Zapewnienie psu odpowiednio zbilansowanej diety to ważna część opieki nad zwierzakiem. Czasem jednak – nawet mimo starannego doboru karmy – może się zdarzyć, że nasz pupil zareaguje na nią negatywnie. W naszym artykule podpowiemy, jak rozpoznać, że dana karma nie służy psu.
Co może sprawiać, że karma negatywnie wpływa na psa?
Karma może źle wpływać na naszego pupila z wielu powodów. Są to na przykład:
- Słaba jakość karmy – karma niskiej jakości może mieć negatywny wpływ na samopoczucie psa. Takie produkty często zawierają wypełniacze czy sztuczne dodatki, które mogą być trudne do strawienia, a także być przyczyną wystąpienia objawów nietolerancji i alergii pokarmowych.
- Uczulenie – psy mogą mieć nietolerancję lub alergię pokarmową na konkretne składniki karmy. Najczęściej jest to m.in. gluten, soja czy sztuczne dodatki.
- Zmiana karmy – zbyt gwałtowne wprowadzenie nowego produktu przy zmianie karmy na inną może być przyczyną sensacji żołądkowych u naszego pupila, ponieważ organizm psa przyzwyczaja się do konkretnego rodzaju pożywienia. Jeśli planujemy zmienić psu karmę, warto wprowadzać nowy produkt do diety pupila stopniowo, aby zwierzak mógł się do niego przyzwyczaić (na początku podajemy karmy wymieszane).
Karmienie psa – jakich składników unikać?
Przed zakupem karmy dla psa warto dokładnie zapoznać się z jej składem. Odpowiednio dobrany produkt może znacząco zminimalizować prawdopodobieństwo niezaakceptowania karmy przez zwierzaka i zapewnić psu zbilansowane posiłki. Warto unikać karm, które mają w swoim składzie:
- Konserwanty, sztuczne aromaty, barwniki – mogą być one przyczyną niestrawności, objawów alergii oraz nietolerancji pokarmowych u zwierzaków;
- Składniki, na które nasz pupil jest uczulony – jeśli pies ma alergię na konkretne składniki pokarmowe, unikajmy karm z ich zawartością. W takich sytuacjach dobrze mogą sprawdzić się specjalistyczne karmy weterynaryjne dla psów wrażliwych.
Jakie składniki powinna zawierać karma wysokiej jakości?
W procesie poszukiwania dobrej karmy dla psa warto zwrócić szczególną uwagę na składniki, które powinny się znaleźć w takim produkcie. Karma wysokiej jakości powinna zawierać przede wszystkim:
- Mięso – to podstawowy składnik karmy dla psa. Wartościowa karma powinna zawierać co najmniej 50% składników pochodzenia zwierzęcego. Warto zwrócić uwagę, czy w składzie karmy znajduje się prawdziwe mięso, a nie tylko produkty odzwierzęce.
- Oleje bogate w kwasy tłuszczowe (omega-3, EPA, DHA) – dieta psa powinna być bogata w te składniki. To ważne źródło energii w diecie czworonoga.
- Owoce i warzywa (m.in. jabłka, jeżyny, pomidory, marchewka, ziemniaki czy szpinak) – są źródłem witamin i mikroelementów w diecie psa.
- Zioła – np. rumianek, szałwia, oregano, pietruszka, mięta, mniszek lekarski czy majeranek.
Po czym poznać, że karma nie służy psu?
Odpowiednio dobrana karma może znacząco wpłynąć na zdrowie i samopoczucie psa. Istnieje kilka symptomów, które mogą sugerować, że dana karma nie służy naszemu zwierzakowi. Należą do nich przede wszystkim:
- Biegunki;
- Zaparcia;
- Wzdęcia, gazy;
- Odbijanie;
- Wymioty;
- Bóle;
- Zmniejszone zainteresowanie jedzeniem;
- Nadmierne picie wody;
- Zmiany alergiczne (np. wysypka) – mogą być oznaką uczulenia na któryś ze składników karmy;
- Problemy skórne (np. łupież czy wypadanie sierści);
- Zmiana wyglądu stolca – może wskazywać na wystąpienie reakcji alergicznej na któryś ze składników karmy;
- Złe samopoczucie, ospałość.
Gdzie kupić psu karmę wysokiej jakości?
Szukasz karmy dla psa, która spełni oczekiwania Twoje i Twojego pupila? W procesie poszukiwania idealnego produktu warto zajrzeć do Media Expert – https://www.mediaexpert.pl/artykuly-dla-zwierzat/karmy-dla-psow. Znajdziesz tam szeroki wybór karm dla czworonogów, dzięki czemu z pewnością wybierzesz najlepszą opcję dla swojego psa.
Artykuł sponsorowany