Dom – najlepiej położony w trakcyjnej lokalizacji, funkcjonalny, a do tego estetycznie się prezentujący – to marzenie wielu. Jednak każdy, kto zdecydował się na budowę wymarzonych czterech ścian, chciałby, aby odbyło to się jak najmniejszym kosztem. Czy budowa domu w Suwałkach może odbyć się w sposób ekonomiczny, oszczędny? Na co zwrócić uwagę, by inwestycja nie przekroczyła przeznaczonej na nią kwoty lub – co więcej – wyniosła jeszcze mniej niż początkowo zakładano?
Wybierz projekt o konkretnych parametrach
Nad kwestią ekonomicznego podejścia do budowy domu trzeba zastanowić się już na etapie wyboru projektu. Przede wszystkim budynek taki będzie musiał charakteryzować się prostą konstrukcją – dom tani w realizacji i łatwy w budowie będzie miał zazwyczaj bryłę prostokątną lub kwadratową. Wybierając projekt, lepiej od razu pominąć budynki o skomplikowanym kształcie.
Budynek powinien mieć dach dwuspadowy lub płaski. Nie warto brać pod uwagę projektów domów, w których dach jest kopertowy, mansardowy, z dodatkowymi dobudówkami. Trzeba też pamiętać, że to nie kwestia powierzchni budynku będzie tą, która w największym stopniu wpłynie na końcowe koszty budowy, ale bardziej topień skomplikowania bryły, wybrana technologia czy materiały budowlane.
Projekty domów ekonomicznych w budowie mają także najczęściej poddasze użytkowe zamiast piętra – zmniejsza się dzięki temu powierzchnia zabudowy, a co za tym idzie – konieczność wykonania większych fundamentów. Ekonomiczna budowa domu powinna też opierać się na rezygnacji z podpiwniczenia, które może znacząco podnieść koszty całej inwestycji.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając projekt domu ekonomicznego?
- Budynek nie musi mieć garażu. Można z powodzeniem zastąpić go wiatą;
- Balkony i lukarny – takie skomplikowane konstrukcyjnie elementy podnoszą koszt, mogą też zostać źle wykonane, co będzie wpływało później między innymi na złą termo- czy hydroizolację.
Prefabrykowana technologia jest gwarancją sprawnego etapu wznoszenia
Aby ekonomicznie wybudować dom, należy też zastanowić się dobrze nad technologią, w jakiej on powstanie. Choć najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana jest technologia murowana, to wiąże się ona ze znacznie dłuższym czasem wznoszenia budynku, co naraża nas na potencjalne zmiany cen artykułów budowlanych. Warto zastanowić się więc nad wyborem alternatywnej metody.
Coraz większą popularnością wśród inwestorów cieszy się technologia prefabrykowana. Jej cechą wyróżniającą jest to, że poszczególne elementy – ściany, strop, dach – najpierw powstają w fabryce przy wykorzystaniu wybranego materiału. Może nim być drewno, beton, keramzyt, a nawet stal. Następnie wszystkie elementy przywożone są na plac budowy, gdzie są łączone w gotowy budynek.
Dlaczego warto wybrać technologię prefabrykowaną? Przede wszystkim nowoczesna metoda znacząco obniża czas realizacji projektu. Niezaprzeczalną zaletą jest także to, że cały proces wznoszenia budynku nie generuje tak dużo odpadów jak w przypadku technologii tradycyjnej. Dodatkowe sprzątanie na placu budowy nie będzie wiec w tym przypadku konieczne.
Warto pamiętać o tym, że budynki powstałe w technologii prefabrykowanej podlegają kontroli technicznej poszczególnych elementów, dzięki czemu inwestor ma pewność co do najwyższej jakości ich wykonania. Budowa domu w Suwałkach w technologii prefabrykowanej ma jeszcze tę zaletę, że nie jest ona sezonowa – prace mogą być wykonywane bez względu na porę roku. Warto też postawić na rozwiązania energooszczędne, by dom był jeszcze bardziej ekonomiczny w budowie i późniejszym utrzymaniu.
Budowa domu z jednym wykonawcą
Jednym z lepszych rozwiązań dla wszystkich, którzy poszukują ekonomicznych sposobów na budowę domu w województwie podlaskim, jest skorzystanie z opcji, jaką oferuje Extradom.pl, czyli Projekt z Budową. Z rozwiązania tego płynie dla inwestora wiele korzyści.
Zostaje on skontaktowany z solidnym, godnym zaufania wykonawcą, który będzie dbał o to, by wszelkie prace odbywały się zgodnie z ustalonym harmonogramem, a także o logistykę i wszelkie formalności. Koszt budowy i materiałów jest znany od początku.
Brak takich niespodzianek pozwoli inwestorowi zaplanować wydatki i dopasować je do posiadanego budżetu. Budowa domu w Suwałkach z Projektem z Budową to również stałe, merytoryczne wsparcie opiekuna, który czuwa nad całą inwestycją. Takie rozwiązanie to też niezaprzeczalna oszczędność czasu – nie trzeba go tracić na wyszukiwanie firm, porównywanie ofert i sprawdzanie opinii.
Artykuł sponsorowany