Chcesz zostać instruktorem szachowym? Wiemy, co musisz zrobić

instruktor szachowy

Szachy to jedna z gier, które pozostają odporne na upływający czas. Nie bez powodu – strategiczna rozgrywka ma wiele zalet. Poprawia zdolności intelektualne, uczy wygrywać i przegrywać, kształtuje umiejętność krytycznego myślenia, pomaga w nauce rozwiązywania problemów – to tylko kilka korzyści, dzięki którym gra cieszy się od lat niezmienną popularnością. Należysz do grona jej fanów? W takim razie instruktor szachowy to zawód dla ciebie.

Instruktor szachowy – kim jest?

Zastanawiasz się, czym tak właściwie zajmuje się instruktor szachowy? To osoba, która nie tylko pracuje z początkującymi, ucząc ich zasad gry, ale także ktoś, kto pomaga bardziej doświadczonym graczom w opanowaniu taktyk umożliwiających zwycięstwo. Co ciekawe, choć instruktor szachowy pracuje najczęściej z dziećmi i młodzieżą, to wśród jego klientów nie brakuje również dorosłych, którzy chcą np. zacząć brać udział w turniejach szachowych z prawdziwego zdarzenia.

Oczywiście, podobnie jak tradycyjny nauczyciel, tak i instruktor szachowy musi umieć przekazywać wiedzę w przystępny, zrozumiały i atrakcyjny dla ucznia sposób. W tym celu niezbędna jest odrobina kreatywności oraz umiejętności pedagogiczne.

Jak zostać instruktorem szachowym? Zapisz się na kurs

Jeżeli chcesz zostać instruktorem szachowym, to wybór jest prosty: kurs. To pierwszy krok na ścieżce edukacyjnej fanów tej gry – po zdobyciu tytułu instruktora szachowego (a dokładniej: instruktora sportu o specjalizacji: szachy) możesz zapisać się na kurs trenera klasy I, następnie – klasy II.

Na czym polega kurs instruktora szachowego? To dawka podstawowej i jednocześnie niezbędnej wiedzy dla osób, które chcą rozpocząć pracę zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. W programie znajdziesz dwa moduły – cześć ogólną i specjalistyczną. Druga z nich obejmuje zarówno zagadnienia z zakresu teorii gry w szachy, jak i metodyki nauczania. Dzięki temu przyszły instruktor szachowy nauczy się na kursie:

– przepisów turniejowych i sędziowania,
– historii szachów,
– zasad organizacji turniejów,
– teorii debiutów,
– strategii i planów gry, a także zasad gry w ostatniej fazie partii,
– kombinacji,
– podstaw psychologii,
– podstaw pedagogiki,
– metod i zasad nauczania.

Co po kursie instruktora szachowego?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, kurs instruktora szachowego może być twoim pierwszym zawodowym krokiem, po którym możesz zostać trenerem I oraz II klasy. Nawet jeśli ograniczysz się wyłącznie do uzyskania tytułu instruktora sportu o specjalizacji: szachy, to bez problemu znajdziesz pracę w:

– ośrodkach kultury,
– klubach sportowych i rekreacyjnych,
– ośrodkach sportu i rekreacji.

Możesz też otworzyć własną działalność i rozpocząć legalną pracę nie tylko w Polsce, ale także w innym kraju należącym do Unii Europejskiej. Pomogą ci w tym wydane na zakończenie kursu na instruktora szachowego dokumenty:

– dokumentacja zgodna z wymogami MEiN,
– legitymacja instruktora szachowego w twardej skórzanej oprawie,
– certyfikat instruktora sportu o specjalizacji: szachy (w dwóch językach: polskim i angielskim),
– plastikowa legitymacja ubezpieczeniowa instruktora (z numerem ubezpieczenia).

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version