Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas pisania CV?

15 1

Tworzenie własnego CV to jeden z kluczowych momentów podczas szukania pracy. Odpowiednio napisany życiorys stanowi Twoją szansę na zdobycie posady. Przed rozpoczęciem tworzenia tego dokumentu dobrze jest więc zapoznać się z listą najczęściej popełnianych błędów. Dzięki temu będziesz w stanie sam ich uniknąć, co pozwoli Ci wywrzeć lepsze wrażenie na osobie rekrutującej.

Dlaczego należy skupić się na tworzeniu CV?

Pamiętaj, że CV jest Twoją wizytówką. Jeżeli nie skupisz się na jego tworzeniu, możesz wywrzeć negatywne wrażenie na rekrutującym. Przeciętnie osoby sprawdzające życiorysy przeznaczają na ich analizę 10 sekund. Właśnie ten moment jest kluczowy podczas szukania pracy i ubiegania się o dane stanowisko. Jeżeli osoba sprawdzająca CV zauważy w nim błąd, najprawdopodobniej odrzuci ona kandydaturę. Musisz więc skupić się na stworzeniu odpowiedniego życiorysu. Przed jego stworzeniem przeanalizuj ofertę pracy, tak aby móc napisać CV odpowiadające w pełni danemu ogłoszeniu.

Jakie są błędy popełniane przez kandydatów w momencie tworzenia CV?

Do najczęstszych błędów należą:

  1. Nieodpowiednio dobrane zdjęcie — fotografia umieszczona w CV w pierwszej kolejności zwraca uwagę rekrutera. Jeżeli będzie ona źle dobrana, może to świadczyć o niedbałości kandydata. Podczas wyboru zdjęcia do CV pamiętaj, że powinno być ono przede wszystkim aktualne. Odpowiednim wyborem będzie pójście do fotografa, który sam stworzy odpowiednie zdjęcie. Możesz również pokusić się o samodzielne zrobienie zdjęcia — pamiętaj wtedy o odpowiedniej postawie, świetle, neutralnym tle i ubraniu.
  2. Błędy ortograficzne i stylistyczne — literówki i błędy stylistyczne rażą w oczy, mogą również prowadzić do odrzucenia Twojego CV. Podczas jego tworzenia zwróć uwagę na wszystkie słowa i ich zapis, tak aby Twój dokument był wolny od wszelkich błędów. Zadbaj również o odpowiednią stylistykę, tak aby czytelnik nie miał problemu z odczytaniem sensu Twoich zdań.
  3. Odpowiedni format pliku — wyobraź sobie sytuację — stworzyłeś idealne CV np. dzięki kreatorowi dostępnemu na stronie Pracuj.pl i wysłałeś go do firmy, przekonany o swoich dużych szansach w zdobyciu posady. Jednak po czasie odpowiedź nie nadchodzi, a Ty zaczynasz się martwić. Po sprawdzeniu aplikacji okazało się, że CV zostało wysłane w nieodpowiednim formacie, co utrudnia otworzenie pliku. Zadbaj więc o tę kwestię przed wysłaniem aplikacji. Standardowym formatem jest PDF — pliki tego typu otwierają się poprawnie zarówno na telefonach, jak i komputerach.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version