Na drogach każdego dnia dochodzi do wielu wypadków. I właśnie dlatego OC jest obowiązkowe, by w razie wystąpienia szkody, można było z łatwością ubiegać się o kompensatę. Zadośćuczynienie z OC sprawcy to jeden z jej typów. Sprawdźmy, kiedy można je uzyskać oraz dowiedzmy się, jak się o nie ubiegać.
Zadośćuczynienia a odszkodowania powypadkowe – czym się różnią?
Zadośćuczynienie z OC sprawcy bardzo często mylone jest z odszkodowaniem. W obu przypadkach mamy do czynienia z kompensatą, jednak zupełnie innego typu. Co obejmuje odszkodowanie z OC sprawcy wypadku, a co zadośćuczynienie? Otóż odszkodowanie, jest świadczeniem wypłacanym za szkody o charakterze majątkowym. Dotyczy to wszelkich tego typu środków należących do osoby poszkodowanej, które zostały uszkodzone w zdarzeniu drogowym. Może być to zarówno pojazd, jak i wszystkie inne rzeczy materialne o określonej wartości.
Odszkodowanie może zostać uregulowane zarówno w formie finansowej, jak i poprzez przywrócenie rzeczy do stanu poprzedniego. Towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa oczywiście w ramach odszkodowania wszelkie koszty leczenia, czy też rehabilitacji.
Zadośćuczynienie z OC sprawcy
Zadośćuczynienie z OC sprawcy obejmuje zupełnie inny rodzaj szkód. Bowiem jego wypłacenie dotyczy spraw związanych ze szkodami niemajątkowymi. Jest to kompensata za doznane krzywdy, spowodowane wypadkiem, takie jak cierpienie psychiczne, czy znoszenie bólu. Takie świadczenie może zostać wypłacone jednorazowo w formie pieniężnej.
Kiedy można ubiegać się o zadośćuczynienie z OC? Sytuacje, w których taka kompensata obowiązuje, są wykazane w kodeksie cywilnym. Upoważnia do tego między innymi uszkodzenia zdrowia w takim stopniu, że pokrzywdzony w wyniku wypadku utracił zdolność do pracy zarobkowej, czy też naruszenie dobra osobistego. Warto dodać, że do wypłaty zadośćuczynienia obliguje również śmierć poszkodowanego. W takiej sytuacji starć mogą się o nie najbliżsi.
Jak złożyć wniosek o zadośćuczynienie z OC sprawcy?
Wniosek o zadośćuczynienie z OC sprawcy złożyć może każda osoba, która została poszkodowana w sposób pozamaterialny w takim zdarzeniu drogowym. Ubezpieczyciel musi mieć jednak podstawy do wypłacenia takiego zadośćuczynienia, dlatego też konieczne jest odpowiednie uzasadnienie wnioskowania. Należy w tym celu wykazać dokładne szkody, wyliczyć kwotę, jakiej się domaga, a także określić, z jakiego tytułu składa się wniosek.
Kancelaria odszkodowawcza Kompensja
Adres firmy:
Kartuska 246, 80-122 Gdańsk
Telefony:
+48 58 500 80 89, +48 797 670 906
Strona WWW:
https://www.kompensja.pl/
Artykuł sponsorowany