Rusztowania aluminiowe – zalety i wady konstrukcji aluminiowych

glownen 1

Rusztowania aluminiowe są nowoczesne, bezpieczne i łatwe w montażu. Nic więc dziwnego, że ich popularność ciągle rośnie. Są ponadto stosunkowo tanie, zwłaszcza jeżeli mowa o ich wynajmie. Lista zalet tego typu konstrukcji jest długa, a ich użytkownicy doceniają przede wszystkim mobilność połączoną z wytrzymałością. Ich możliwości sprawiają, że stalowe rusztowania pozostają daleko w tyle. Konstrukcje aluminiowe wybierane są zwłaszcza tam, gdzie użytkownik ma do czynienia z ograniczoną przestrzenią.

Aluminium to materiał, który nadaje się do produkcji każdego rodzaju konstrukcji. Rusztowania aluminiowe wykorzystuje się zarówno w pracach na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Przy wyborze odpowiedniej konstrukcji klienci często mają nie lada zagwozdkę. Obecnie dostępne są bowiem różnorodne produkty – od prostych i niewysokich modeli po złożone konstrukcje składane. Niektóre wyposażone są nawet w schody umożliwiające swobodne poruszanie się pomiędzy poszczególnymi poziomami konstrukcji.

Rusztowania aluminiowe – stabilność, wytrzymałość

Rusztowania aluminiowe należą do stabilnych i wytrzymałych. Aluminium jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych metali na Ziemi wykorzystywanych w obróbce tuż po stali. Jest łatwe w formowaniu i łączeniu. Poszczególne elementy konstrukcji wykonanej z aluminium można nitować, spawać lub nawet kleić. Dzięki temu możliwe staje się konstruowanie skomplikowanych i wysokich konstrukcji zapewniających stabilność i bezpieczeństwo użytkownikom. Stabilność i stateczność rusztowania zapewniają podpory.

Aluminium jest ponadto wysoce wytrzymałe. Charakteryzuje się odpornością na warunki atmosferyczne, korozję i czynniki chemiczne. Użytkowanie aluminiowych konstrukcji nie wymaga ponadto szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Sprawdzają się one w najbardziej wymagających i trudnych warunkach. Cieszą się zatem popularnością w przemyśle, zakładach chemicznych i branży spożywczej. Wytrzymałość i funkcjonalność rusztowania aluminiowego można ponadto w łatwy i szybki sposób zwiększyć. Wystarczy poddać je obróbce powierzchniowej. Zwykle wykonuje się lakierowanie lub anodowanie. Najczęściej tego rodzaju konstrukcje wybiera się z oferty rusztowań przeznaczonych na wynajem.

Mobilność a wysokość – jezdne rusztowania aluminiowe

Istotną zaletą, jaką charakteryzują się rusztowania aluminiowe, jest ich lekkość. Niewielki ciężar umożliwia ich łatwy transport, montaż i demontaż. Pozwala również na dowolne przestawianie konstrukcji już podczas prac wykonywanych z jej użyciem. Rusztowania jezdne wyposażone są w blokowane kółka z opcją regulacji wysokości. Możliwość ta jest szczególnie istotna podczas pracy na nierównym podłożu. Przejeżdżanie konstrukcją z miejsca na miejsce możliwe jest bez podejmowania specjalnego wysiłku fizycznego. Przy przestawianiu konstrukcji należy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Zakazane jest przejeżdżanie konstrukcją wraz z użytkownikami, którzy się na niej znajdują. Po ustawieniu rusztowania w żądanym miejscu zabezpiecza się je za pomocą hamulca nożnego.

Rusztowania aluminiowe i ich przewaga nad drabinami aluminiowymi

Rusztowania aluminiowe wypierają z prac budowlanych tradycyjne drabiny. Zdecydowanie większa jest bowiem ich funkcjonalność. Ta z kolei przekłada się w sposób bezpośredni na efektywność pracy użytkowników rusztowania. Wykonywanie prac na wysokości przez dłuższy czas nie należy do najbezpieczniejszych ani wygodnych. Pracownik czuje się pewniej i stabilniej na rusztowaniu niż na drabinie, Zwiększa się zatem komfort jego pracy. Dodatkowym plusem i atutem rusztowania aluminiowego jest możliwość zmiany wysokości pomostu. W przypadku rusztowań aluminiowych można ją zmieniać standardowo co szczebel, czyli co ok. 25 cm.

