Edupodróże. Jak połączyć świat placówek opiekuńczo-wychowawczych i wielkich firm?

p1540585

Fundacja Dobrych Inicjatyw ma siedzibę w Warszawie, ale wsparcie kieruje głównie do placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenów wiejskich i małych miasteczek. To właśnie tu jest najwięcej niedokapitalizowanych obszarów.

Szkoda byłoby jednak nie skorzystać z szans operacyjnych jakie daje stolica. Dlatego fundacja dla dzieci połączyła świat wielkich firm z potrzebami edukacyjnymi wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej. Powstał projekt EduPodróże, dzięki któremu rocznie odbywa się co najmniej kilka wycieczek do siedzib globalnych korporacji. Bywa, że wyobrażenie o życiu zawodowym dzieci z niedużych ośrodków kończy się na prostym wachlarzu możliwości: lekarz, nauczyciel, policjant itp. Tymczasem rozwój kompetencji może doprowadzić do nieoczywistych wyborów w przyszłości – specjalistów ds. komunikacji, project managerów, team leaderów itd. Zaadoptowanie podopiecznych do nowych warunków rynku pracy daje większe szanse na sukces w dorosłym życiu.

Warsztaty organizowane przez wolontariuszy

W ramach EduPodróży – poza zwykłym zwiedzaniem – odbywają się warsztaty kierunkowe. Biorący udział szkolą się z zakresu finansów i zarządzania budżetem, komunikacji, rekrutacji – i wielu innych obszarów. Wszystko po to, by dostarczyć im narzędzia do samodzielności. Weźmy na przykład ekonomię prywatnego portfela. Dzieci uczą się jak oszczędzać i racjonalnie gospodarować własnymi zasobami, ale także jak skutecznie korzystać z instrumentów finansowych, jakie oferują banki. Nie mamy tu do czynienia z krótkim, powierzchownym pouczeniem, ale symulacją skomplikowanych doświadczeń, jakie spotykają nas wszystkich w codziennym życiu. To samo dotyczy rekrutacji. Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Jak się ubrać i jakich gestów oraz postawy używać, by komunikować pewność siebie? To przydatne wiadomości nie tylko dla grup wykluczonych. Można śmiało stwierdzić, że takie warsztaty mogłyby zostać wdrożone do programu edukacji powszechnej.
W EduPodróżach nie odbywa się to jednak drogą systemową, ale dzięki wysiłkowi wolontariuszy. Fundacja domy dziecka wspiera uruchamiając drogę wolontariatu pracowniczego. To zespoły dużych firm organizują wydarzenia, przygotowują ścieżkę warsztatową, a nawet troszczą się o dobrostan emocjonalny dzieciaków. To wspaniały sposób na połączenie różnych wrażliwości na drodze do doniosłego społecznego celu.

Nowe horyzonty rozwoju osobistego dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych

W całym przedsięwzięciu EduPodróży liczy się też po prostu przygoda! Dobrze wyrwać się na jeden dzień ze szkoły, by poznać inne perspektywy. Zobaczyć szereg zawodów, ale też instytucji kultury i biznesu. Mówi się, że podróże kształcą – ale nie jest to tylko wyświechtany frazes. Wyjście z codzienności robi dobrze kreatywnym zasobom umysłowym już na poziomie obserwacji. Patrząc przez okno autobusu widzisz trochę inny świat niż ten, po którym poruszasz się na co dzień. Można szukać punktów wspólnych, ale też inspiracji. Co mogę przenieść na grunt swojej miejscowości i swojej szkoły? Fundacja Dobrych Inicjatyw wierzy, że dobro kryje się właśnie w pokazywaniu na daleki horyzont, do którego każdy może dojść w dorosłości, jeśli tyko otrzyma odpowiednie doradztwo i wsparcie.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version