Kwalifikowany podpis elektroniczny: Klucz do bezpiecznych transakcji online

radio5.com .pl kwalifikowany podpis elektroniczny

Dzięki cyfryzacji wiele spraw, które jeszcze do niedawna można było załatwić jedynie osobiści obecnie można zrealizować przez Internet. Niezbędne może jednak okazać się posiadanie podpisu elektronicznego, który pozwoli potwierdzić tożsamość danej osoby. Czym on jest? Jak wygląda procedura uzyskania kwalifikowanego podpisu elektronicznego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

Kwalifikowany podpis elektroniczny, nazywany również podpisem kwalifikowanym bądź podpisem elektronicznym to podpis, który posiada taką samą moc prawną, jak tradycyjny, odręczny podpis. Określa to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE, które potocznie określane jest jako rozporządzenie eIDAS. Zgodnie z jego treścią podpis elektroniczny jest poświadczony certyfikatem, dzięki czemu korzystać z niego może jedynie jego właściciel. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://pragmago.pl/porada/kwalifikowany-podpis-elektroniczny-jak-go-uzyskac/.

Procedura uzyskania kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Jak uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny? Otóż, należy w tym celu złożyć zamówienie u dostawcy tego typu rozwiązań, który w zamian za wniesienie opłaty udostępni możliwość korzystania z podpisu kwalifikowanego. W tym miejscu warto podkreślić, że dostawcy to podmioty, które ze względu na wrażliwość narzędzia, którym jest podpis elektroniczny muszą posiadać certyfikaty Ministerstwa Cyfryzacji. Co istotne, nie wystarczy jedynie dokonanie zapłaty za podpis elektroniczny, ale również przejście procesu weryfikacyjnego, który pozwoli dostawcy wydać certyfikat potwierdzający tożsamość danej osoby i cechy jej podpisu kwalifikowanego.

Zastosowanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego w biznesie

Kwalifikowany podpis elektroniczny to rozwiązanie, z którego korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, co wynika z faktu, że pozwala on załatwić wiele różnych spraw online, a co za tym idzie przyspieszyć i usprawnić różne procesy. Jakie może być jego zastosowanie? Otóż, korzystając z podpisu elektronicznego można podpisać dowolny dokument, czyli m.in. umowy z pracownikami i kontrahentami, deklaracje urzędowe, czy nawet wnioski kredytowe. Warto również wiedzieć, że korzystając z podpisu kwalifikowanego można także całkowicie online założyć działalność gospodarczą, czy stanąć do przetargu.

Porównanie kwalifikowanego podpisu z tradycyjnymi podpisami

Jak już wspomniano kwalifikowany podpis elektroniczny posiada taką samą moc prawną jak podpis złożony odręcznie. Warto jednak wiedzieć, że nie jest on tożsamy z podpisem dokonywanym przy użyciu Profilu Zaufanego. Wynika z to szerszego zastosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, ponieważ Profil Zaufany pozwala wyłącznie potwierdzić swoją tożsamość w sprawach urzędowych.

Podsumowując należy stwierdzić, że posiadając kwalifikowany podpis elektroniczny można nie tylko załatwić wiele spraw online, ale również mieć pewność co do bezpieczeństwa tego typu działań. Warto zatem rozważyć jego uzyskanie, ponieważ podpis elektroniczny daje zdecydowanie większe możliwości niż Profil Zaufany.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version