Od jakiegoś czasu wśród najbardziej poszukiwanych na rynku pracy specjalistów są wykwalifikowani menedżerowie. Osoby zajmujące stanowiska managerskie mogą odegrać naprawdę znaczącą rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i jego rozwoju. Przedstawiciele tej profesji odgrywają rolę liderów, którzy wyznaczają cele organizacji bądź poszczególnych obszarów i zespołów. Wiele osób uważa, że dobrym przywódcą trzeba się urodzić. Nie jest tajemnicą, że efektywność pracy menedżera w dużym stopniu zależy od posiadanych kompetencji, a także specyficznych cech osobowości. Jakie umiejętności znajdują się wśród najbardziej pożądanych na stanowisku menedżera? W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy się odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule.
Skuteczny menedżer, czyli jaki?
Każdy menedżer chce być skuteczny i sprawdzać się w roli lidera czy kierownika swojego zespołu. Warto mieć jednak na uwadze, że nie każdy ma predyspozycje do zarządzania ludźmi. Istnieje pewien zestaw cech osobowościowych, które pomagają w byciu przywódcą i które zdecydowanie przydadzą się w tej pracy. Kierowanie i zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga przede wszystkim wysoko rozwiniętych zdolności interpersonalnych. Niezwykle istotna jest jasność w przekazywaniu komunikatów, a także pewność siebie i swoich umiejętności. Menedżer musi odpowiednio przydzielać zadania pracownikom oraz pewnie wyrażać swoją opinię na temat ich wykonania, zarówno pozytywną, jak i negatywną. Dobry manager nie boi się wyzwań ani trudnych decyzji i umie radzić sobie z krytyką. Ważnymi cechami kierownika są: pracowitość, zdeterminowanie w dążeniu do celu, umiejętność szybkiego uczenia się i adaptowania do zmiennych warunków. Zadania te wymagają ogromnej cierpliwości, odporności na stres, elastyczności, ale też inteligencji emocjonalnej i zwykłej ludzkiej życzliwości.
Jakie umiejętności powinien posiadać dobry menedżer?
Oprócz pewnych cech ułatwiających wykonywanie obowiązków na stanowisku managera, takich jak kreatywność, asertywność czy duża samodzielność, prawdą jest, że w tej pracy liczą się także różnorodne umiejętności. Warunkiem koniecznym w przypadku pełnienia funkcji lidera jest przede wszystkim umiejętność skutecznego motywowania zespołu do działania i wzbudzania entuzjazmu nawet w trudnych momentach. Manager musi mieć umiejętność rozładowywania konfliktów i budowania pozytywnej atmosfery. W tej pracy bardzo ważne są umiejętności negocjacyjne i dyplomatyczne. Dobrze przygotowany manager powinien zatrzymać emocje dla siebie, nawet jeśli jest pod presją. Skuteczny lider zna swoją wartość i potrafi wyznaczyć odpowiednio granice. Zawsze robi to jednak w sposób kulturalny, z szacunkiem dla innych ludzi.
Jak rozwijać kompetencje menedżerskie?
Praca na stanowisku menedżerskim wymaga stałego udoskonalania swojej wiedzy i ciągłego podnoszenia kompetencji. Pewne umiejętności da się zdobyć lub rozwinąć dzięki licznym kursom i szkoleniom. Dobrym rozwiązaniem są również studia podyplomowe w ramach programu Master of Business Administration. Ukończenie takich studiów zdecydowanie pomaga w karierze. Dobre studia podyplomowe MBA uczą kluczowych praktyk biznesowych, które są niezbędne przy rozwoju kariery zawodowej. Dają szansę doskonalenia i uzupełnienia posiadanej wiedzy, poszerzają horyzonty i doskonalą umiejętności przywódcze. Warto zaznaczyć, że absolwenci studiów typu MBA mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki niż posiadacze dyplomu studiów licencjackich, a także magisterskich na najlepszych uczelniach. Duża część uczestników programu MBA to osoby o już ugruntowanej pozycji zawodowej. Niemniej jednak taki kierunek bardzo chętnie wybierają też osoby rozpoczynające karierę zawodową lub aspirujące do wyższych stanowisk. W Polsce istnieje wiele szkół wyższych oferujących studia podyplomowe. Kraków na pewno należy do najchętniej wybieranych ośrodków w skali kraju. Program MBA jest tutaj realizowany przez Krakowską Szkołę Biznesu UEK.
Artykuł Sponsorowany