Bank mleka kobiecego pomoże dzieciom

Suwałki

Bank mleka kobiecego działający przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku pomoże dzieciom z Suwałk i Łomży.

Chodzi o udostępnienie hospitalizowanym maluchom, przede wszystkim wcześniakom, pokarmu o największych walorach odżywczych.

Bank Mleka Kobiecego działa od połowy styczna przy Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii w Białymstoku. To pierwsza tego typu placówka w regionie. Pozwala zapewnić najlepsze warunki opieki poporodowej dzieciom tych matek, które z różnych przyczyn nie mają własnego pokarmu. Teraz mleko trafi również do najmłodszych z Łomży i Suwałk. We wtorek (05.03) podpisano porozumienie w tej sprawie.

Mamy, które są dawczyniami, mają nadmiar pokarmu. To oznacza, że najpierw wykarmiają swoje dziecko, a dopiero potem mogą nadmiar pokarmu przekazać. Pacjentka przechodzi specjalne szkolenie jak pozyskiwać pokarm w domu, jak go oznakować i jak przechować.

– Kobiety, które będą chciały oddać pokarm zostaną sprawdzone pod względem stylu życia i stanu zdrowia, a ich mleko przebadane, tak aby było bezpieczne – wyjaśnia dr Barbara Bebko, pielęgniarka naczelna i położna w Klinice Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

– Suwałki to są kresy województwa i ta dostępność do procedur medycznych wspomagających proces leczenia tych najmłodszych pacjentów jest troszeczkę utrudniona. Utworzenie banku i dostęp do tego pokarmu stwarza nowe procedury, umożliwiające tym naszym najmłodszym pacjentom jak najszybszy powrót do zdrowia – mówi Adam Szałanda, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.

Bank mleka powstał dzięki funduszom z budżetu państwa i samorządu województwa, który przekazał na ten cel 100 tys. zł.

Exit mobile version