Wady konstrukcji aluminiowych

Główną wadą rusztowania aluminiowego jest przewodnictwo elektryczne aluminium. Mimo że można je wykorzystywać w trudnych warunkach dotyczących podłoża i warunków terenowych, nie zaleca się ich używania w pracach przy instalacjach elektrycznych. Wadą tego typu rusztowań może być również ich dopuszczalne maksymalne obciążenie. Ponadto aluminiowe konstrukcje łatwo się przesuwa w stosunkowo przestronnych pomieszczeniach lub na zewnątrz. Przy konieczności podejmowania skomplikowanych manewrów obrót lub przejazd rusztowaniem aluminiowym może okazać się trudny. Tego typu rusztowania mogą sięgać nawet 1,5 metra szerokości, a długość pola aż 3 metrów. Rozbudowa szkieletu może okazać się ograniczona.

Bezpieczny montaż i gwarancja

Rusztowania aluminiowe opierają się na konstrukcji modułowej. Oznacza to, że już na etapie ich montażu można je przebudowywać i rozbudowywać według własnych potrzeb i oczekiwań. Jednocześnie osiąga się adekwatną maksymalną wysokość roboczą rusztowania, rekomendowaną przez producenta. Antypoślizgowe szczeble, szerokie podesty robocze, poręcze, stabilizatory – wszystkie te elementy konstrukcji montowane są przez specjalistów. Osobom decydującym się na rusztowania aluminiowe Kraków proponuje ofertę wynajmu, montażu i demontażu, wykonywaną przez firmę KONSTRUKTA.

Systemowe rozwiązania rusztowań aluminiowych umożliwiają szybki montaż. Profesjonalne wsparcie specjalistów zapewnia szybką realizację zamówienia. Fachowcy montują wynajmowane rusztowania aluminiowe w miejscu ich przeznaczenia. Poszczególne elementy konstrukcji łączy się ze sobą za pomocą połączeń zaciskowych. Dzięki temu nie ma konieczności posługiwania się narzędziami w procesie montażu tego rodzaju konstrukcji. Co więcej, komponenty rusztowania wzmacnia się stabilizatorami i stężniami. Użytkownicy chronieni są przez konstrukcyjne bariery ochronne zamontowane zwykle od wewnętrznej strony rusztowania. Pomocne okazują się również drewniane burty przypodłogowe. Na rynku dostępne są także składane modele konstrukcji aluminiowych, które nie wymagają montażu.

Montowanie rusztowania aluminiowego zawsze odbywa się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Powstałe w ten sposób konstrukcje są bezpieczne, o odpowiednich parametrach technicznych. Ponadto ich użytkowanie objęte jest gwarancją bezpieczeństwa. Posiadają bowiem stosowne atesty i certyfikaty. W wielu przypadkach fachowcy przekazują klientom protokół odbioru rusztowania.

Rusztowania Krause Stabilo i Altrad Mostostal – oferta firmy KONSTRUKTA

Rusztowania przejezdne MP MINI, MP 600, MP 800, MP 1000, MP 2000 stosuje się przy pracach budowlanych i montażowych. Wynajmują je osoby, które przeprowadzają prace zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Stosuje się je również podczas prac montażowych, instalatorskich oraz wykończeniowych. Oferowane przez firmę KONSTRUKTA rusztowania aluminiowe posiadają samonastawne koła o średnicy 200 mm i 125 mm. Konstrukcja ram umożliwia ułożenie pomostów w modułach 27,5 cm na całej wysokości rusztowania. To pozwala na dowolną regulację wysokości koniecznej do wykonywania zaplanowanych prac. Rusztowania przejezdne posiadają Certyfikat Bezpieczeństwa i stosowne atesty.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version