Pożyczki pozabankowe są produktami, które często ratują konsumentów w trudnych sytuacjach. Polacy przeważnie zwracają się po pożyczkę, gdy pilnie potrzebują zastrzyku gotówki. Przyjęło się, że o pożyczkę starają się jedynie klienci, którzy otrzymali decyzję odmowną z banków. Jednak, jak podają statystyki, z pożyczek równie chętnie korzystają osoby z dobrą zdolnością kredytową. Tej niemałej grupie konsumentów zależy na bardzo szybkim otrzymaniu środków finansowych, bez zbędnych formalności. Jakie dokumenty są niezbędne, aby otrzymać pożyczkę? Jak się przygotować, aby proces wnioskowania przebiegł szybko i sprawnie? Odpowiadamy w artykule.
Wymagania firm finansowych
Każda instytucja udzielająca wsparcia finansowego, w tym banki i firmy pożyczkowe ustalają kryteria, według których udzielają kredytów i pożyczek. Część z tych wytycznych jest narzucanych odgórnie przez ustawodawców, a część banki i firmy pożyczkowe ustalają odrębnie we własnych strukturach. Przeważnie opracowane kryteria są podobne we wszystkich instytucjach, możemy jednak spotykać się z pewnymi rozbieżnościami. Banki na ogół wymagają od przyszłego kredytobiorcy nieco więcej dokumentów. A co za tym idzie, proces składania wniosku jest bardziej rozbudowany. Kryteria, którym musi sprostać wnioskodawca, w przypadku banków również mogą być wyższe niż w firmach pożyczkowych. Niemniej jednak kilka z nich jest wspólnych dla wszystkich kredytodawców i pożyczkodawców. Należą do nich:
• Pełnoletność – każdy konsument musi mieć skończone 18 lat, by we własnym imieniu móc podpisać umowę i wziąć za nią odpowiedzialność.
• Obywatelstwo polskie – kredyty i pożyczki przeznaczone są dla obywateli Polski. Jeśli obcokrajowiec chciałby skorzystać z kredytu lub pożyczki, musi wyszukać specjalnej oferty.
• Zamieszkanie na terenie Polski – stałe zamieszkanie na terenie Polski, również jest warunkiem koniecznym. Konsument, który mieszka i pracuje poza granicami naszego kraju, musi ubiegać się od dodatkowe środki w kraju, w którym przebywa na stałe. Jeśli jednak naszym stałym miejscem zamieszkania jest Polska, a do pracy za granicę wyjeżdżamy jedynie okresowo, możemy otrzymać finansowanie w Polsce.
• Numer indywidualnego rachunku bankowego – jeżeli staramy się o kredyt lub pożyczkę, powinniśmy posiadać indywidualne konto bankowe. Dzięki nim pożyczkodawcy sprawdzają np. naszą tożsamość. Przelew pożyczonych środków również wykonywany jest na podany we wniosku numer rachunku. Jeżeli nie posiadamy rachunku bankowego, możemy skorzystać np. z pożyczki na czek GIRO, czyli z odbiorem środków np. na poczcie.
• Aktualny numer telefonu i adres e-mail – aby instytucja finansowa, z której usług korzystamy, mogła się z nami szybko skontaktować, niezbędne jest posiadanie telefonu i adresu e-mail. Często przez telefon potwierdzana jest nasza tożsamość. Umowa kredytu lub pożyczki przesyłana jest również na naszą wirtualną pocztę. Szczególnie gdy o środki staramy się przez Internet.
• Zdolność kredytowa – jeśli chcemy otrzymać pożyczkę pozabankową lub kredyt, konieczne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Każda firma i każdy bank ustala, na jakim poziomie musi kształtować się możliwość spłaty zobowiązania. W przypadku zdolności kredytowej wymagania te mogą różnić się pomiędzy różnymi instytucjami. Banki przeważnie wymagają wyższej zdolności kredytowej niż firmy pozabankowe. Ponadto pożyczkodawcy mogą akceptować źródła dochodu, które nie są brane pod uwagę przez banki.
