Psom, które większość czasu spędzają w domu często doskwiera nuda. A najlepszym sposobem na odegnanie codziennej rutyny jest spacer. Dobrze zorganizowana przechadzka pozwala psu rozładować nadmiar energii, eksplorować otoczenie i zaspokajać swoje potrzeby, zarówno te fizyczne, jak i umysłowe. Jak urozmaicić spacery z psem, by sprawiały prawdziwą frajdę pupilowi? Mamy kilka pomysłów!
Jak powinien wyglądać spacer z psem?
Spacer to najważniejsza część dnia w życiu każdego czworonoga. I nie chodzi tu tylko o możliwość załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. W przypadku psów, które większą część dnia spędzają w domu, spacer jest okazją do przełamania rutyny, zażycia ruchu na świeżym powietrzu i zabawy z opiekunem. Na spacerze pies ma okazję wybiegać się, powęszyć i odkrywać nowe zakątki w swoim otoczeniu. Takie atrakcje nie tylko zaspokajają jego potrzebę ruchu, ale też stymulują go do aktywności umysłowej.
Odpowiednio zorganizowany spacer powinien dawać psu szansę na rozładowanie energii i realizowanie jego naturalnych potrzeb, takich jak węszenie czy eksplorowanie terenu. Krótka rundka wokół bloku czy szybki spacer tą samą trasą, do tego samego parku z pewnością nie wystarczy pupilowi. Przynajmniej raz dziennie warto zorganizować psu dłuższy spacer połączony z jakąś nową, ciekawą formą aktywności. Dzięki temu wspólnie spędzony czas sprawi radość i frajdę zwierzakowi, a co więcej przysłuży się budowaniu więzi z opiekunem.
Spacery z psem: jak je urozmaicić?
Każdy psiarz ma swoje ulubione miejsca spacerowe. Najczęściej zabieramy nasze psiaki do miejskich parków, chodzimy utartymi ścieżkami, prowadzącymi do tych samych ławek czy innych charakterystycznych punktów. Nie ma w tym nic złego. W końcu rutyna daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. Jeśli zabieramy pupila tylko na szybki spacer w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych, to taka przechadzka na pewno mu wystarczy.
Musimy jednak zadbać o to, by przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia nieco odbiegł od tego schematu. Przemierzanie tych samych alejek każdego dnia nie sprawia zwierzakowi żadnej frajdy i nie stanowi dla niego wyzwania. Jak urozmaicić spacer?
- Zmiana miejsca lub trasy – warto rozejrzeć się po swojej okolicy i wyszukać nowe, ciekawe miejsca na spacer. Może jakiś inny park, pobliskie jezioro lub wzgórze, do którego można łatwo dotrzeć autem lub pociągiem? Nowe miejsce dostarczy zwierzakowi mnóstwa nowych bodźców. Będą tam inne zapachy i dźwięki, którym pies z ochotą przyjrzy się nieco bliżej. W takiej chwili warto w pełni skupić się na psie, pozwalając mu podążać za swym nosem i pobawić się w tropienie. Taka rozrywka zmęczy go nie tylko fizycznie, ale też umysłowo!
- Zmiana tempa i formy spaceru – jeśli okolica nie oferuje ciekawych miejsc do spacerów z psem, można zmienić tempo oraz formę wspólnych wypraw. Zamiast spokojnej przechadzki, zachęcamy psa do szybkiego marszu lub truchtu. Możemy wypróbować jogging lub canicross, czyli jazdę na rowerze z psem na uprzęży. Warto wykorzystywać także topografię terenu i wraz z psem pokonywać naturalne niewielkie przeszkody – przeskakiwanie przez powalone pnie albo slalom między drzewami to nowe i ciekawe wyzwanie dla czworonoga.
Pomysły na zabawy z psem. Jakie atrakcje zorganizować dla pupila?
Spacer to doskonała okazja do zabawy z psem. W co można się bawić w parku czy na osiedlowym trawniku? Oto kilka propozycji!
