Jak złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne 2023?

Musisz zrezygnować z pracy zawodowej, aby zająć się niepełnosprawnym bliskim? Chcesz złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne, ale nie wiesz, jak to zrobić? Podpowiadamy.

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne 2023?

Świadczenie pielęgnacyjne to świadczenie przysługujące osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.

Zgodnie z art. 17 Ustawy o świadczeniach rodzinnych, przysługuje ono:

Co więcej, aby opiekun, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny mógł wnioskować o świadczenie pielęgnacyjne, muszą zostać spełnione jednocześnie poniższe kryteria:

Czy na każdą osobę niepełnosprawną przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje na osobę, która posiada orzeczenie:

Co więcej, art. 17 ust. 1b Ustawy o świadczeniach rodzinnych mówi, że świadczenie pielęgnacyjne mogą otrzymać opiekunowie osób, których niepełnosprawność powstała:

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2023?

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku wynosi 2458 zł i jest wypłacane co miesiąc. Warto zaznaczyć, że świadczenie to podlega corocznej waloryzacji, a jej wskaźnikiem jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w dniu 1 stycznia w roku, w którym waloryzacja jest przeprowadzana.

Co więcej, świadczenie przyznawane jest na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności wystawione jest na czas określony. Wówczas świadczenie będzie wypłacane opiekunowi niepełnosprawnej osoby do ostatniego dnia miesiąca, w którym kończy się ważność orzeczenia.

Jakie dokumenty są potrzebne do świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku?

Aby ubiegać się o wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego, należy przygotować odpowiednie dokumenty. Należą do nich:

Mogą być też wymagane:

Gdzie złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku?

Wniosek o świadczenie pielęgnacyjne możesz złożyć przez Internet za pomocą portalu Emp@tia przygotowanego przez Rząd albo listownie lub osobiście zabierając dokumenty i składając je do terenowej jednostki odpowiedzialnej za realizację świadczeń rodzinnych – najczęściej jest to MOPS lub GOPS, czyli Miejski lub Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version