Krople do uszu LIX – kiedy i jak je stosować?

kropledouszulix kiedyijakjestosowac

W przypadku dolegliwości ze strony ucha stosuje się zarówno środki o działaniu ogólnoustrojowym, jak i miejscowym. Jednym z preparatów przeznaczonych do łagodzenia bólu ucha są krople LIX. Wyjaśniamy, kiedy znajdują one zastosowanie i jak je prawidłowo aplikować do kanału słuchowego.

Jakie działanie wykazują krople do uszu LIX? 

Krople do uszu LIX to wyrób medyczny, którego działanie wynika z właściwości glicerolu (składnika podstawowego) i dodatku chlorowodorku lidokainy. Połączenie tych substancji znajduje zastosowanie przy różnych dolegliwościach ze strony narządu słuchu, które wynikają z nieprawidłowości głównie w obrębie ucha zewnętrznego, a pomocniczo także przy niektórych infekcjach ucha środkowego.
Zastosowany w kroplach glicerol (inaczej gliceryna) cechuje się zdolnością pochłaniania cząsteczek wody. Po jego podaniu do przewodu słuchowego dochodzi więc przede wszystkim do absorpcji wilgoci i osuszenia tkanek. Właściwości takie wspomagają redukcję obrzęku, a tym samym dolegliwości bólowych spowodowanych przez delikatne, nabrzmiałe tkanki.
Działanie glicerolu wsparte jest chlorowodorkiem lidokainy. Wspólnie składniki te tworzą 0,5% roztwór lidokainy w bezwodnym glicerolu. Substancja dodatkowa przy zastosowaniu miejscowym hamuje przekaźnictwo neuronów, czyli działa lokalnie znieczulająco. Przynosi to szybką ulgę w bólu.

Przy jakich dolegliwościach stosuje się krople LIX? 

Preparat ten łagodzi ból różnego pochodzenia. Wskazaniami do stosowania kropli LIX są dolegliwości, które towarzyszą infekcjom zapalnym ucha o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Przy takich schorzeniach LIX stanowi wsparcie leczenia, łagodząc objawy, takie jak ból, obrzęk i zaczerwienienie kanału słuchowego. Ważne jest jednak, aby przed aplikacją kropli lekarz ocenił, czy nie doszło do pęknięcia błony bębenkowej – jest to przeciwwskazanie do podawania jakichkolwiek płynnych substancji do przewodu słuchowego. Ponadto przy chorobach uszu niekiedy konieczne jest stosowanie innych leków, np. antybiotyków.
Bardzo często za ból ucha odpowiada długotrwałe narażenie na wilgoć, np. w przypadku częstego korzystania z basenu czy sauny. Kolejną z możliwych przyczyn dyskomfortu w uszach jest gromadzenie się nadmiaru woskowiny. Predysponuje do tego m.in. niewłaściwa higiena, noszenie aparatów słuchowych i korzystanie ze słuchawek dousznych. Drażniąco na tkanki wyściełające kanał słuchowy mogą działać także detergenty obecne w środkach do mycia (mydłach, szamponach czy żelach). W wymienionych sytuacjach można stosować krople LIX.

Dla kogo przeznaczony jest ten preparat i jak go dawkować? 

Mając pewność co do przyczyny dolegliwości ze strony ucha, a także po wykluczeniu perforacji błony bębenkowej, środek LIX podaje się maksymalnie 3 razy na dobę po 1–2 krople do każdego ucha. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Nie korzystaj z kropli, jeśli stwierdzono uczulenie na jakikolwiek zawarty w nich składnik.
Krople LIX można stosować tylko doraźnie, maksymalnie 3 dni. Jeśli po tym czasie nie obserwuje się poprawy, objawy się nasilają lub występują niepokojące symptomy, np. wyciek z ucha czy ostry ból, należy udać się do lekarza.

Krople LIX – jak je prawidłowo stosować? 

Oto kilka wskazówek dotyczących prawidłowej aplikacji kropli do uszu:

LIX/12808/02/23

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version