Suwałki
50-lecie świętowała we wtorek (24.01) gmina Suwałki.
Z tej okazji samorząd zorganizował uroczystą sesję Rady Gminy z udziałem wielu gości. Był rys historyczny, podpisanie porozumienia z partnerskim Rejonem Solecznickim na Litwie, uhonorowanie „Zasłużonych dla Gminy Suwałki”,
Tytuł otrzymali państwo Bożena i Stanisław Milewscy, za propagowanie pamięci o wizycie świętego Jana Pawła II oraz Helena Napierała, najstarsza wokalistka zespołu Wigranie. Były też okolicznościowe wystąpienia. Jubileuszu i osiągnięć gratulowali samorządowcom między innymi Wiesława Burnos, wicemarszałek województwa podlaskiego, Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski i licznie przybyli samorządowcy.
Gmina Suwałki, tak jak 2364 inne samorządy tego szczebla, powstała 1 stycznia 1973 roku. Wtedy to, władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zniosły gromady, będące jednostkami najniższego szczebla podziału administracyjnego, a w ich miejsce powołane zostały właśnie gminy.
– Można wchodzić w głębsze tradycje, ale to właśnie narodziny gminy – mówił Sławomir Filipowicz, dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach, gdzie odbyła się sesja.
Do 1990 roku samorządność gmin była ograniczona. Wszystko zmieniło się po odzyskaniu wolności i reformie ustrojowej. Społecznościom lokalnym przekazano nie tylko prawo wyboru władz, ale też część majątku państwowego, prawo do własnych finansów i własnej administracji. Gminy uzyskały nowe narzędzia, jak dostęp do kredytów, którego dawniejsza administracja nie posiadała.
Rosła aktywność społeczna, a co za tym idzie owoce pracy, jak chociażby nowe drogi, infrastruktura szkolna, czy remizy. Z czasem gmina wybiła się na czoło samorządów pod względem wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na mieszkańca.
– Jubileusz 50-lecia jest okazja, aby podziękować wszystkim zaangażowanym – mówił Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy.
Obecny na sesji Tadeusz Chołko, były wieloletni wójt podkreślał, że działania samorządu nie zawsze cieszyły się popularnością. Jak wspominał, na początku XXI wieku, kiedy obejmował urząd, mieszkańcy utyskiwali na działanie organu gminy. To wymusiło zmiany.
Dodajmy, że to nie koniec obchodów gminnego 50-lecia. Uroczysta sesja to dopiero początek. Jak zapowiada Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy, samorząd będzie jeszcze nawiązywać do tej daty.