotowuje się też do termomodernizacji budynku Mechaniaka – w przyszłym roku powstanie projekt tej inwestycji.
15 milionów w budżecie zostało zarezerwowane na termomodernizację budynków starostwa. To między innymi siedziba powiatu przy ulicy Piłsudskiego, Powiatowy Zarząd Dróg i Powiatowy Urząd Pracy.
W przyszłym roku powstanie też dokumentacja termomodernizacji poradni psychologiczno-pedagogicznej przy ulicy Kajki i budynku w którym mieści się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Tu prace będą prowadzone jedynie wtedy, gdy samorządowi powiatowemu uda się zdobić środki na ich sfinansowanie.
Posłuchaj rozmowy z Markiem Chojnowskim – starostą powiatu ełckiego: