Znowu będą podwójne obchody

33

Augustów

Znowu zanosi się na podwójne obchody rocznicy Obławy Augustowskiej.

Gmina Giby wraz z diecezją, zgodnie z ponad 30-letnią tradycją, zamierzają uczcić pamięć ofiar sowieckiej zbrodni na mieszkańcach Suwalszczyzny w trzecią niedzielę lipca. Natomiast Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku na wniosek Jarosława Zielińskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości z Suwałk zaplanował obchody 12 lipca, czyli w ustanowionym przez Sejm Dniu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Jeśli do tego czasu nic się nie zmieni, po raz trzeci rocznica będzie obchodzona „podwójnie”.

Mówimy o tym, bo sprawa budzi spore emocje, szczególnie wśród mieszkańców gminy Giby, skąd pochodziła ponad setka zabitych w 1945 roku polskich patriotów. Wielu przywykło, że uroczystości odbywają się w trzecią niedzielę i do nowych obchodów podeszli z dystansem. Przed rokiem głos w tej sprawie zabrał ksiądz biskup ełcki Jerzy Mazur. Przypomniał, że przed laty ustalono, iż będą odbywać się właśnie na trzecią niedzielę lipca, a Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej nie konsultował zmiany terminu obchodów. Biskup dodał wówczas, że datę można zmienić, ale w sposób demokratyczny, po spotkaniu ze wszystkimi zainteresowanymi. Zapowiedział, że jeśli nie będzie w tej sprawie porozumienia, to msza święta będzie odprawiana w trzecią niedzielę lipca i każdy zainteresowany podmiot może się w to włączyć. Przy tak wyznaczonym terminie zostaje gmina i diecezja.

– Otrzymaliśmy już honorowy patronat Prezydenta Polski – mówił dziś w Radiu 5 Robert Bagiński, wójt gminy.

Zdaniem samorządowca niedziela to odpowiedni dzień tygodnia na takie uroczystości.

Uczestnicy obchodów tradycyjnie, w trzecią niedzielę lipca, spotkają się przy symbolicznym grobie ofiar w Gibach. Symbolicznym, bo do dziś nie udało się ustalić, gdzie spoczywają pojmani i zamordowani w 1945 roku mieszkańcy Suwalszczyzny. W latach 80-tych Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku ustalił nazwiska około 600 zabitych. Współcześni badacze mówią, że mogło być ich trzykrotnie więcej.

 

Exit mobile version