Bakuchiol – co to jest i jakie ma właściwości pielęgnacyjne dla skóry?

depositphotos 173510678 s

Tajemniczo brzmiący bakuchiol jest coraz popularniejszym składnikiem, stosowanym w pielęgnacji. Mówi się o nim jako o alternatywie dla retinolu. Warto wiedzieć czym jest, kto może go stosować i czy faktycznie jego oddziaływanie na skórę jest podobne jak w przypadku retinolu. Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Co to jest bakuchiol?

Bakuchiol często nazywany jest „roślinnym retinolem”. Z chemicznego punktu widzenia nie ma on jednak nic wspólnego z retinolem, nie stanowi bowiem retinoidu czyli pochodnej witaminy A. Dzięki temu może być idealnym zamiennikiem w pielęgnacji dla osób, które z różnych przyczyn retinolu używać nie mogą lub nie powinny. Dlaczego bakuchiol porównuje się do retinolu, skoro nie jest on retinoidem? Wykazuje on bowiem podobne do retinolu działanie.
Skąd pozyskuje się tę substancję? Z rośliny Babći/Babchi 
(Psoralea corylifolia), jest to więc produkt wegański.

Jak bakuchiol działa na skórę?

Bakuchiol ma przede wszystkim działanie, które nazwać można profilaktyką przeciwstarzeniową. Pozwala on spłycić zmarszczki, podkręca produkcję kolagenu, którego z wiekiem w skórze wytwarza się coraz mniej. Dzięki temu, ma możliwości przywracania jędrności i elastyczności skórze.
Podstawowa różnica między retinolem a bakuchiolem polega na tym, że na temat retinolu mamy już badania wykazujące iż dociera on do skóry właściwej. W przypadku bakuchiolu nadal tego nie potwierdzono, dlatego nie można jeszcze powiedzieć, że będzie on dla retinolu stuprocentowym zamiennikiem. Nie ma jednak wątpliwości, że substancja ta działa na skórę łagodząco i przeciwzapalnie, w związku z tym będzie ona dobrym składnikiem na przykład serum czy kremu do codziennej pielęgnacji. Sprawdzi się zarówno na skórze delikatnej, ponieważ kuracja bakuchiolem nie wywołuje podrażnień i nie wymaga tak ostrożnego podejścia jak w przypadku retinolu, gdzie zaczyna się od niskich stężeń, jak i na skórze trądzikowej, w przypadku której głównym celem jest ograniczenie powstawania nowych wyprysków i ukojenie już istniejących. Bakuchiol jest substancją o działaniu przeciwbakteryjnym, reguluje wydzielanie sebum oraz rozjaśnia przebarwienia.
Kosmetyki z bakuchiolem znaleźć można pod linkiem: https://cosibella.pl/pol_m_Skladniki-aktywne_Bakuchiol-1232.html. W szerokiej ofercie dostępne są różnego rodzaju sera, kremy czy maseczki.

Dla kogo bakuchiol będzie odpowiednim wyborem?

Bakuchiol będzie odpowiednim wyborem przede wszystkim dla osób, dla których przeciwskazany będzie retinol i jego pochodne. Przede wszystkim, retinol jest jedną z tych substancji, które są kategorycznie zabronione dla kobiet w ciąży. Witamina A ma bowiem działanie teratogenne. Jeśli chodzi o sam retinol, brakuje odpowiednich badań na temat miejscowego działania substancji w przypadku kobiet ciężarnych, jednakże z całą pewnością wiemy jakie są zagrożenia dla płodu powodowane przez przyjmowaną doustnie witaminę A w zbyt dużych dawkach. Kobiety w ciąży często borykają się jednak z problemami, na które retinol byłby idealnym rozwiązaniem. Mogą bez obaw stosować bakuchiol.
Bakuchiol będzie też dobrym składnikiem kosmetyków jeśli chcemy skorzystać z na przykład z kuracji rozjaśniającej przebarwienia przez cały rok – nie jest on fotouwrażliwiający. Nie podrażnia też skóry wyjątkowo wrażliwej, dla której kuracja retinolem byłaby zbyt inwazyjna.
W przypadku używania retinolu systematyczność ma szczególne znaczenie. Jego stosowanie wymaga bowiem przygotowania skóry, nie zaczynamy od najwyższych stężeń, a na efekty musimy poczekać. Są one zależne od tego jak stopniowo wprowadzamy substancję do pielęgnacji. W przypadku bakuchiolu regularność ma oczywiście znaczenie, jednakże tym produktem nie możemy sobie zaszkodzić.
Warto wiedzieć, że retinol i bakuchiol można ze sobą łączyć. Wybierając na przykład serum z oboma substancjami zwiększamy potencjał oddziaływania kosmetyku na skórę.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version