Północne rubieże Polski to mało znana kraina. Nie oznacza to jednak, że nie ma nic ciekawego do zaoferowania osobom, które zdecydują się ją odwiedzić – wręcz przeciwnie! Sejneńszczyzna to miejsce wprost stworzone dla zwolenników spędzania wolnego czasu na łonie natury, odkrywania pięknych pod względem przyrodniczym zakątków, a także osób zafascynowanych unikalną kulturą i folklorem pogranicza. Sejny i okolice obfitują w mało znane na arenie ogólnopolskiej atrakcje, z którymi warto zapoznać się bliżej, zwłaszcza jeśli kochamy wypoczywać w sposób inny niż wszyscy!
Z czego słyną Sejny? Co warto zobaczyć w miasteczku i jego okolicach?
Sejny to 6-tysięczne miasteczko zlokalizowane tuż przy granicy z Litwą. Miejscowość słynie przede wszystkim z mającej tu swoją siedzibę Fundacji Pogranicze, która zajmuje się działaniami na rzecz poprawy stosunków między Polską a Litwą. Należy do niej Biała Synagoga, w której działa ośrodek kulturowy – w jego progach organizowane są warsztaty, które mają na celu przybliżenie uczestnikom kultury i tradycji obydwu krajów. W sezonie letnim odbywają się tu także koncerty lokalnej orkiestry klezmerskiej.
Wartym odwiedzenia miejscem na mapie miasta jest także Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To świeżo wyremontowana placówka, w której można podziwiać multimedialne i tradycyjne wystawy tematyczne związane z historią, kulturą i folklorem tych ziem. Muzeum znajduje się w dawnym klasztorze podominikańskim – jedynej renesansowej budowli obronnej w północno-wschodniej Polsce.
Sejny słyną także ze swojego niezwykle malowniczego położenia. Są usytuowane nad rzeką Marychą i otoczone są przepięknymi terenami zielonymi. Wrażenie robią tu pofałdowane obszary polodowcowe, czyste jeziora, liczne rzeki i strumienie, a także gęste kompleksy leśne, które można zwiedzać pieszo lub na rowerze.
Miasteczko wita turystów także smaczną, charakterystyczną dla północnych rubieży Polski kuchnią, w której dominują takie regionalne przysmaki, jak m. in. sękacze, babki ziemniaczane i kartacze. Można ich skosztować zarówno w lokalnych restauracjach, jak i w wybranych obiektach noclegowych, dostępnych na Nocowanie.pl – największym polskim portalu turystycznym z rezerwacjami online.
Atrakcje turystyczne Sejneńszczyzny. Jakie miejsca odwiedzić poza samymi Sejnami?
Sejny to najbardziej znana i największa miejscowość Sejneńszczyzny, lecz nie jedyna, którą warto odwiedzić podczas swojego pobytu tuż przy granicy z Litwą. W odległości ok. 8 km od Sejn znajduje się Krasnogruda – niewielka miejscowość, która słynie przede wszystkim z jednego zabytku. Jest nim pochodzący z XVII w. Dworek Miłosza. Biało-czerwony budynek kryje się w zielonym parku nad jeziorem Hołny. Miejsce to było własnością rodziny Czesława Miłosza od strony matki, a przed laty ciotka noblisty prowadziła w jego murach pensjonat.
Częstym gościem w jego progach był sam Czesław Miłosz, który podobno spędzał w Krasnogrudzie wszystkie swoje szkolne i uniwersyteckie wakacje. Po II wojnie światowej dworek popadł w ruinę i pewnie pozostałby nią do dziś, gdyby nie starania Fundacji Pogranicze, która zdecydowała się na jego wyremontowanie. Dzięki niej, dziś Dworek Miłosza zachwyca i stanowi jedno z tych miejsc na Sejneńszczyźnie, których nie można pominąć!
Przyrodnicze atrakcje Sejneńszczyzny
Miłośnicy przyrody i wypoczynku na łonie natury coś dla siebie znajdą natomiast nad jeziorem Gaładuś. To drugie co do wielkości jezioro na Suwalszczyźnie. Podobno najpiękniejsze widoki na jego wody roztaczają się ze strony litewskiej, jednak to co jest widoczne z Krasnogrudy również robi ogromne wrażenie. Jezioro jest otoczone bujną, naturalną roślinnością, a cała okolica tchnie spokojem – próżno tu szukać turystów czy miłośników wodnych atrakcji.
Atrakcji warto szukać także w okolicach Gib – najpopularniejszej wśród turystów miejscowości w okolicach Sejn. Miasteczko jest otoczone lasami, rzekami i jeziorami, nie brakuje tu także przepięknych rezerwatów przyrody. Podczas pobytu w tych okolicach warto odwiedzić dwa z nich – Rezerwat Tobolinka i Rezerwat Łempis.
Ciekawym urozmaiceniem pobytu na Sejneńszczyźnie może okazać się także wyprawa nad Czarną Hańczę – rzekę, po której można przepłynąć się kajakiem. W ten sam sposób można zwiedzać także słynny Kanał Augustowski. Turyści, którzy preferują raczej pozostać na lądzie, mogą natomiast skorzystać z rowerowego szlaku prowadzącego wzdłuż Kanału Augustowskiego – jazda po zróżnicowanym terenie w pięknym otoczeniu przyrody gwarantowana!
Artykuł sponsorowany