Wciąż nie mam pieniędzy, nie starcza mi do pierwszego — co robić?

1vvcccc

Z powodu wysokiej inflacji i rosnących kosztów życia coraz więcej Polaków ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Jeśli ty także zmagasz się z napiętym budżetem, sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić swoją sytuację.

Co robić, gdy pensja nie wystarcza do pierwszego? Krok pierwszy

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, aby odzyskać finansową równowagę, jest dokładna analiza domowego budżetu. Nie zawsze jest na to czas, zwłaszcza jeśli masz niecierpiące zwłoki wydatki, np. rachunki do zapłacenia na wczoraj, rata kredytu, czynsz za mieszkanie. Zwykle pierwszym pomysłem na wyjście z takiej sytuacji jest szybka pożyczka online – dzięki niej, jesteś w stanie szybko uzyskać gotówkę na pilne rachunki, opłaty i wydatki. Trzeba jednak zachować w takich przypadkach ostrożność i nie zaciągać zobowiązań jeśli nie będzie można ich spłacić za 30 czy 61 dni.

Dlaczego warto prowadzić budżet domowy?

Analizując swój domowy budżet, dowiesz się, na co wydajesz najwięcej pieniędzy i zidentyfikujesz obszary, w których najczęściej „uciekają” twoje środki. Wykonanie analizy będzie więc opartą na konkretnych danych podstawą do ograniczenia wydatków i szukania oszczędności.
Jak w praktyce wykonać taką analizę? Najważniejszą zasadą jest zapisywanie wszystkich, nawet najdrobniejszych wydatków i ich klasyfikacja wg poszczególnych kategorii (np. wydatki stałe, media, zdrowie, odzież, żywność, utrzymanie samochodu etc.). W zależności od swoich preferencji możesz wykorzystać do tego celu zwykły zeszyt, arkusz XL lub aplikację mobilną (takie rozwiązanie okaże się zasadne, jeśli płacisz przede wszystkim kartą. Wiele aplikacji umożliwia automatyczne zapisywanie zrealizowanych kartą transakcji). Już po dwóch – trzech miesiącach regularnego zapisywania kosztów zyskasz precyzyjny obraz swoich wydatków. Będziesz mógł więc zdecydować o tym, jakie zmiany chcesz i możesz wprowadzić, aby wydawać mniej.

Jak zwiększyć swoje dochody — krok drugi

Ograniczenie wydatków nie jest jedynym krokiem, jaki warto wdrożyć, by odzyskać finansową płynność. Jeśli chcesz odciążyć domowy budżet, rozważ także zwiększenie swoich dochodów. Od czego zacząć? Jeśli pracujesz na etacie, dobrym pomysłem może być rozmowa z pracodawcą na temat podwyżki. Jakich argumentów użyć, by zwiększyć swoje szanse na sukces?

Rozmowa z pracodawcą o podwyżce — jak się przygotować?

Jeśli uznasz taki ruch za stosowny (nie w każdym zawodowym środowisku będzie on bowiem dobrze postrzegany), możesz podzielić się z szefem informacją o trudnej sytuacji finansowej i poprosić go o wsparcie. Przed rozmową o podwyżce przygotuj argumenty, które pozwolą przekonać pracodawcę, dlaczego zasługujesz na wyższe wynagrodzenie. Mogą to być owocnie zrealizowane projekty, ponadprzeciętne zaangażowanie poparte konkretnymi przykładami, poszerzenie obowiązków czy wysokie wyniki sprzedażowe. Jeśli w ostatnim czasie nie mogłeś pochwalić się imponującymi osiągnięciami, zapytaj przełożonego, co możesz zrobić, aby zarabiać więcej.

Jeśli nie pracujesz na etacie lub uzyskanie podwyżki jest obecnie niemożliwe, możesz spróbować znaleźć dodatkowe źródło dochodów. Jak możesz dorobić do pensji przez Internet?

Jak dorobić do pensji przez Internet?

Aby dorobić do pensji przez Internet nie trzeba mieć specjalistycznego wykształcenia i wyjątkowych umiejętności. Często wystarczy jedynie zaangażowanie, dyscyplina i otwartość na naukę nowych rzeczy. Zatem jak można zarabiać w Internecie?

