Kajka- Mazur wykorzystany przez PRL

b g

Ełk

Wystawa plenerowa: „Michał Kajka – znany i nieznany poeta z Mazur” otwarta. Na dzisiejszy (29 czerwca) wernisaż w ełckim Parku Solidarności przybyło wielu mieszkańców oraz przyjezdnych. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Historyczne w Ełku, tutejszy oddział Archiwum Państwowego w Suwałkach oraz Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Jak mówi Michał Misztal, kierownik tej ostatniej placówki, chcą przybliżyć mniej znane wiadomości o czołowym mazurskim poecie.

Anna Bus, kierownik ełckiego oddziału Archiwum Państwowego w Suwałkach dodaje, że w zdobywaniu kolejnych informacji pomagają zgromadzone między innymi w archiwum dokumenty. Dodaje, że ełczanie choć mijają wiele razy pomnik poety, lecz nie mają o nim gruntownej wiedzy.

Co składa się na wystawę? Wyjaśnia Jakub Knyżewski, specjalista do spraw ich organizacji w ełckim muzeum.

Michał Kajka miał dziesięcioro dzieci. Dorosłego wieku dożyło jedynie dwóch synów. Ostatni emigrował do Niemiec dopiero po kilkunastu próbach uzyskania zgody na wyjazd. Koleje rodziny Michała Kajki obrazują los Mazurów w powojennej peerelowskiej Polsce.Elementem wernisażu była debata w hali imienia Leszka Błażyńskiego.
Wystawę plenerową można zwiedzać do 31 sierpnia. Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza oraz Starostwa Powiatowego w Piszu.

 

Exit mobile version