Jakie zmiany może wykryć USG piersi?

1 29

Wśród badań profilaktycznych, które kobiety powinny wykonywać systematycznie, jest ultrasonograf piersi, który umożliwia wykrycie nieprawidłowości, schorzeń i zmian w obrębie piersi — nie tylko tych o łagodnym charakterze, ale także zmian złośliwych, które nieleczone mogą przyczyniać się do znacznego pogorszenia się jakości życia, a w konsekwencji nawet i śmierci. Z tego też względu warto regularnie poddawać się temu nieskomplikowanemu i krótkiemu badaniu, by w razie potrzeby móc jak najszybciej zareagować, zdiagnozować problem i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Co można wykryć z pomocą ultrasonografu? Zmiany nowotworowe w piersiach

Bardzo dużą zaletą ultrasonografu jest jego skuteczność w wykrywaniu zmian złośliwych i łagodnych, również na stosunkowo wczesnym etapie ich rozwoju. Mowa tutaj o zmianach nowotworowych, które nieleczone mogą się rozrastać, a w konsekwencji prowadzić do przerzutów i zajęcia kolejnych organów wewnętrznych.

Torbiele — zmiany wypełnione płynem

W trakcie ultrasonografu można również wykryć zmiany torbielowate, które powstają w tkance. Najczęściej tego typu schorzenia spotyka się u kobiet w wieku rozrodczym i przed menopauzą. W zależności od charakteru tejże zmiany może ona być niewyczuwalna i nie powodować żadnych dolegliwości bądź wręcz przeciwnie — skutkować bólem i uczuciem napięcia w obszarze piersi.

Gruczolakowłókniaki

Kolejne schorzenie, które może zostać wykryte z pomocą ultrasonografu, to gruczolakowłókniaki, czyli guzy piersi o łagodnym charakterze, które mogą pojawiać się u dojrzewających nastolatek i młodych kobiet. Są spowodowane przerostem w obszarze tkanki gruczołowej i w zależności od charakteru i specyfiki zmian, mogą one podlegać wyłącznie obserwacji bądź po konsultacji lekarskiej — usunięciu chirurgicznemu.

Mastopatia

Dzięki USG piersi wykrywa się również mastopatię, czyli łagodne zmiany w strukturze piersi o charakterze włóknisto-torbielowatym. Zwyrodnienie w obrębie tkanki tłuszczowej i gruczołowej piersi może zwiększać prawdopodobieństwo występowania innych zmian, takich jak zwapnienia, torbiele, stwardnienia, co przyczynia się z kolei do powstawania dyskomfortu, nieprzyjemnego napięcia piersi, uczucia ich ciężkości i dolegliwości bólowe.

Dysplazja sutka

Na badanie USG piersi kierowane są także kobiety z podejrzeniem dysplazji sutka, czyli guzów nienoszących znamion nowotworów, które również nie podlegają stanom zapalnym. Dysplazja ma związek z przekształcaniem się komórek w obrębie piersi z tych prawidłowych na nieprawidłowe, które mogą powodować zaburzenia w piersiach prowadzące z kolei do raka. Dzięki USG można wcześnie wypatrzyć tego rodzaju zmiany i odpowiednio zareagować z wyprzedzeniem, zapobiegając dalszemu przekształcaniu się zdrowych komórek w chore.

Zwapnienia

W badaniu ultrasonografii wykrywa się również zwapnienia, czyli złogi wapnia występujące w tkance piersiowej. Omawiana zmiana nie jest zazwyczaj wyczuwalna przez dotyk podczas fizycznego badania piersi, dlatego tak ważne jest systematyczne wykonywanie USG, dzięki któremu można je wykryć i podjąć dalsze leczenie.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version