Zabawy węchowe z psem
Nie od dziś wiadomo, że psi nos nie ma sobie równych. Co więcej, zwierzaki uwielbiają z niego korzystać, bawiąc się w tropienie i węszenie. Te umiejętności warto wykorzystać podczas wspólnych przechadzek z pupilem! Jak to zrobić? Wystarczy ukryć w trawie lub zaroślach jakiś fant i zachęcić psa do szukania. Takim fantem może być smakołyk albo ulubiona zabawka pupila. Piłkę dla psa czy szarpak możemy ukryć także w stercie liści, za drzewem albo pod gałęziami. Zabawę warto urozmaicić nauką nowych komend, takich jak „zostań” czy „szukaj”.
Pamiętajmy jednak, by powoli stopniować poziom trudności. Zaczynamy od ukrywania fantów w stosunkowo widocznych miejscach, na przykład w trawie tuż obok ścieżki. Potem stopniowo chowamy nagrody dalej i w trudniej dostępnych skrytkach. Zbyt trudne zadanie na początku może zniechęcić psa do dalszych prób.
Pływanie i aportowanie w wodzie
Wiele psów wprost uwielbia pływać i bawić się w wodzie. Aportowanie pływających zabawek sprawia im ogromną frajdę, a co więcej – stanowi zdrową aktywność, która nie obciąża stawów zwierzęcia, za to wzmacnia jego odporność i poprawia kondycję. Jeśli nasz pupil dopiero uczy się pływać, wybierajmy niezbyt głębokie partie jezior i stawów. Pływanie w rzece może okazać się niebezpieczne ze względu na silny nurt na niektórych odcinkach. Aby zachęcić pupila do pływania, zabierajmy ze sobą zabawki pływające, które będzie mógł aportować.
Zabawa szarpakiem
Zabawa podczas spaceru kojarzy się większości psiarzy z aportowaniem piłki lub frisbee. I rzeczywiście, jest to świetna forma aktywności z psem, za którą większość czworonogów faktycznie przepada. A jednak możliwości wspólnej zabawy jest znacznie więcej. Ciekawą odmianę stanowi, na przykład szarpak do przeciągania z psem. Szarpaki dla psów najczęściej przybierają formę grubego sznura lub innej futrzanej zabawki na długiej rączce. Jak się bawić?
Podczas spaceru robimy przerwę na przeciąganie szarpaka. Jeśli uda nam się wyrwać go psu, uciekamy kawałek, ale pozwalamy pupilowi chwycić zabawkę, a po chwili wygrać. Jeśli wróci do nas ze zdobyczą, znów ją łapiemy i przeciągamy. Zabawa powinna naśladować sekwencję łowiecką, czyli zachowywać elementy pogoni za zdobyczą i jej chwytania. Na koniec warto nagrodzić zwierzaka smakołykiem, by wzmocnić w nim uczucie satysfakcji z wygranej.
Zabawa w chowanego
Czy z psem można bawić się w chowanego? Jak najbardziej! Wiele psów nawet bardzo to lubi. Do takiej zabawy będzie jednak potrzebna druga osoba, która zostanie z psem, gdy my oddalimy się, szukając kryjówki. Chowamy się za jakimś drzewem lub krzewem, a druga osoba po pewnym czasie puszcza psa, zachęcając go do poszukiwania opiekuna. Za dobrze wykonane zadanie należy się nagroda!
Trzeba pamiętać, że zabawa ta może wiązać się z pewnym stresem. Psy lękliwe lub takie, które dopiero niedawno trafiły pod naszą opiekę, mogą czuć się zagrożone, gdy nagle stracą z oczu swego opiekuna. Zabawa w chowanego to opcja dla śmiałych i aktywnych zwierzaków, które lubią bawić się w tropienie i chętnie podejmują nowe wyzwania.
Spacery z psem – o czym trzeba pamiętać?
Planując spacer z psem, pamiętajmy o dostosowaniu rodzaju aktywności do wieku i kondycji pupila. Psy starsze albo takie, które dotąd nie uprawiały żadnego sportu, raczej nie podołają forsownym biegom za rowerem. Spacer ma być przede wszystkim przyjemnością dla psa. Zaczynamy więc od małych kroczków i stopniowo zachęcamy pupila do nowych wyzwań.
Artykuł sponsorowany