Nudności i wymioty – kiedy powinno się udać do lekarza?

1ccccccc

Nudności i wymioty to dolegliwości, które mogą pojawiać się u pacjentów w różnym wieku – ich przyczyn może być wiele, jednak nigdy nie wolno ich lekceważyć. Zdarza się, że pojawiają się po jedzeniu, ale mogą również stanowić jeden z pierwszych symptomów ciążowych. Niejednokrotnie są również jednym z objawów poważnych chorób.

Nudności i wymioty mogą występować razem lub osobno – często towarzyszy im również sporo objawów towarzyszących. Poniżej znajdziesz informacje o najczęstszych przyczynach nudności i wymiotów oraz o sposobach radzenia sobie z nimi. Podpowiadamy również, kiedy z nudnościami i wymiotami powinno się udać do lekarza.

Co to są nudności i wymioty? 

Z nudnościami wiąże się nieprzyjemne uczucie potrzeby zwymiotowania, które nie zawsze prowadzi do faktycznego zwrócenia treści żołądka. Wymioty oznaczają gwałtowne wyrzucanie treści żołądka przez usta, z czym wiążą się silne skurcze mięśni brzucha i klatki piersiowej. Często wymioty są poprzedzone nudnościami. Zarówno nudności, jak i wymioty mogą być objawami wielu chorób, w tym nie tylko tych łagodnych, ale i tych zagrażających życiu. Wymioty dzieli się na ostre, jeśli trwają od 1 do 2 dni i na przewlekłe, jeśli utrzymują się ponad 7 dni.

Przy nasilonych wymiotach łatwo dochodzi do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych, co może negatywnie odbić się na zdrowiu. Bardzo często nudnościom i wymiotom towarzyszą też dodatkowe objawy, w tym np. w postaci wzmożonej potliwości lub bladości. Do innych możliwych objawów związanych z nudnościami i wymiotami można zaliczyć także spadek ciśnienia tętniczego, intensywne ślinienie oraz zmniejszenie częstości akcji serca, a nawet zawroty i bóle głowy oraz sporo innych objawów.

Najczęstsze przyczyny nudności i wymiotów 

Nudności i wymioty mogą być efektem nadużycia alkoholu, poza tym mogą wiązać się ze stresem oraz stanowić jeden ze wczesnych symptomów ciąży. Na pojawienie się nudności i wymiotów mogą mieć wpływ również niektóre bodźce smakowe, wzrokowe i zapachowe. Dodatkowo wymioty mogą się pojawiać po posiłku, w wyniku zwężenia odźwiernika żołądka lub jadłowstrętu. Do innych przyczyn nudności i wymiotów można zaliczyć przyjmowane leki, do których zalicza się m.in. cytostatyki oraz choroby ośrodkowego układu nerwowego, do których zalicza się migrenę, nowotwory, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz krwawienia wewnątrzczaszkowe. Za nudności i wymioty mogą odpowiadać także choroby psychiczne oraz choroby błędnika.

Bardzo często nudności i wymioty pojawiają się również w przebiegu chorób przewodu pokarmowego, w tym zatrucia pokarmowego, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia wyrostka robaczkowego lub zapalenia otrzewnej. Zapalenie pęcherza moczowego i kolka żółciowa, a także zapalenie wątroby i niewydolność wątroby to kolejne możliwe przyczyny wymiotów. Nudności i wymioty mogą towarzyszyć również zaburzeniom hormonalnym oraz śpiączce ketonowej.

Kiedy z nudnościami i wymiotami powinno się udać do lekarza?

Nudności i wymioty nie powinny być bagatelizowane, zwłaszcza jeśli pojawiają się u dzieci, ponieważ w tej grupie najszybciej może dojść do odwodnienia organizmu. W przypadku osób dorosłych wskazaniem do wizyty u lekarza są sytuacje, kiedy przyczyna nudności i wymiotów nie jest do końca jasna oraz sytuacje, gdy nudności i wymioty mają charakter przewlekły i nawracający lub dolegliwości są nasilone, grożąc np. wspomnianym już odwodnieniem.

Do lekarza powinny się udać również osoby, u których nudnościom i wymiotom towarzyszą dodatkowe objawy, w tym np. silny ból w obrębie brzucha, zaburzenia świadomości czy szumy uszne. Do specjalisty należy udać się również, jeśli wymioty mają niepokojącą barwę lub formę (np. domieszka krwi czy kału). Rozpoznanie przyczyny nudności i wymiotów jest związane z przeprowadzanym przez lekarza wywiadem lekarskim oraz z badaniem przedmiotowym i wykonaniem badań dodatkowych – te dobiera się do podejrzewanej przyczyny. Konieczne może okazać się np. badanie obrazowe czaszki, badanie radiologiczne klatki piersiowej, USG lub tomografia komputerowa brzucha, a niekiedy nawet badanie EKG.

Dostarczony przez: TenDoktor.pl

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version