Pozabankowa pożyczka ratalna – czym jest i jak dostać?

20 50 100 zl kupa polskich pieniedzy zl zl

zdjęcie ilustracyjne

Pozabankowa pożyczka ratalna to przystępny sposób na zapewnienie sobie dodatkowych środków pieniężnych. Łącząc w sobie zalety kredytów gotówkowych i szybkich pożyczek, stają się produktem finansowym dostępnym dla każdego wnioskodawcy. Co konkretnie przesądza o atrakcyjności pożyczek ratalnych i jak taką otrzymać? Przed wizytą w banku lub innej instytucji finansowej warto poznać odpowiedzi na te pytania!

Czym jest pozabankowa pożyczka ratalna?

Pozabankowa pożyczka ratalna to jedna z metod uzyskania środków finansowych od instytucji innej niż bank. Jej zamysł łączy zalety dwóch popularnych typów ofert kierowanych do klientów, którzy potrzebują dodatkowych pieniędzy. Zaciągnięcie pożyczki ratalnej pozwala na rozłożenie regulacji zobowiązania na dłuższy okres. Pod tym względem jest ona podobna do oferowanych przez banki kredytów gotówkowych, które również można spłacać w wielu ratach przez np. kilka lat. To też odróżnia pożyczkę ratalną od tzw. chwilówek na ogół wymagających szybkiego oddania środków pożyczkodawcy.

Od ofert banków pożyczki ratalne wyróżniają jednak dwie cechy. Po pierwsze udzielają ich finansowe instytucje pozabankowe, zwane potocznie parabankami. Po drugie pozytywna decyzja o przyznaniu pożyczki nie jest obarczona tyloma formalnościami, co procedura kredytowa lub pożyczkowa w banku. Przedsiębiorstwa, które pozwalają pozyskać pieniądze w ten sposób, oferują środki w wysokości od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pozabankową pożyczkę ratalną można wziąć na trzy sposoby. Pierwszy to nic innego jak udanie się do placówki instytucji finansowej. Niektóre z nich dają także możliwość złożenia wniosku w stacjonarnym punkcie firmy partnerskiej np. w saloniku prasowym. Najwygodniejsze jest jednak wzięcie pożyczki przez internet. Skorzystanie z tej formy uzyskania środków daje pewną możliwość niedostępną dla osób udających się do stacjonarnego punktu pożyczkowego.

Wnioskowanie o pożyczkę przez sieć daje szansę na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Pomocą w tym służą strony agregujące propozycje wielu instytucji naraz. Przykładem jest blogbank.pl, portal, na którym można sprawdzać oferty pasujące do oczekiwanej kwoty pożyczki i liczbie rat do spłaty. Pozwala się to dowiedzieć, jaką maksymalną kwotę przyznają poszczególne instytucje pozabankowe, ile wynosi stopa oprocentowania oraz jaka jest długość okresu regulacji zobowiązania pożyczkowego.

Pożyczka w banku i pozabankowa – różnice

Otrzymanie pozytywnej decyzji w banku wiąże się z dużo bardziej szczegółową weryfikacją klienta, niż ma to miejsce w przypadku ubiegania się o pożyczkę ratalną w innej instytucji finansowej. Wnioskodawca zobowiązany jest przedstawić m.in. źródło swojego dochodu. Dowodem na to jest np. umowa o pracę lub zlecenie. Oprócz tego należy pokazać swoje dotychczasowe umowy kredytowe i pożyczkowe. Liczą się nie tylko te nadal obowiązujące, ale również te, których okres spłaty już przeminął.

Na podstawie zaświadczenia o zarobkach (czyli właśnie umowy z zakładu pracy) oraz historii wcześniejszych zobowiązań bank wydaje wstępną decyzję kredytową. To jednak jeszcze nie koniec. By mieć pewność, że pożyczkobiorca jest wiarygodny, dodatkowo sprawdza się jego profil w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i ewentualną obecność w Krajowym Rejestrze Dłużników (KRD). Dopiero brak niepokojących sygnałów świadczących o możliwych problemach ze spłatą wierzytelności skłania bank do wydania pozytywnej decyzji o udzieleniu kredytu gotówkowego lub pożyczki.

Największą zaletą pożyczek ratalnych jest możliwość spożytkowania środków na dowolny cel. Innymi słowy, firma udzielająca środków nie będzie żądać udowodnienia, na co naprawdę pieniądze zostały wydane. Odróżnia to znacznie pożyczki ratalne od kredytów. Te są przeznaczone na konkretny cel, jakim jest np. remont mieszkania lub zakup samochodu.

Warunki uzyskania pozabankowej pożyczki ratalnej

Do uzyskania pozabankowej pożyczki ratalnej nie potrzeba wielu formalności. Niezbędne są tylko absolutnie podstawowe, wśród których jest okazanie dowodu osobistego potwierdzającego ukończenie 18 lat oraz bycie obywatelem polskim. Oprócz tego pozabankowe instytucje finansowe wymagają także posiadania numeru telefonu, adresu e-mail oraz konta w jednym z krajowych banków. Jest ono niezbędne do wykonania przelewu weryfikacyjnego w kwocie np. 1 zł. Procedura ta ma na celu sprawdzenie, czy klient podał aktywny numer rachunku bankowego.

Spełnienie wymagań umożliwia uzyskanie przelewu na wnioskowaną kwotę. Co ważne, zazwyczaj pojawia się ona na koncie bardzo szybko, choć nie zawsze tak się dzieje. Zależy to przede wszystkim od wysokości pożyczki ratalnej. W przypadku ubiegania się o większe kwoty (np. kilkadziesiąt tysięcy złotych) parabank może zaordynować procedurą taką samą jak bank. Innymi słowy, niezbędne będzie przedstawienie zaświadczenia o dochodach, pozytywna historia kredytowa w BIK oraz brak wpisu do KRD.

Ile kosztuje pozabankowa pożyczka ratalna?

Udzielanie pożyczek wiąże się nie tylko z kosztem dla instytucji pozabankowej, ale także chęcią zyskania na tej usłudze. Z tego względu do kapitału, czyli wysokości przekazanej klientowi kwoty należy doliczyć jeszcze oprocentowanie. O tym, czy dana oferta pożyczkowa jest atrakcyjna, najlepiej przekonać się, sprawdzając RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

We wskaźniku RRSO zawierają się wszystkie dodatkowe koszta, które poniesie klient. Należą do nich odsetki, marża parabanku, prowizja za udzielenie pożyczki oraz dodatkowe koszty. Tym ostatnim może być np. dodatkowe ubezpieczenie wierzytelności, którego celem jest ochrona pożyczkodawcy przed ewentualną niewypłacalnością wierzyciela.

Warto przy tym pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze firma pożyczkowa nie musi nakładać wszystkich dodatkowych kosztów. Choćby prowizja za przelew środków nie zawsze jest częścią umowy z klientem. Po drugie maksymalny koszt pożyczki ratalnej jest ustalony prawnie. Ustawa wyraźnie określa limit ten na co najwyżej 25% kwoty zaciągniętej wierzytelności.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version