region
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogranicza wycinkę drzew na terenie 10 cennych przyrodniczo obszarach. Taką decyzję podjęła nowa minister resortu Paulina Hennig-Kloska. Chodzi o Bieszczady, Puszczę Borecką, Puszczę Świętokrzyską, Puszczę Augustowską, Puszczę Knyszyńską, Puszczę Karpacką, Puszczę Romincką oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy.
– Czas wyprowadzić piły z części polskich lasów, zwłaszcza te, które cięły najcenniejsze obiekty przyrodnicze. Pracujemy nad systemowym rozwiązaniem, w którym znajdzie się więcej obszarów i które będzie konsultowane z przedstawicielami Lasów Państwowych, samorządami i lokalnymi społecznościami
– powiedziała w trakcie konferencji minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Minister podkreślała, że chodzi o ograniczenie wyrębów w najcenniejszych fragmentach lasów – starodrzewiach w wieku 100-200 lat, lasach wodochronnych oraz górskich. W niektórych przypadkach starodrzewy, w których ograniczono prace mają unikalne walory historyczne i kulturowe – np. bory augustowskie niezbędne są do kontynuowania bartnictwa stanowiącego niematerialne dziedzictwo ludzkości.
Ograniczenia wycinek nie będą przekraczały 20-30 proc. planowanych wyrębów.