  1. Sprzedaj nieużywane przedmioty na portalach typu Vinted czy OLX. W zależności od wartości i stanu rzeczy w taki sposób możesz dorobić od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych.
  2. Udzielanie korepetycji online. Korepetycje online to doskonały sposób na dorobienie do domowego budżetu nie tylko dla nauczycieli, ale także dla osób, które mają dużą wiedzę w konkretnej dziedzinie. Za godzinę korepetycji online zarobisz średnio od 50 do 100 zł.
  3. Udział w badaniach rynku. Taka forma zarobkowania może przynieść ci od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.
  4. Wypełnianie ankiet. Wypełniając ankiety online, z jednego panelu zarobisz miesięczne od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeśli zarejestrujesz się w kilku panelach, w skali miesiąca będziesz mógł zasilić domowy budżet kwotą kilkuset złotych.
  5. Tworzenie prostych grafik, np. na potrzeby Facebooka czy Instagrama. Choć tworzenie prostych grafik na potrzeby social mediów nie jest trudne, nie każdy ma czas, aby zająć się tym samodzielnie. Taka forma zarobkowania pozwoli ci zasilić domowy budżet kwotą kilkuset, a nierzadko – po nabyciu doświadczenia i zdobyciu stałych klientów – nawet kilku tysięcy złotych.

Jak podnieść swoje kompetencje, by ubiegać się o wyższą pensję?

Jeśli chcesz podnieść swoje kompetencje, aby ubiegać się o wyższą pensję lub skutecznie dorabiać online, możesz skorzystać z dodatkowych kursów. W zależności od poziomu zaawansowania, tematyki i zakresu materiału ceny kursów wahają się od kilkudziesięciu aż do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli w tym momencie zwyczajnie nie stać cię na sfinansowanie takiego kursu, poszukaj darmowych szkoleń. Znajdziesz je m.in. na takich stronach jak navoica.pl, e-pasje.pl/darmowe-kursy-online-z-certyfikatem-top-10, kursy-edu.net.pl. Dostępne są również platformy edukacyjne, gdzie za niewielką, symboliczną opłatą można znaleźć wiele kursów – np. udemy.com

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z dofinansowań kursów, np. z urzędu pracy lub środków unijnych.

Poduszka finansowa na trudne czasy — krok trzeci

Ostatnim, choć nie mniej ważnym krokiem do zbudowania finansowego bezpieczeństwa jest poduszka finansowa.

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to oszczędności przeznaczone na gorszy finansowo okres. Dzięki niej zachowasz finansowe bezpieczeństwo nawet w obliczu nieprzewidzianych wydatków, utraty pracy czy zmniejszenia wynagrodzenia.

Jak zacząć odkładać najmniejsze kwoty i dlaczego ma to znaczenie?

Zgodnie ze znanym porzekadłem „ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”. Aby oszczędzać skutecznie i zbudować poduszkę finansową, nie musisz co miesiąc przelewać na konto oszczędnościowe imponujących kwot. Zwłaszcza jeśli twoje możliwości finansowe są ograniczone. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim regularność i dostosowanie parametrów oszczędzania do własnych możliwości finansowych. Oto 3 rady, jak oszczędzać mądrze:

  1. Po wyciągnięciu wniosków z analizy domowego budżetu oszacuj, jaką kwotę w skali miesiąca jesteś w stanie oszczędzić. Nawet jeśli będzie to jedynie kilkadziesiąt złotych, nie załamuj rąk. Zdecydowanie lepiej oszczędzać niewielkie kwoty niż nie odkładać nic.
  2. Nie trzymaj oszczędności w skarbonce. Pieniądze trzymane w skarbonce lub na nieoprocentowanym koncie bankowym nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także na skutek inflacji tracą swoją wartość. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie więc wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe.
  3. Aby uniknąć argumentu „nie mam z czego oszczędzać”, ustaw na koncie osobistym polecenie zlecenia stałego. Dzięki niemu pieniądze z konta osobistego będą przesyłane na rachunek oszczędnościowy automatyczne. Co najważniejsze — zadbaj o to, aby data przelewu przypadała na dzień otrzymania wynagrodzenia lub dzień kolejny.

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version