Dzień kandydata w Suwałkach

368397659 296779089488955 4058846912174058838 n

Suwałki

Spotkanie z chętnymi do zapoznania się ze specyfiką pracy w policji oraz zainteresowanymi wstąpieniem w szeregi formacji organizuje suwalska Komenda Miejska Policji.

Obywatelstwo polskie, bez wyroku, w dobrej kondycji, z minimum średnim wykształceniem – to niektóre warunki, jakie musi spełniać kandydat do służby w tej formacji.

Instruktorzy przeprowadzą zajęcia sportowe dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Jest to jeden z etapów rekrutacyjnych, który nie należy do najłatwiejszych. Na przebiegnięcie całego toru i zaliczenie wszystkich ćwiczeń kandydat ma maksymalnie 1 minutę i 41 sekund.

O szczegółach mówili w piątek (17.11) w Radiu 5 Ireneusz Sudnik, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach i Eliza Sawko, oficer prasowa suwalskiej policji.

Oprócz zajęć sportowych będzie można sprawdzić się też w teście wiedzy oraz w przykładowej rozmowie kwalifikacyjnej.

Początek spotkania z funkcjonariuszami w sobotę (18.11) o godzinie 10.00 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach.

Pełne nagranie rozmowy z gośćmi poniżej:

Rejestracja uczestników pod numerem telefonu 606386841

Kto ma szansę na służbę w policji? Oto warunki, jakie musi spełnić kandydat:

ukończone 18 lat
posiadanie polskiego obywatelstwa
posiadanie nieposzlakowanej opinii
korzystanie z pełni praw publicznych
posiadanie co najmniej średniego wykształcenia
posiadanie odpowiedniej zdolności
nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, a osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej powinna mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej

Cały proces rekrutacyjny rozpoczyna się z dniem złożenia kompletu wymaganych dokumentów, w których skład wchodzi:

podanie o przyjęcie do służby w policji; tutaj wskazuje się konkretną jednostkę, w której chciałoby się pełnić służbę
wypełniony kwestionariusz osobowy (część A i B)
kserokopie dyplomów i świadectw, które potwierdzają wykształcenie

Dodatkowo obowiązkowe jest przedstawienie dowodu osobistego oraz książeczki wojskowej, jeżeli kandydat odbywał służbę.

Kolejnym etapem rekrutacji jest test wiedzy ogólnej, który składa się z 40 pytań. Jest to test wyboru. Pytania dotyczą głównie funkcjonowania władzy sądowniczej, wykonawczej i ustawodawczej, ale również bezpieczeństwa publicznego. Przykładowe pytania do testu znaleźć można na stronie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Następny etap w procesie rekrutacyjnym stanowi test sprawności fizycznej. Aby do niego przystąpić kandydat musi przedłożyć zaświadczenie lekarskie. Po pozytywnym zakończeniu tego etapu przychodzi czas na badania psychologiczne. Dzięki nim określane są predyspozycje intelektualne i osobowościowe ochotnika do wstąpienia w szeregi policji. Podczas takiego badania należy odpowiedzieć na pytania w formie testu komputerowego oraz przeprowadzić indywidualną rozmowę z psychologiem. Dodatkowo podczas rekrutacji na każdego kandydata zostaje uzupełniona ankieta bezpieczeństwa osobowego. Pozytywny wynik ankiety upoważnia rekruta do dostępu do informacji niejawnych. Negatywny wynik któregokolwiek z etapów wiąże się z przerwaniem postępowania rekrutacyjnego.

W roku bieżącym planowany jest jeszcze jeden nabór do policji. Przeprowadozny zostanie 28 grudnia.

Exit mobile version