Czego potrzebuje obcokrajowiec aby uzyskać pożyczkę w Polsce?

1ikm

Obcokrajowcy mogą w Polsce otrzymać zarówno kredyt, jak i pożyczkę. Osoby bez polskiego obywatelstwa muszą jednak legitymować się ważnym dokumentem uprawniającym do pobytu w kraju, np. kartą pobytu czy paszportem. W wielu przypadkach okazuje się jednak, że przed uzyskaniem finansowania występują pewne przeszkody. Podstawę do przyznania pożyczki lub kredytu obcokrajowcowi może być również numer PESEL, o którego przyznanie należy się ubiegać w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania.

Warunki przyznania pożyczki bez polskiego obywatelstwa

W Polsce dla obcokrajowców zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm pozabankowych, które oferują pożyczki przez internet. W takim przypadku wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek online, a następnie potwierdzić tożsamość za pomocą paszportu, karty stałego pobytu lub karty czasowego pobytu. Warunkiem jest również udokumentowanie regularnych dochodów. Problemów z uzyskaniem pożyczki online nie powinna mieć osoba, która jest rezydentem długoterminowym. Status ten daje bowiem niemal takie same prawa, co polskie obywatelstwo. Nierezydenci muszą niestety sprostać nieco większym wymaganiom pożyczkowym. Karta rezydenta znacząco poprawia sytuację obcokrajowca, ponieważ zapewnia mu lepsze warunki i prawo do pracy, edukacji, pomocy społecznej czy licznych przywilejów socjalnych. Aby ją otrzymać, trzeba legalnie przebywać w Polsce przez minimum 5 lat. Przez ten okres należy przynajmniej od 3 lat osiągać regularny dochód, a także posiadać prawo do jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego. Pożyczka dla obcokrajowca bez karty pobytu jest trudniejsza do uzyskania, ale wciąż możliwa.

Pożyczki dla obywateli Ukrainy

W Polsce firmy pożyczkowe coraz częściej opracowują specjalne oferty, które są kierowane do obywateli Ukrainy. Obsługa takich pożyczek niemal zawsze jest dostępna w języku ukraińskim, co pozwala na lepsze zrozumienie warunków umowy i regulaminu. Coraz więcej podmiotów oferuje też ukraińskie wersje swoich stron internetowych, dzięki czemu obywatele tego kraju mogą znacznie łatwiej zdobyć finansowanie. Pożyczka dla obywatela Ukrainy jest przyznawana na niemal takich samych zasadach, które występują w przypadku Polaków. Podstawową różnicą jest nieco większy zakres wymaganych formalności, a także brak możliwości zaciągnięcia zobowiązania wyłącznie na dowód osobisty.

Kredyt bankowy dla obcokrajowca

W Polsce obcokrajowcy mogą się starać również o kredyt. Banki przychylnie patrzą na osoby bez obywatelstwa, o są one legalnie zatrudnione i posiadają odpowiednią zdolność kredytową. Udokumentowane zarobki stanowią podstawę ubiegania się o kredyt, a do złożenia wniosku potrzeby jest aktualny paszport lub karta pobytu. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt legalnego przebywania na terenie Polski. Pożyczka bez obywatelstwa jest łatwiejsza do uzyskania, niż kredyt. Banki bardzo dokładnie weryfikują podstawowe warunki, włącznie z pełną zdolnością do czynności prawnych czy historię kredytową. W wielu przypadkach dotyczy to nie tylko polskich baz i rejestrów, ale również tych zagranicznych. Obcokrajowcy mogą w polskich bankach starać się również o zwykłe pożyczki, jednak zwykle nie są one udzielane bez wymaganych zaświadczeń. Wynika to ze sporego ryzyka spadającego na instytucję w sytuacji, gdyby pożyczkobiorca powrócił do swojego kraju ojczystego przed terminową spłatą wszystkich rat. Z tego względu obcokrajowcy mają zwykle większy problem z uzyskaniem finansowania, niż osoby mieszkające w Polce na stałe.


Artykuł sponsorowany

Exit mobile version