Wykreślenie z BIK po spłacie

1bvbvbvbvb

BIK (Biuro Informacji Kredytowej) zbiera, przechowuje i udostępnia informacje dotyczące kredytobiorców oraz zaciągniętych przez nich zobowiązań. Dane takie znajdują się w BIK przez cały okres spłacania kredytu lub pożyczki. Mogą to być informacje pozytywne lub negatywne, w zależności od tego, czy klient wywiązuje się regularnie ze spłat należności. Sprawdźmy, co dzieje się z danymi o kredycie po jego spłacie i czy istnieje możliwość ich wykreślania.

Jakie dane są w BIK i jak długo widnieją?

Biuro Informacji Kredytowej zbiera i przechowuje dane na temat wszystkich kredytobiorców i części pożyczkobiorców dotyczące zobowiązań zaciągniętych przez nich w bankach i innych instytucjach współpracujących z BIK. W bazie znajdują się informacje na temat zobowiązań spłacanych w terminie oraz tych, w których spłacie wystąpi opóźnienie z terminem dłuższym niż 60 dni.

Jeśli kredytobiorca spłaca kredyt terminowo bez żadnych opóźnień, wtedy dane na ten temat są widoczne w BIK tylko w sytuacji, gdy wyrazi on na to zgodę (po zakończeniu spłaty zobowiązania). Natomiast w przypadku, gdy w spłacie występują opóźnienia, wtedy dane mogą być przechowywane w BIK bez zgody kredytobiorcy nawet przez 5 lat. Dopiero po tym okresie dłużnik może wnioskować o usunięcie danych dotyczących nieterminowej spłaty. Nic dziwnego, że osoby w takiej sytuacji często szukają pożyczek bez BIK (więcej na ten temat tutaj: https://smartpozyczka.pl/pozyczki-online/pozyczka-bez-bik/).

Czy kredytobiorca może wyczyścić BIK po spłacie?

Wyczyszczenie danych w BIK jest zależne od tego, czy zobowiązanie było spłacane terminowo, czy nie. Jeśli wszystkie raty były regulowane o czasie, informacje BIK służą do budowania pozytywnej historii kredytowej. Natomiast, gdy w BIK są informacje o nierzetelności kredytobiorcy w spłacie rat kredytu, wtedy może mieć on problem z uzyskaniem nowego zobowiązania w banku.

Czyszczenie BIK po spłacie jest możliwe w następujących przypadkach:

Co powinien zawierać wniosek o wykreślenie z BIK?

Wzór wniosku o wykreślenie z BIK można ściągnąć ze strony internetowej Biura Informacji Kredytowej. Należy go uzupełnić o następujące informacje:

W przypadku zaistnienia szczególnych okoliczności uzasadniających wniosek o wykreślenie BIK można je opisać w części „Uzasadnienie”. Dotyczy to przypadków, gdy do bazy BIK trafiły dane nieaktualne lub nieprawidłowe na temat kredytobiorcy.

Jak długo dane widnieją w BIK?

O tym, jak długo będą przechowywane informacje o spłaconym w terminie zobowiązaniu, decyduje kredytobiorca poprzez udzielenie zgody na przetwarzanie danych. Po tym okresie zostaną one automatycznie usunięte z bazy BIK. Inaczej jest w przypadku zobowiązań, w których wystąpiły opóźnienia w spłacie. Jeśli opóźnienie wynosiło ponad 60 dni i minęło 30 dni od czasu poinformowania kredytobiorcy o zamiarze przetwarzania informacji na temat tego kredytu, wtedy dane o zobowiązaniu mogą być przechowywane w BIK przez 5 lat.

BIK to instytucja, która zbiera, przetwarza, przechowuje i udostępnia dane na temat kredytobiorców. Z informacji dostępnych w Biurze Informacji Kredytowej korzystają banki i inne instytucje finansowe. Dane o spłaconym kredycie mogą być przechowywane w BIK przez 5 lat, jeśli kredytobiorca udzieli na to zgody. Aby wyczyścić BIK, trzeba złożyć wniosek do tej instytucji lub do banku, ale jest to możliwe tylko w ściśle określonych przypadkach.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version