• Historia kredytowa – równie ważna, jak zdolność kredytowa jest historia spłaty poprzednich zobowiązań. Nie możemy otrzymać kredytu bankowego, jeśli zalegamy ze spłatą innych zobowiązań, lub jeśli w przeszłości nie wywiązaliśmy się z terminowej spłaty kredytu, lub pożyczki. Nieco bardziej liberalny stosunek do historii zadłużenia mają firmy pozabankowe. Niekiedy akceptują złą historię kredytową i udzielają pożyczki z historią BIK. Oczywiście nie najlepszą historią.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pożyczki pozabankowej?
Wymieniliśmy kryteria, które są zawsze wymagane niezależnie od instytucji, do której się zwracamy. Wspomnieliśmy jednak, że wymagania te mogą się miedzy sobą różnić ze względu na wewnętrzne ustalenia instytucji finansującej. Bardzo często zdarzają się sytuacje, że rozbieżności w wymaganiach dotyczy także ofert różnych banków. Dla konsumenta oznacza to, że wniosek w jednym banku może być odrzucony, natomiast kolejny bank przyzna nam kredyt bez najmniejszych problemów. Podobnie kwestia wygląda w firmach pożyczkowych. Na ogół te firmy, które mają już swoją renomę i duże doświadczenie w udzielaniu pożyczek stawiają nieco wyższe wymagania wobec przyszłych pożyczkodawców. Jakie zatem dokumenty mogą być wymagane przez firmy pożyczkowe?
Formularz pożyczkowy jest pierwszym dokumentem, którego wymagają firmy finansowe. Bez wpisania niezbędnych danych osobowych, nie otrzymamy pożyczki. Ponadto w składanym wniosku wyznaczona jest sekcja na oświadczenie o wysokości pozyskiwanych dochodów. Pamiętajmy jednak, że nie można zawyżać dochodów. Fałszywe oświadczenie traktowane jest jak wyłudzenie i według polskiego prawa jest przestępstwem.
Przede wszystkim najważniejszym dokumentem, bez którego otrzymanie pożyczki byłoby niemożliwe, jest dowód osobisty. Dowód musi być aktualny. Niekiedy pożyczkodawcy spotykają się z pytaniem, czy można okazać inny dokument niż dowód osobisty. W Polsce za dowód tożsamości uznaje się dowód osobisty i paszport. Za szczególny dowód tożsamości uznawana jest książeczka wojskowa i książeczka żeglarska, nie są one jednak akceptowane przez firmy pożyczkowe. W wyjątkowych sytuacjach możemy posłużyć się paszportem. Prawo jazdy, czy legitymacja studencka, o które pytają konsumenci, nie są dowodami tożsamości, lecz dokumentami poświadczającymi zdobyte umiejętności lub status. Nie są zatem brane pod uwagę przy składaniu wniosku o przyznanie dodatkowych środków pieniężnych.
Potwierdzenie dochodów. Banki bardzo często wymagają od wnioskodawcy przedłożenia zaświadczenia o wysokości dochodów wypełnionego i podpisanego przez pracodawcę. Nie każda firma pozabankowa wymaga tego dokumentu. Niekiedy konsument proszony jest o wygenerowanie i udostępnienie historii transakcji ze swojego indywidualnego rachunku bankowego. Coraz częściej jednak – szczególnie przy pożyczkach zawieranych przez Internet, tożsamość konsumenta wraz z historią transakcji potwierdzana jest za pomocą specjalnej aplikacji. Pożyczkobiorca otrzymuje link, za pomocą którego loguje się do swojego banku. Aplikacja w ten sposób potwierdza dane osobowe właściciela rachunku bankowego oraz skanuje zawartość konta. Dzięki temu pożyczkodawca ma pewność, że dane w formularzu pożyczkowym są prawdziwe. Jednocześnie w szybki i wygodny sposób sprawdza, czy wpisana w formularzu wysokość dochodów potwierdza się wpływami na rachunek. Aplikacje są bezpieczne i nie mogą poczynić żadnych zmian na naszym rachunku bankowym.
Artykuł Sponsorowany