Jak postępować w razie kolizji lub wypadku? Jak zachować zimną krew i bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia?

1 1aa

Wypadki i kolizje codziennie mają miejsce na polskich drogach. Kierowcy powinni podejmować działania mające na celu bezpieczną jazdę, jednak biorąc udział w kolizji albo w wypadku, muszą zachować zimną krew. Bardzo ważne jest podejmowanie zdecydowanych i przemyślanych działań, które mają na celu zapewnienie ochrony sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Czym jest kolizja, a czym wypadek?

W języku potocznym słowa kolizja oraz wypadek używane są zamiennie, jednak w kontekście prawnym mają inne znaczenie. Z kolizją mamy do czynienia w przypadku braku poszkodowanych lub gdy uczestnicy kolizji odnieśli tylko lekkie rany. Obejmuje przede wszystkim stłuczki, które – choć dotkliwe finansowo – na ogół nie są groźne w skutkach. Tymczasem w wypadku przynajmniej jeden z uczestników zdarzenia jest poszkodowany – doznał obrażeń lub zmarł. Kolizja a wypadek to więc dwa zupełnie różne pojęcia, niosące za sobą inne skutki. Biorąc udział w stłuczce, musimy ocenić, czy mamy do czynienia z kolizją czy wypadkiem. Sposób postępowania będzie bowiem odmienny w obu przypadkach.

Jak postępować w przypadku kolizji?

Biorąc udział w kolizji drogowej, nie mamy obowiązku wzywać policji. Najczęściej obecność funkcjonariuszy jest zbędna – strony muszą jedynie spisać oświadczenie, będące pomocne w uzyskaniu odszkodowania. Oświadczenie powinno zawierać:

Najistotniejszym elementem jest szczegółowy opis uszkodzenia pojazdu, który pozwoli ubezpieczycielowi zweryfikować zasadność roszczenia. Jeśli żaden z kierowców nie poczuwa się do odpowiedzialności, na miejsce zdarzenia trzeba wezwać policję. Funkcjonariusze zapoznają się ze sprawą i oceniają, kto jest sprawcą.

Postępowanie w razie wypadku drogowego

Jeśli w wyniku zdarzenia na drodze są osoby poszkodowane, należy niezwłocznie wezwać policję. W razie potrzeby trzeba również wezwać pogotowie lub straż pożarną. Jednocześnie obowiązkiem osoby, która pozostaje w dobrym stanie fizycznym, jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym. Należy kierować się wskazówkami uzyskanymi od pogotowia, pamiętając, że nieudzielenie pomocy obarczone jest odpowiedzialnością karną. Do przyjazdu policji nie powinno się przestawiać samochodów – funkcjonariusze muszą zbadać okoliczności, w jakich doszło do wypadku. Czasami konieczne będzie zamówienie lawety, przy czym koszty ponosi właściciel pojazdu.

Jak zachować zimną krew po wypadku lub kolizji?

Bez względu na to, czy jesteśmy uczestnikami kolizji drogowej, czy też wypadku, bardzo istotne jest podjęcie odpowiednich działań. Mają one na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. W pierwszej kolejności musimy skupić się na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Ustawiamy na drodze trójkąt ostrzegawczy, tak aby pozostali kierowcy wiedzieli, że muszą zachować szczególną ostrożność. Następnie przechodzimy do spisania oświadczenia lub wzywamy odpowiednie służby (jeśli w wypadku są osoby ciężko ranne, w pierwszej kolejności wzywamy oczywiście pogotowie ratunkowe). Choć do głosu zwykle dochodzą negatywne emocje oraz stres, postarajmy się je opanować. Nic nie zdziałamy, poddając się im, natomiast postępując rozważnie, możemy uratować komuś życie. Nie cedujmy odpowiedzialności na innych, zwłaszcza jeżeli jesteśmy w stanie sami wezwać pomoc. Czasami ocena sytuacji jest trudna, zwłaszcza kiedy doszło do poważnego wypadku z udziałem wielu kierowców. Niemniej jednak zawsze najważniejsza jest rzetelna informacja przekazana odpowiednim służbom, dlatego warto zwrócić uwagę na każdy, nawet pozornie mało znaczący, aspekt.

Jak dochodzić swoich praw?

Będąc osobą poszkodowaną w kolizji lub wypadku, możemy dochodzić swoich praw z ubezpieczenia OC sprawcy. Trzeba więc zebrać szczegółowe informacje na temat polisy oraz towarzystwa, w którym sprawca jest ubezpieczony. Jeśli natomiast sami spowodowaliśmy wypadek, możemy dochodzić roszczeń jedynie z polisy AC, o ile oczywiście zdecydowaliśmy się na jej zakup. Cała procedura może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni, dlatego najlepiej zgłosić się z roszczeniem jak najszybciej. Dzięki temu – o ile ubezpieczyciel nie będzie miał wątpliwości – uzyskamy odszkodowanie w stosunkowo krótkim czasie. Gratyfikacja pieniężna pozwoli nam pokryć koszty związane z naprawą pojazdu, które finalnie mogą okazać się bardzo wysokie.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version