Uchwyt wiertarski – czym on jest i jakie są jego rodzaje?

glowne 20221219211511 download

W kontekście obróbki wszelkich materiałów konieczne jest wyposażenie się w odpowiednie maszyny i akcesoria. Dziś o jednym z nich – przyjrzymy się bowiem bliżej takiemu elementowi, jak uchwyt wiertarski.

Bazowa charakterystyka uchwytu wiertarskiego

W branży przemysłowej, w szczególności w przetwórstwie materiałów, jesteśmy w stanie natrafić na wiele maszyn, dzięki którym możliwe jest wykonywanie naprawdę skomplikowanych operacji w szybki, a co najważniejsze – dokładny sposób. Oczywiście jednak należy również zadbać o odpowiednie wyposażenie tego typu maszyn, by mogły one działać w odpowiedni i poprawny sposób. Kategoria ta jest naprawdę szeroka, lecz dzisiaj skupimy się na jej części, a mówiąc dokładnie – na uchwytach wiertarskich.

Oczywiście, by jak najmocniej rozjaśnić ten temat, powinniśmy w pierwszej kolejności dokładniej wyjaśnić czym tak właściwie jest uchwyt wiertarski. Upraszczając definicję, możemy o tych elementach powiedzieć jako o specjalistycznych mocowaniach, dzięki którym jesteśmy w stanie zwiększyć możliwości danej maszyny i wyposażyć ją w nowe przyrządy. Z pomocą uchwytu wiertarskiego możliwe jest więc o wiele łatwiejsze dostosowanie konkretnego sprzętu do naszych potrzeb i materiału, z którym zamierzamy pracować, ekwipując nie tylko wiertło, ale również wszelkie inne elementy, które wykorzystuje się do wykonywania procesów skrawania.

Warto również pochylić się nad samą budową uchwytu wiertarskiego ( https://artykulytechniczne.pl/uchwyty-wiertarskie.html ). Do konkretnej maszyny mocuje się go z pomocą trzpieni wiertarskich, które są skonstruowane z dwóch stożków. Najczęściej składają się one, jeżeli chodzi o typowy uchwyt wiertarski na stożek Morse’a, który jest tym większym elementem, a także na mniejszy stożek Jacobsa. Czasem jednak możliwe jest mocowanie uchwytu bez użycia trzpienia, oczywiście o ile ten posiada odpowiednią budowę. Zawsze jednak uchwyt taki składa się z mocowania, tulei obrotowej, zębatki mocującej, korpusu oraz szczęk – są to jego główne elementy, które są cechami wspólnymi praktycznie wszystkich uchwytów wiertarskich.

Najważniejsze rodzaje uchwytów wiertarskich

Mamy już pewien obraz tego, czym tak właściwie jest uchwyt wiertarski. Teraz jednak zajmijmy się rozebraniem tego pojęcia na czynniki pierwsze, a w tym niewątpliwie pomóc może nam poznanie wszelkich rodzajów tego typu elementów. W ich kontekście możemy mówić o dwóch najistotniejszych odmianach – jest to kolejno uchwyt wiertarski samozaciskowy oraz uchwyt wiertarski kluczykowy.

W pierwszej kolejności zajmijmy się uchwytem wiertarskim samozaciskowym, który zamiennie możemy spotkać jako uchwyt bezkluczykowy. Jak sama nazwa dobitnie to pokazuje, w przypadku takiego elementu mamy do czynienia z łatwym i szybkim montażem bez żadnego osprzętu. Wystarczy tylko nałożyć uchwyt na odpowiednią końcówkę i wypoziomować go tak, by był gotowy do pracy. Najlepiej sprawdzi się on do prac lekkich, podczas których nie są generowane żadne większe opory.

Trochę inaczej sytuacja ta wygląda w przypadku uchwytów wiertarskich kluczykowych. W tym przypadku będą one posiadały najczęściej specjalnego klucza, z pomocą którego możliwe będzie luzowanie lub dociskanie szczęk, w których następnie zostanie osadzone narzędzie. Dodatkowo takie uchwyty często są dodatkowo wyposażane w łożyska, z pomocą których możemy bez większego trudu zmniejszyć tarcie w całym mechanizmie. Wszystkie te cechy sprawiają, że tego typu uchwyty świetnie sprawdzają się przy pracach ciężkich bądź udarowych.

Nie warto również pominąć w tym przypadku innych odmian, które najczęściej są swoistymi podgrupami. Na wyróżnienie zasługuje uchwyt wiertarski samozaciskowy, uchwyt wiertarski z gwintem, uchwyt wiertarski szybkomocujący czy dedykowany uchwyt wiertarski do tokarki.

Wsystkie rodzaje uchwytów wiertarskich samozaciskowych oraz kluczykowych znajdą Państwo w sklepie www.artykulytechniczne.pl

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version