Senamina – sposób na problemy ze snem

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak ważna jest dla nas odpowiednia ilość dobrej jakości snu w ciągu doby. Jeśli nie uda nam się zaspokoić tej potrzeby, mogą nas czekać przykre konsekwencje, w tym zarówno te tymczasowe, jak i długotrwałe. Cierpisz na problemy ze snem? Poznaj działanie Senaminy i dowiedz się, jak poprawić jakość swojego nocnego odpoczynku.

Preparaty nasenne – czy to sposób na dobry sen?

Przyjmowanie leków nasennych, nawet tych dostępnych bez recepty, zawsze powinno być skonsultowane ze specjalistą. Należy pamiętać, że usuwają one jedynie skutki, a nie przyczyny bezsenności, dlatego powinno się stosować je wyłącznie wspomagająco. Najczęściej są to preparaty zawierające melatoninę (hormon snu) lub substancje antyhistaminowe, takie jak obecna w leku Senamina doksylamina (wodorobursztynian doksylaminy). Należy ona do pierwszej generacji leków tego typu. Wykazuje ona przede wszystkim działanie:

Dzięki tej substancji preparat Senamina pomaga w redukowaniu licznych problemów ze snem, w tym:

Doksylamina – jak działa ta substancja?

Doksylamina jest lekiem przeciwhistaminowym pierwszej generacji. Należy do
grupy pochodnych aminoetanolu. Blokuje ona receptory H1 i ośrodkowe receptory cholinergiczne. Choć powszechnie kojarzona jest raczej z działaniem hamującym reakcje alergiczne, bardzo często wykorzystuje się ją w preparatach nasennych (działanie sedacyjne) i przeciwlękowych. Cechuje ją wysoka biodostępność oraz łatwość przenikania bariery krew-mózg. Jej okres półtrwania to ok. 6-12 godzin, średnio 8 godzin, co dobrze zgrywa się z dobowym zapotrzebowaniem na sen. Doksylamina poddana została licznym badaniom pod kątem swojej skuteczności i bezpieczeństwa stosowania, w tym w terapii krótkotrwałej bezsenności. Nie stwierdzono jej działania uzależniającego.

Senamina – skład i przeciwwskazania

Poza doksylaminą (12,5 mg na tabletkę) w skład preparatu Senamina wchodzą: mannitol, celuloza mikrokrystaliczna (PH-101), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian. Dzienne spożycie przez dorosłych nie powinno przekraczać 25g doksylaminy (2 tabletki). Preparat należy przyjmować na 30 minut przed snem. Pamiętaj, że leków nasennych nie należy stosować przewlekle. Maksymalny czas to ok. 2 tygodnie zażywania zgodnie z zaleceniami profesjonalisty lub ulotką dołączoną do medykamentu. Leku Senamina nie powinno się stosować między innymi u pacjentów, u których występują:

W przypadku pacjentów przewlekle chorych i przyjmujących na stałe leki konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym.

Przyczyny zaburzeń snu

Przyczyny zaburzeń snu mogą być rozmaite, od błahych, aż po bardzo poważne. Do najczęściej występujących źródeł bezsenności i innych problemów ze snem należą:

Powyższe przyczyny najczęściej prowadzą jedynie do krótkotrwałych zaburzeń snu. Te długotrwałe nierzadko mają przyczyny somatyczne (np. schorzenia układu nerwowego, tarczycy, bezdech senny). Czasem źródłem problemu mogą być również problemy psychologiczne, np. przewlekły stres, stany lękowe czy zaburzenia depresyjne. Jeśli jednak nie zdiagnozowano u Ciebie żadnego z tych schorzeń, a jednocześnie nie doświadczasz żadnych innych niepokojących objawów, pomocna może być zmiana nawyków.

Senamina, 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Lek OTCWskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version