Dawni Mazurzy przemówili głosem Niny Nu

DSC9306

Ełk

Wieczornicą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku, nawiązującą do tradycji Uniwersytetu Ludowego Karola Małłka, podsumowali wczoraj (21.01) swoją dotychczasową działalność uczestnicy Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego, prowadzonego przez Fundację Wsparcia Nauki i Biznesu. Pretekstem do spotkania była premiera płyty „My, Mazurzy”, w której tworzenie zaangażowali się słuchacze i słuchaczki uniwersytetu. Znalazły się na niej utwory literackie, piosenki, ale też nagrania archiwalne z udziałem samego Karola Małłka.

O tym jak powstawała płyta opowiadają Marta Półtoraczyk i Hubert Górski z Fundacji

Podczas wieczornicy można było posłuchać na żywo utworów z płyty, ale nie zabrakło też gości specjalnych. Jednym z nich był Piotr Szatkowski, badacz języka mazurskiego i kultury Mazurów, a słuchaczom Radia Bayer FM znany również z piątkowych audycji o mazurskiej gadce.

W części muzycznej wydarzenia wystąpiła też Nina Nu, czyli Monika Wierzbicka. Pochodząca z Giżycka artystka wydała kilka lat temu płytę „Głos dawnych Mazurów”, a w ramach współpracy z Mazurskim Uniwersytetem Ludowym prowadziła warsztaty.

Płyta dostępna jest bezpłatnie w formie cyfrowej na stronie internetowej Fundacji Wsparcia Nauki i Rozwoju, a jej fizyczną wersję można będzie wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku i innych regionalnych instytucjach kultury.

Przez najbliższe dni w bibliotece można też jeszcze oglądać wystawę poświęconą idei uniwersytetów ludowych i działającym według tego modelu instytucjom.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym Radia 5.

DSC9306
Exit mobile version