Choroby skóry – jakie występują najczęściej i jak im zapobiegać?

skin allergy reaction person s arm

Skóra jest naszą barierą ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jednak może być także podatna na różnego rodzaju schorzenia. W tym artykule przedstawimy najczęściej występujące choroby naskórka oraz sposoby na ich zapobieganie. Dowiedzmy się, jak dbać o swoją skórę, by utrzymać ją w zdrowiu i dobrej kondycji.

Czym charakteryzuje się trądzik i jak go leczyć?

Istnieje wiele chorób skórnych, które uprzykrzają nam życie. Jak wspomina Dr.Max, jest kilka konkretnych, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Trądzik jest chorobą skóry, która charakteryzuje się występowaniem zaskórników, grudek, krost i wyprysków na skórze, szczególnie na twarzy, szyi, plecach i klatce piersiowej. Najczęściej pojawia się u osób w okresie dojrzewania, ale może dotyczyć także dorosłych. Bezpośrednią przyczyną trądziku jest nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe, które mieszając się z martwymi komórkami skóry tworzy zaczopowania porów. W zaczerwienionej, zapalnej tkance bakterie znajdują idealne warunki do namnażania się, co powoduje powstawanie wyprysków i krost.

Leczenie trądziku zależy od jego nasilenia. W leczeniu stosuje się leki miejscowe, takie jak preparaty o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym lub keratolitycznym, doustne antybiotyki czy retinoidy oraz metody fizjoterapeutyczne, jak chociażby fototerapia. Warto też dbać o higienę skóry za pomocą produktów,, które nie będą zatykać porów i nie podrażnią skóry.

Atopowe zapalenie skóry – jakie są jego objawy?

Atopowe zapalenie skóry, czyli w skrócie AZS to kolejna choroba przewlekła i alergiczna, objawiająca się swędzeniem skóry, zaczerwienieniem, suchością, pęcherzami i łuskami. Jest również jedną z najczęstszych chorób skóry u dzieci, ale może wystąpić również u dorosłych. AZS jest chorobą o podłożu genetycznym i związaną z nadmierną reaktywnością układu odpornościowego na różne czynniki środowiskowe. Często towarzyszą jej również inne choroby alergiczne, takie jak astma i alergiczny nieżyt nosa. Objawy zwykle pojawiają się już w dzieciństwie, a choroba ma postać nawrotową, czyli cechuje się okresami zaostrzeń i remisji.

U kogo najczęściej występuje łuszczyca?

Inną, równie przykrą dermatozą jest łuszczyca. To choroba autoimmunologiczna, która objawia się nadmiernym rogowaceniem skóry, co prowadzi do powstawania łuszczących się, srebrzystych łusek na skórze. Może ona występować u osób w różnym wieku, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób skóry, dotykającą około 2-3% populacji całego świata, niezależnie od pochodzenia etnicznego. Zdecydowanie częściej występuje u osób w wieku od 20 do 40 lat, ale może pojawić się w każdym wieku, włącznie z dzieciństwem.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version